Który zestaw drutów wymiennych wybrać?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Day & Nite

Zbliżają się Święta? Czas więc napisać list do Świętego Mikołaja! A może szukasz podarunku dla bliskiej osoby i nie wiesz, co sprawi jej największą radość? Lecę z pomocą! Za chwilę poznasz różne zestawy drutów wymiennych i dowiesz się, który z nich wybrać.

Gdy zapytałam dziewczyn na Instagramie, jakie druty wolą, tradycyjne czy wymienne, ponad 90% opowiedziało się za drutami wymiennymi. Wspominałam o nich wielokrotnie na blogu (m. in. tutaj i tutaj). Dziś natomiast pokażę Ci różne zestawy drutów wymiennych i pomogę wybrać te najlepsze.

Ten wpis zawiera autopromocję. Zaczynamy!

Druty wymienne. Co to jest?


To szczególny rodzaj drutów, które można łączyć z żyłkami o różnej długości. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy niezliczoną ilość kombinacji grubości drutów i długości żyłek. To się naprawdę opłaca! Więcej na ten temat poczytasz w tym artykule.

druty wymienne

Druty wymienne i pasujące do nich żyłki kupisz osobno, jednak nas dziś interesują gotowe zestawy (znajdziesz je tutaj).

Ile kosztuje zestaw drutów wymiennych?


Jeśli sprawdzisz ceny w sklepie, to za chwilę będziesz zbierać szczękę z podłogi. Standardowy zestaw kosztuje ok. 200-300 , a cena tych najbardziej luksusowych sięga nawet 600 zł! Spokojnie, bez paniki.

Oczywiście jest to niemały wydatek, jednak uwierz mi, naprawdę opłaca się zainwestować w zestaw drutów wymiennych! 

Który zestaw drutów wymiennych wybrać?

Po pierwsze, za ceną kryje się jakość. Po drugie, wbrew pozorom więcej pieniędzy wydasz na kompletowanie pojedynczych drutów wymiennych, nie mówiąc już o klasycznych drutach ze stale przytwierdzoną żyłką (policzyłam to tutaj). No i po trzecie, zestaw drutów wymiennych to inwestycja w sprzęt na lata!

Oczywiście taki wydatek jest zupełnie niepotrzebny na start, gdy ktoś zaczyna swoją przygodę z drutami! Dopiero na etapie prostych projektów warto podjąć decyzję o zakupach.

Za chwilę pokażę Ci najciekawsze zestawy, zarówno te z górnej półki, jak i te tańsze. Poznasz również nowości na rynku, a także zestaw ultrakrótkich drutów wymiennych.

Zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance


To zestaw, który dostałam na urodziny kilka lat temu, gdy sama wkręciłam się w dzierganie. Mam i używam go do dziś. Tak się spodobał mojej mamie, że sama znalazła go pod choinką. 😉

Zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance

Ten zestaw zawiera:

 • 8 par drutów wymiennych z drewna brzozowego w rozmiarach 3.5, 4.0, 4.5, 5.0, 5.5, 6.0, 7.0 i 8.0 mm,
 • 4 żyłki różnej długości (60 cm, 2 x 80 cm, 100 cm),
 • dodatkowe akcesoria (kluczyki oraz końcówki i 2 łączniki do przedłużania żyłek).

Całość zapakowana jest w przeźroczyste etui na suwak, w którym można przechowywać nie tylko druty i żyłki, ale również dodatkowe akcesoria. Dzięki temu nic nam się nie zgubi!

Zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance

Niestety numeracja na drutach w trakcie używania ulega starciu, dlatego wybierając ten zestaw warto zaopatrzyć się dodatkowo w miarkę do drutów. Niezależnie od tego, to najlepiej sprzedający się zestaw w sklepie.

Tańszą alternatywą jest zestaw DROPS Pro Classic. W porównaniu z serią Pro Romance zawiera on mosiężne druty (a nie drewniane) i brakuje w nim 2 łączników do przedłużania żyłek. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena, jednak czytałam różne opinie na temat tego zestawu, więc nie brałam go pod uwagę w tym rankingu.

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Day & Nite


Poznaj tegoroczną nowość – limitowaną serię drutów wymiennych KnitPro Day & Nite. To zestaw, który sama najchętniej odpakowałabym pod choinką i szczerze nie wiem, jak się przed tym powstrzymam. 😀

Druty w tym zestawie są dwukolorowe, dzięki czemu praca z jasnymi i ciemnymi kolorami włóczek przestanie być problemem! Natomiast zamiast tradycyjnych żyłek znajdziesz tam specjalne, obrotowe żyłki 360°.

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Day & Nite

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Day & Nite zawiera:

 • 8 par drutów z drewna brzozowego w rozmiarach 3.5, 4.0, 4.5, 5.0, 5.5, 6.0, 7.0 i 8.0 mm,
 • 4 specjalne obrotowe żyłki 360° różnej długości (60 cm, 2x 80 cm, 100 cm),
 • dodatkowe akcesoria (kluczyki oraz końcówki i 2 łączniki do przedłużania żyłek),
 • 4 drewniane guziki.

Całość znajdziesz w klasycznym miękkim futerale, co dodatkowo sprawia, że zestaw wygląda bardzo luksusowo. Wewnątrz pudełka oprócz drutów znajduje się saszetka na żyłki i drobne akcesoria.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że ten zestaw nie tylko wygląda, ale jest również bardzo funkcjonalny. Jego przewagą nad pozostałymi zestawami jest to, że zawarte w nim żyłki 360° nie skręcają się samoistnie w trakcie dziergania. Dodatkowo są one cieńsze od klasycznych żyłek, przez co bardziej elastyczne – to również podnosi komfort dziergania. No i plus za to, że można używać tych drutów zarówno do jasnych, jak i ciemnych włóczek.

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Day & Nite

Coś jeszcze? Tak! Wszystkie druty posiadają tu numerację nadrukowaną laserowo – dzięki temu nigdy nie ulegnie ona starciu.

Cena regularna zestawu w pełni uzasadnia jego wysoką jakość i nowoczesny charakter. Uwaga, liczba sztuk w sklepie jest mocno ograniczona!

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Self Love


To kolejny zestaw prezentowy, przygotowany przez jednego z najpopularniejszych światowych producentów drutów – KnitPro. Został zaprojektowany na wzór książki, którą „czyta się” jak najlepszą historię.

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Self Love

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Self Love zawiera:

 • osiem par drutów brzozowych w rozmiarach 3.5, 4.0, 4.5, 5.0, 5.5, 6.0, 7.0 i 8.0 mm, zakończonych czarnymi, matowymi końcówkami do wkręcania żyłki,
 • cztery czarne, nieskręcające się (memory-free), stalowe żyłki, o różnych długościach (60 cm, 2 x 80 cm, 100 cm),
 • cztery końcówki zabezpieczające robótkę na żyłce wraz z kluczykami,
 • zestaw łączników do żyłek,
 • dwa etui na drobne akcesoria,
 • zakładka do książki zrobiona na szydełku,
 • notatnik dziewiarski.

Każda para drutów znajduje się tu w innym kolorze, dzięki czemu łatwiej namierzyć właściwy rozmiar. Również tutaj numerację nadrukowaną laserowo – dzięki temu miarka do drutów przestanie być potrzebna. Na pewno taki zestaw zaskoczy i ucieszy każdego mola książkowego!

Druty KnitPro Ginger Deluxe


Czas na prawdziwą kobyłę! Zestawy KnitPro Ginger Deluxe to nie osiem, ale aż jedenaście par drutów wymiennych. W tej serii powstały dwa zestawy, bordowy – z krótkimi drutami, niebieski – zestaw drutów o standardowej długości.

zestaw drutów wymiennych KnitPro Ginger Deluxe

Niebieski zestaw drutów wymiennych KnitPro Ginger (o standardowej długości) zawiera:

 • jedenaście par drutów w rozmiarach 3.5, 4.0, 4.5, 5.0, 5.5, 6.0, 7.0, 8.0, 9.0, 10.0 oraz 12.0 mm,
 • 6 żyłek: 2 x 60 cm, 2 x 80 cm, 2 x 100 cm,
 • 12 nakręcanych na żyłki końcówek,
 • 6 kluczyków do skręcania drutów z żyłkami,
 • 1 zestaw łączników do żyłek,
 • 20 markerów,
 • długopis,
 • etui wyposażone w magnetyczną tablicę, będącą stojakiem na wzory.

Bardziej pożądanym od niebieskiego zestawu jest ten bordowy, tj. z krótkimi drutami (wszystko dlatego, że zestawów krótkich drutów wymiennych jest zdecydowanie mniej na rynku).

zestaw krótkich drutów wymiennych KnitPro Ginger Deluxe

W bordowym zestawie krótkich drutów wymiennych KnitPro Ginger znajdziesz:

 • jedenaście par drutów w rozmiarach 3.5, 4.0, 4.5, 5.0, 5.5, 6.0, 7.0, 8.0, 9.0, 10.0 oraz 12.0 mm,
 • 4 żyłki: 2 x 40 cm, 2 x 50 cm,
 • 8 nakręcanych na żyłki końcówek,
 • 4 kluczyki do skręcania drutów z żyłkami,
 • 20 markerów,
 • długopis,
 • etui wyposażone w stojak na wzory.

Te dwa zestawy drutów niewątpliwie wyróżnia magnetyczna tablica na wzory. Przyczepisz do niej schemat czy wzór, a także metalowe igły dziewiarskie czy kluczyki do żyłek (niezły patent, szczególnie dla tych zapominalskich).

Ze względu na większą ilość drutów to jedne z droższych zestawów, dostępnych w sklepie. Warto jednak wiedzieć, że KnitPro Ginger to jedyne druty na rynku, wykonane z drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw i posiadającego certyfikat FSC (Forest Stewardship Council). Podobnie jak dwa poprzednie zestawy, druty KnitPro Ginger posiadają również numerację nadrukowaną laserowo, czyli numery nie ulegną starciu. Kolejny plus!

Druty KnitPro Indigo Wood (Normal i Mini)


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że firma KnitPro produkuje również druty i akcesoria dla takich marek jak DROPS, Prym, czy Lykke. Przykład? Zestawy, które za chwilę Ci pokażę, to dwie młodsze siostry drutów Lykke (nawet nazwa serii jest ta sama – „Indigo”). Ich przewagą jest znacznie niższa cena od drutów Lykke.

Druty KnitPro Indigo Wood (Normal)


Zestaw drutów wymiennych KnitPro Indigo Wood (Denim) pod względem zawartości jest podobny do zestawu DROPS Pro Romance. Jednak tutaj rozmiary drutów są nadrukowane laserowo, a więc odporne na ścieranie. Dodatkowo znajdziesz w nim żyłki w różnych kolorach, co ułatwia rozpoznanie ich długości.

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Indigo Wood

Ogromna zaletą tego zestawu to rozmiar etui, które zmieści się w niejednej damskiej torebce. To zestaw wprost stworzony dla tych, którzy lubią podróżować z drutami w rękach!

Druty KnitPro Indigo Wood (Mini)


To bez wątpienia największy hit tego sezonu, który rozchodzi się w sklepie dosłownie z prędkością światła. Zestaw ultrakrótkich drutów wymiennych KnitPro INDIGO Wood (Denim) „Mini” zawiera najkrótsze druty wymienne, jakie kiedykolwiek powstały! Długość pojedynczego druta wynosi ledwo 5 cm.

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Indigo Wood Mini
Zestaw drutów wymiennych KnitPro Indigo Wood Mini

Zestaw drutów wymiennych KnitPro Indigo Wood (Mini) zawiera:

 • siedem par drutów brzozowych w rozmiarach 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 5.0, 5.5 oraz 6.0 mm,
 • 2 żyłki o różnych długościach: 27 cm, 30 cm (podana długość dotyczy 1 pary drutów skręconej razem z żyłkami),
 • 4 nakręcane na żyłki końcówki,
 • 2 kluczyki do skręcania drutów z żyłkami.

Wszystko zapakowane jest w naprawdę bardzo małym etui, zestaw nie zabiera więc zbyt wiele miejsca.

Do czego służy ten zestaw? Przede wszystkim do robienia rękawów w tych miejscach, gdzie nie poradzą sobie krótkie druty z żyłkami 40 cm. Jeśli więc często pracujesz krótkimi drutami w małych okrążeniach, dziergasz dużo swetrów, masz małe dłonie i brak problemów z trzymaniem drobnych przedmiotów, ten zestaw drutów jest dla Ciebie!

Który zestaw wybrać?


Wszystko oczywiście zależy od Twoich oczekiwań, no i od zawartości portfela. Osobom, które po druty sięgają sporadycznie, radziłabym zaopatrzyć się w tańsze, ale wciąż dobre jakościowo zestawy, jak DROPS Pro Romance czy KnitPro Indigo Wood (Normal). Tym, którzy dziergają bez ustanku, należy się zestaw z górnej półki. W tym temacie dwukolorowe druty z żyłkami 360° w zestawie KnitPro Day & Nite wprost rozwalają system! Sprawdziłam ten patent, rzeczywiście komfort dziergania jest podwójny.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci znaleźć wymarzony zestaw dla siebie lub bliskiej osoby. Radzę się jednak pospieszyć, bo w tym roku nie robiłam zbyt dużych zapasów w sklepie!
Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *