Druty wymienne. Krótkie vs. długie. Które wybrać?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Self Love

Nie jestem w stanie policzyć, ile razy słyszałam pytanie „Które druty wymienne są lepsze, krótkie czy długie?”. Dlatego wspólnie poszukamy na nie odpowiedzi!

W tym artykule wyjaśnię Ci, czym różnią się krótkie druty wymienne od tych o standardowej długości. Czy to najbardziej uniwersalna grupa drutów? Zanim zaczniesz czytać, polecam lekturę innych artykułów, które pomogą Ci w zrozumieniu tego wpisu:

Zostawiam też spis treści, który znacznie ułatwi Ci poruszanie się po tym wpisie i pozwoli na wracanie do poszczególnych części:

Ten artykuł zawiera autopromocję! Ok, zaczynamy!

Druty wymienne. Co to jest?


To szczególny rodzaj drutów, które możesz łączyć z żyłkami o różnej długości. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz niezliczoną ilość kombinacji grubości drutów i długości żyłek. To się naprawdę opłaca! Więcej na ten temat poczytasz w tym artykule.

Druty wymienne i pasujące do nich żyłki kupisz osobno. Możesz również dostać je w formie gotowych zestawów (tutaj).

Druty wymienne dzielimy w zależności od ich długości na dwa rodzaje: krótkie i długie. Z czego wynika ten podział? Już tłumaczę!

Druty wymienne: długie i krótkie.
Druty wymienne: długie i krótkie.
Zwróć uwagę na różnicę w długości drutów.
Zwróć uwagę na różnicę w długości drutów.

Krótkie druty wymienne


Krótkie druty wymienne to druty o długości 8-10 cm (mowa oczywiście o długości pojedynczego druta). Łączymy je przede wszystkim z żyłkami 40 lub 50 cm, a podana wartość to długość „drut + żyłka + drut”. W takiej formie służą do pracy w małych okrążeniach, czyli do robienia czapek, kołnierzy lub rękawów.

zestaw krótkich drutów wymiennych KnitPro Ginger Deluxe
Od roku testuję ten zestaw krótkich drutów wymiennych KnitPro Ginger i jestem nim totalnie zachwycona!

Ale to nie wszystko! Krótkie druty wymienne możesz również łączyć z dłuższymi żyłkami (60, 80, 100, 120 lub 150 cm). Dzięki temu rozwiązaniu zastąpisz długie druty wymienne, a jeśli znasz i lubisz technikę magic loop, zastąpisz nimi także druty pończosznicze. Będziesz więc mogła używać ich do każdego projektu.

Praca z krótkimi drutami na dłuższą metę może być jednak uciążliwa dla rąk. Im krótsze druty, tym trudniej trzymać je w dłoniach. Dlatego do dużych projektów znacznie lepiej jest wybierać długie druty wymienne.

Długie druty wymienne


Jeśli odwiedzisz dział „Druty” w moim sklepie, zobaczysz dwie kategorie:

Druty wymienne

W pierwszej znajdziesz druty o standardowej długości, tj. 11-13 cm. Bardzo rzadko spotkasz się z określeniem „długie druty wymienne”, właściwie wcale. Zastosowałam je tu po to, by wyraźnie zaznaczyć różnicę między omawianymi rodzajami drutów.

Druty wymienne o standardowej długości połączysz z żyłkami 60, 80, 100, 120 lub 150 cm (przypominam, że podane liczby to długość „drut + żyłka + drut”). To bardzo ważne! Gdy dołączysz je do żyłki 40 lub 50 cm, nie będziesz w stanie nimi pracować, bo końce tych drutów najzwyczajniej w świecie nie zetkną się ze sobą przy tak krótkiej żyłce.

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Day & Nite
Zestaw drutów wymiennych KnitPro Day & Nite – idealny pomysł na prezent!

Długie druty wymienne wykorzystasz do pracy w rzędach i dużych okrążeniach, np. w trakcie dziergania swetrów, spódnic, czy koców. Tego typu projekty wymagają znacznie więcej czasu i energii, dlatego ważny jest tu komfort podczas dziergania i te druty z pewnością Ci go zapewnią.

Ale to nie wszystko. Przy znajomości techniki magic loop długie druty wymienne z powodzeniem zastąpią krótkie druty i druty pończosznicze.

Krótkie vs. długie


W tabeli poniżej zestawiłam oba rodzaje drutów:

Krótkie druty wymienneDługie druty wymienne
Długość8-10 cm11-13 cm
Z jakimi żyłkami je łączyć?40 i 50 cm,
można łączyć je również z dłuższymi żyłkami
60, 80, 100, 120 lub 150 cm,
nie można łączyć ich z krótszymi żyłkami
Zastosowanie (przykłady)praca w małych okrążeniach (czapki, rękawy)praca w dużych okrążeniach (swetry, spódnice) i w rzędach (koce, szaliki)
Dodatkowe funkcjew połączeniu z dłuższymi żyłkami nadają się do pracy w najmniejszych okrążeniach jako zamiennik drutów pończoszniczych (rękawiczki, skarpety, wykończenie czapek i rękawów; konieczna znajomość techniki magic loop), a w rzędach i dużych okrążeniach jako zamiennik długich drutów wymiennychnadają się do pracy w najmniejszych okrążeniach jako zamiennik drutów pończoszniczych (rękawiczki, skarpety, wykończenie czapek i rękawów), a w małych okrążeniach jako zamiennik krótkich drutów (w obu przypadkach warunkiem jest znajomość techniki magic loop)

Skoro znasz już różnice między obiema grupami drutów, teraz spróbujemy wybrać te lepsze.

Co się bardziej opłaca?


Poniższa grafika podpowie Ci, z jakimi żyłkami możesz łączyć druty wymienne (polecam korzystać z niej przy zakupach):

Druty wymienne. Krótkie vs. długie. Które wybrać?

Na pierwszy rzut oka widać, że krótkie druty wymienne to lepszy wybór, ponieważ można łączyć je z większą ilością żyłek. Czy tak jest na pewno?

To fakt, krótkie druty wymienne połączysz z żyłką każdej długości. Od razu nasuwa się więc wniosek, że druty te są bardziej uniwersalnym i ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z długimi drutami wymiennymi. Jak się okazuje, nie do końca jest to prawdą!

Przyjrzyj się tabeli poniżej. Zobacz, jakich kombinacji „druty + żyłka” możesz użyć do różnych projektów:

ProjektSposób przerabiania robótkiMożliwe kombinacje „druty + żyłka”Przykłady
dużypraca w rzędach lub w dużych okrążeniachkrótkie lub długie druty wymienne + żyłka 60, 80, 100, 120 lub 150 cmkorpus swetra, spódnice, koce, chusty, szaliki, kominy
małypraca w małych okrążeniachkrótkie druty wymienne + żyłka 40 lub 50 cm,
długie druty wymienne + żyłka 60, 80, 100, 120 lub 150 cm (dla długich drutów konieczna jest znajomość magic loop)
czapki, kołnierze, rękawy
najmniejszypraca w najmniejszych okrążeniach (zamiennik drutów pończoszniczych)krótkie lub długie druty wymienne + żyłka 60, 80, 100, 120 lub 150 cm (konieczna znajomość magic loop)rękawiczki, skarpety, wykończenie czapek, mankiety rękawów

Po chwili dojdziesz do wniosku, że oba rodzaje drutów mają dokładnie ten sam wachlarz możliwości! Jesteś więc w stanie wydziergać czapkę, rękawiczki czy sweter zarówno krótkimi jak i długimi drutami wymiennymi. Ponadto, jeśli wybierzesz druty wymienne o standardowej długości, okaże się, że nie musisz dokupywać do nich żyłek 40 lub 50 cm.

Jeśli znasz i lubisz technikę magic loop, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór długich drutów wymiennych i żyłek od 60 do 150 cm.

Magic loop


Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że aby maksymalnie zaoszczędzić pieniądze przy zakupach drutów, trzeba znać i lubić magic loop. To metoda przerabiania mniejszych okrążeń niż całkowita długość drutów z żyłką, jakie aktualnie masz pod ręką. Choć nie należy ona do najłatwiejszych technik, szczególnie dla początkujących, naprawdę warto ją poznać! Więcej na temat magic loop poczytasz tutaj.

magic loop

Dla osób, które stosują technikę magicznej pętli tylko w ostateczności, wybór krótkich drutów wymiennych rzeczywiście wydaje się być rozsądniejszy. Ograniczysz w ten sposób stosowanie tej metody wyłącznie do przerabiania najmniejszych okrążeń.

Jeśli jednak mimo szczerych chęci nie chcesz stosować tej techniki, to:

  • najmniejsze okrążenia przerabiaj drutami pończoszniczymi,
  • do małych okrążeń wybierz krótkie druty wymienne wraz z żyłką 40 lub 50 cm,
  • rzędy i duże okrążenia przerabiaj krótkimi lub długimi drutami wymiennymi z długimi żyłkami (60, 80, 100, 120 lub 150 cm).

Z magic loop nie musisz jednak kupować tych wszystkich drutów. Jesteś w stanie zastąpić je jednym zestawem drutów wymiennych. Oczywiście koszt pojedynczego zestawu to niemały wydatek, jednak to się naprawdę opłaca! Po pierwsze, za ceną kryje się jakość. Po drugie, wbrew pozorom więcej pieniędzy wydasz na kompletowanie pojedynczych drutów wymiennych, nie mówiąc już o klasycznych drutach ze stale przytwierdzoną żyłką (policzyłam to tutaj). Po trzecie, zestaw drutów wymiennych to inwestycja na lata.

Kiedy kupić zestaw i który wybrać?


Taka inwestycja jest zupełnie niepotrzebna na start, gdy zaczynasz swoją przygodę z drutami! Opanuj więc podstawy dziergania, a na etapie prostych projektów podejmij decyzję o zakupie zestawu. Zbliżają się Twoje urodziny lub Święta? To świetna okazja, by sprawić sobie prezent lub napisać list do Św. Mikołaja!

zestaw drutów wymiennych knitpro Self Love
Zestaw drutów wymiennych KnitPro Self Love

Wybierz zestaw drutów wymiennych, gdy poczujesz, że dzierganie to zajęcie właśnie dla Ciebie!

Dobrze, a który zestaw wybrać? Moja ulubiona odpowiedź: to zależy, co chcesz robić na drutach. Jeżeli większość wybieranych przez Ciebie projektów do dziergania to czapki, wybierz zestaw krótkich drutów wymiennych. Znacznie wygodniej pracować na takich drutach niż stosować w nieskończoność magic loop (szczególnie jeśli unikasz tej metody jak ognia). Natomiast jeśli stawiasz na duże projekty, takie jak swetry, zestaw długich drutów wymiennych będzie strzałem w 10-tkę!

zestaw krótkich drutów wymiennych KnitPro Ginger Deluxe
Zestaw krótkich drutów
zestaw drutów wymiennych KnitPro Ginger Deluxe
Zestaw drutów o standardowej długości

Po zakupie zestawu możesz dobierać brakujące rozmiary drutów i długości żyłek, według Twoich potrzeb (szczególnie że do robienia swetrów równie często potrzebne są też krótkie druty). Taka kolejność znacznie ułatwia sprawę, pozwala zaoszczędzić pieniądze i zachować porządek w akcesoriach.

Sama od lat używam zestawu drutów wymiennych DROPS Pro Romance, a od roku posiadam również zestaw krótkich drutów KnitPro Ginger. Nie ukrywam, dla mnie to połączenie idealne! O zestawach będziemy jeszcze rozmawiać.

Zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance
Mój zestaw DROPS Pro Romance, z którym nie rozstaję się od kilku lat!

Szybka ściąga na zakończenie


Wiem, treści w tym artykule mogą nieźle przytłoczyć (sama tak się czuję po jego napisaniu), dlatego podsumujmy to wszystko, o czym dziś była mowa:

  • krótkie druty wymienne połączysz z żyłkami 40-150 cm, długie tylko z żyłkami 60-150 cm,
  • zarówno krótkie, jak i długie druty wymienne nadają się do każdego projektu, jednak w obu wypadkach musisz znać metodę magic loop,
  • praca z krótkimi drutami dla niektórych może stać się męcząca, dlatego jeśli masz taką możliwość, do dużych projektów wybieraj długie druty,
  • przy znajomości magic loop najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór długich drutów wymiennych i żyłek 60-150 cm,
  • jeśli nie lubisz magic loop i stosujesz tę technikę tylko w ostateczności, wybór krótkich drutów będzie dla Ciebie rozsądniejszy,
  • wybierz zestaw drutów wymiennych, gdy wiesz, że dzierganie to zajęcie dla Ciebie.

W kolejnym wpisie porównamy ze sobą różne zestawy drutów, te najnowsze (KnitPro Indigo Mini oraz Day & Nite), a także nasze stare dobre DROPS Pro Romance.

Na koniec najważniejsze:

Najlepsze druty to takie, które lubisz najbardziej i używasz ich najchętniej.

Ściskam, Ala!




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!