Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z!

Jakie mamy rodzaje drutów? Które do czego służą? Jakie są ich wady? O tym i nie tylko dowiesz się już za chwilę!

Zastanawiasz się, które druty są najlepsze? Odpowiedź jest prosta! Otóż najlepsze druty to takie, które lubisz najbardziej i używasz ich najchętniej. Chcesz kupić te wymarzone, ale nie potrafisz zdecydować się na konkretny model? Seria artykułów Druty od A do Z pomoże Ci wybrać druty według Twoich potrzeb.

Rodzaje drutów – spis treści


Dziś w temacie:

Gotowa na porządną dawkę wiedzy? Zaczynamy!

Rodzaje drutów – druty proste i okrągłe


Po nabraniu oczek możesz przerabiać je na dwa sposoby – w rzędach lub w okrążeniach. W zależności od tego, co wybierzesz, potrzebne będą Ci różne rodzaje drutów.


Budowa drutów ma zasadniczy wpływ na ich przeznaczenie.


Jestem pewna, że chociaż raz w życiu widziałaś najzwyklejsze proste druty (choćby w Harrym Potterze, gdzie sweter dla Weasley’ów dzierga się sam). Jeśli nie, zobaczysz je na zdjęciu poniżej razem z innymi podstawowymi grupami:

Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z! Podział drutów

Druty możemy podzielić na:

  • proste:
    • klasyczne proste
    • pończosznicze (skarpetkowe)
  • okrągłe (z żyłką)
  • druty pomocnicze (warkoczowe)

Druty proste (ang. straight needles)


W tej grupie wyróżniamy druty proste klasyczne, które wyglądają jak „wielka szpilka” oraz druty pończosznicze.

Klasyczne druty proste (ang. single pointed needles) to chyba najstarszy znany rodzaj drutów, jaki istnieje. Są one ostro zakończone z jednej strony, a tępy koniec zabezpiecza oczka przed zsunięciem się. Sprzedawane po 2 sztuki w komplecie, najczęściej występują w długościach 25 – 35 cm.

  • Przeznaczenie: praca w rzędach (koce, swetry wymagające szycia).
  • Wady: są mało wygodne. W trakcie dziergania znaczny ciężar dzianiny opiera się na drutach, w efekcie czego ręce są bardziej obciążone i szybko się męczą. Dlatego nie są polecane osobom ze zwyrodnieniem stawów. Dodatkowo druty te są niepraktyczne w podróży, a podczas transportu mogą ulec wygięciu lub złamaniu.

Ponadto, jedną z nowości na rynku są druty proste skręcane, które złożone z mniejszych części łączy się ze sobą.

Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z! Druty proste
druty proste…
Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z! Druty pończosznicze
…i pończosznicze

Druty skarpetkowe to też druty proste!


Druty pończosznicze (skarpetkowe, ang. double pointed needles) to ostro zakończone druty z obu stron, po 4 lub 5 sztuk w komplecie, o długościach od 10 do 25 cm (rozmiar dobiera się w zależności od wielkości robótki).

  • Przeznaczenie: praca w małych i najmniejszych okrążeniach (skarpetki, rękawiczki, rękawy, wykończenie czapek). To również idealny zamiennik drutów warkoczowych oraz alternatywa dla osób, które starają się unikać techniki magic loop.
  • Wady: dla niektórych są nieporęczne.
  • Rada: ponieważ metalowe druty skarpetkowe lubią się zsuwać z robótki (szczególnie na samym początku pracy lub gdy przerabiasz zbyt luźno oczka), warto wybierać druty bambusowe lub drewniane, z których oczka nie zsuną się tak łatwo.

Nowością są druty skarpetkowe elastyczne, które w połowie swojej długości posiadają bardzo krótką żyłkę (Addi). Podobne zaś do nich druty skarpetkowe zakrzywione są pozbawione żyłki, mają kształt litery V (Neko) i sprzedawane są po 3 sztuki w komplecie. Z kolei druty skarpetkowe na żyłce przypominają druty okrągłe o krótkiej żyłce, ale z tą różnicą, że jeden z dwóch drutów jest krótszy (Addi). Podsumowując, wszystko to ma ułatwić dzierganie małych okrążeń. Jak widać producenci drutów lubią nas rozpieszczać. Jednak takie nowatorskie rozwiązania kosztują.

Jak dbać o druty proste?


Przede wszystkim przechowuj druty proste w suchym miejscu (szczególnie metalowe, narażone na korozję przy kontakcie z wilgocią), najlepiej w pudełku lub w opakowaniu fabrycznym, położone na płasko. Wkładanie ich do stojącego pojemnika czubkami do dołu może je uszkodzić.

Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z! Jak dbać o druty proste?
Ta minikomoda ułatwia przechowywanie drutów i szydełek.
Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z! Jak dbać o druty proste?
Znajdziesz ją w sklepach Ikea.

Druty okrągłe (circular needles)


To inaczej druty z żyłką. Uwielbiam je, ponieważ są uniwersalne! Z powodzeniem zastąpią każdy inny rodzaj drutów – proste, pończosznicze oraz druty do warkoczy!

Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z! Druty okrągłe (circular needles)
druty okrągłe (z żyłką)
  • Przeznaczenie: robótki przerabiane w okrążeniach (rękawy, dekolt, czapki, swetry, spódnice). Ponadto, można nimi pracować w rzędach (jak drutami prostymi) i przerabiać najmniejsze okrążenia, zastępując druty pończosznicze (technika magic loop).
  • Zalety:
    • są wygodniejsze, polecane do cięższych robótek. Ciężar dzianiny jest częściowo przeniesiony na żyłkę i robótka „kładzie” się na nasze nogi. W efekcie ręce są odciążone i wolniej się męczą (druty te zalecane są osobom ze zwyrodnieniem stawów).
    • idealne w podróży: nie zahaczymy nimi sąsiada siedzącego obok nas w pociągu, no i mieszczą się do torebki!

Niektóre druty mają obrotowe łączenia z żyłką, dzięki czemu ta nie skręca się podczas pracy (KnitPro i ChiaoGoo). Na rynku pojawiły się żyłki z otworem, przez który można przeciągnąć włóczkę w trakcie robótki dla zaznaczenia ważnego fragmentu (np. Addi SOS).

To tylko dwie z wielu nowości dotyczących drutów okrągłych. Niezależnie od tego, opłaca się korzystać z drutów okrągłych. Bez nich nie wyobrażam sobie dziergania.

Długość drutów okrągłych i ich żyłek


Druty okrągłe możemy podzielić na mniejsze grupy:

  • wg długości żyłki
    • 40, 50 cm – do czapek, rękawów, czyli do pracy w małych okrążeniach (robótki o obwodzie ok. 50-60 cm),
    • 60, 80, 100, 120 cm itp. – do dziergania dużych projektów (swetry, koce). Wykorzystywane są również w technice magic loop*.
  • wg długości druta:
    • krótkie – do małych okrążeń (czapek, rękawów). Druty te mają krótkie żyłki (40-50 cm). Jeśli są wymienne, można je łączyć z dłuższymi żyłkami (zastąpisz w ten sposób długie druty, a także druty pończosznicze dzięki technice magic loop).
    • długie (tj. standardowej długości) – do dużych okrążeń (swetry). To druty połączone z długimi żyłkami. Dzięki technice magic loop z powodzeniem zastąpią nam krótkie druty i druty pończosznicze.
Druty wymienne: długie i krótkie.
Zwróć uwagę na różnicę w długości drutów.
Zwróć uwagę na różnicę w długości drutów.

Druty okrągłe powinny być tak długie, aby zmieściły wszystkie oczka bez zsuwania się z nich, a zarazem nie naciągały i zniekształcały robótki.

*Magic loop to technika przerabiania mniejszych okrążeń drutami okrągłymi o znacznie dłuższej żyłce. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj (klik!).

Druty wymienne


To szczególny rodzaj drutów okrągłych, o których poczytasz w osobnym artykule. Pozwalają one tworzyć przeróżne kombinacje grubości drutów i długości żyłek, na przykład:

druty okrągłe = 2 druty + 1 żyłka

lub

druty proste = (drut + żyłka + końcówka do żyłki) x 2

O drutach wymiennych przeczytasz szczegółowo w tym artykule.

Gdy potrzebujesz tych samych drutów do dwóch projektów, wystarczy przełożyć oczka na dużą agrafkę lub kawałek włóczki.

Jak dbać o druty z żyłką?


Żyłki drutów okrągłych są nylonowe lub plastikowe. Powinny być mocne i elastyczne. W suchym powietrzu jednak żyłka z biegiem lat traci swoją elastyczność, dlatego przed przystąpieniem do pracy dobrze jest włożyć żyłkę na kilka minut do ciepłej wody (byle nie do wrzątku!). Szczerze? Do tej pory nie wyrobiłam w sobie tego nawyku!

Jeśli żyłka jest zbyt sztywna (jak w starszych lub tańszych drutach), domowym sposobem na to jest kąpiel żyłki we wrzątku lub użycie suszarki do włosów i rozciąganie jej po nagrzaniu (uważaj, by nie wyrwać żyłki przytwierdzonej do drutów). Skuteczność tych metod jest jednak różnie oceniana.

Rodzaje drutów, czyli druty od A do Z! Jak dbać o druty z żyłką?
Przechowuj żyłki luźno skręcone, możesz przyczepić do nich karteczkę z rozmiarem.

Pamiętaj też, że żyłki w drutach okrągłych nie zawsze poradzą sobie ze zbyt ciężką dzianiną i mogą ulec wygięciu w miejscu łączenia z drutem.

I najważniejsze! Przechowuj żyłki luźno skręcone. Nie zawijaj żyłek zbyt mocno, ponieważ w ten sposób ulegną wypaczeniu i wygięciu, nawet te najlepsze!

Jakie jeszcze mamy rodzaje drutów? Już mówię!

Druty pomocnicze (do warkoczy)


Druty do warkoczy KnitPro Symfonie
Druty do warkoczy KnitPro.

Służą one do odkładania oczek, czyli do przekładania ich na drugi drut i przerobienia w wyznaczonym momencie. Najczęściej służą do wykonywania warkoczy.

Zwykle mają one kształt litery U lub są zagięte pośrodku i wyglądają jak skrzydła ptaka.

Niestety metalowe druty do warkoczy pod wpływem własnego ciężaru mogą zsuwać się z oczek. Dlatego nie używam ich na co dzień i z powodzeniem zastępuję je agrafką, drutem pończoszniczym lub krótkim drutem z żyłką. Nowością zaś są drewniane druty do warkoczy z rowkami (KnitPro), które nie sprawiają już tylu kłopotów (testowałam, to działa!).

Kształt drutów


Ok, znamy więc podstawowe rodzaje drutów. Jednak musisz wiedzieć, że każdy z nich może mieć różny kształt i przekrój. Choć najpopularniejszym kształtem drutów jest walec, producenci wciąż wprowadzają na rynek nowe formy o przekroju kwadratu, trójkąta czy nawet płaskie druty. Ma to zapewniać lepszą powierzchnię uchwytu, ale jest to kwestia wysoce indywidualna.

Jeśli korzystamy z nietypowych kształtów drutów szczególnie ważne jest, by przed przystąpieniem do projektu zawsze robić próbkę.

Rozmiary drutów (nr drutów)


Rozmiar drutów podyktowany jest jego grubością (średnicą przekroju poprzecznego).

Istnieją trzy systemy numeryczne drutów:

  • metryczny (mm) – najczęściej od 2 do 15 mm
  • amerykański (U.S.) – rozmiary od 0 do 50 (0000 najmniejsze, >17 lub 19 to tzw. druty jumbo)
  • brytyjski (U.K.) – kanadyjski, stary system (od najmniejszego 14 do największego 000)

Uwaga! Nie wszystkie rozmiary występują w każdym systemie – np. nie ma amerykańskiego odpowiednika dla drutów 7 mm (trudno dostać ten rozmiar w Stanach, który teoretycznie wynosi 10 i 3/4).

Kliknij tutaj i pobierz tabelę rozmiarów drutów!

Zalecany rozmiar drutów jest zawsze podany na banderoli włóczki lub w jej opisie na stronie sklepu internetowego.

Ogólna zasada brzmi: im grubsza włóczka, tym grubsze zalecane druty. Istnieją od niej wyjątki, uzależnione od tego, jaki rodzaj ściegu przerabiamy (np. ażury) lub jaką gęstość dzianiny chcemy uzyskać.

Jeśli masz druty bez oznaczonej numeracji (dostałaś je w spadku po babci lub numery uległy starciu), ustalenie rozmiaru pomaga określić miarka do drutów, którą możesz kupić tutaj.

miarka do drutów
Pierwszy otwór w miarce (idąc od najmniejszego), w który drut wchodzi bez oporu, wyznacza jego rzeczywisty rozmiar.

To wszystko w tej części! Z kolejnych wpisów dowiesz się z czego robi się druty i na których dzierga się najszybciej oraz poznasz najlepszych producentach drutów:

Zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance

W chwili pisania tego artykułu nie współpracuję z żadną z firm i nie otrzymuję za ich promowanie wynagrodzenia. Dzielę się wyłącznie swoim doświadczeniem i obserwacjami. Pamiętaj, nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje zakupy.

Obecnie prowadzę sklep z włóczkami i akcesoriami do dziergania (tutaj!), dlatego wiedz, że ten wpis zawiera elementy autopromocji.