Magic loop – z czym to się je?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Magic loop - z czym to się je?

Temat na dziś brzmi co najmniej czarująco, bo mowa o magic loop, czyli o technice magicznej pętli. Co to jest i dlaczego warto ją poznać? O tym w dzisiejszym artykule!

W życiu stawiam na minimalizm i prostotę, jednak gdy zaczynałam dziergać, kupowałam druty jak leciało. Oczywiście zdobyłam spore doświadczenie w tym temacie, ale zmarnowałam też mnóstwo pieniędzy. W efekcie stałam się posiadaczką akcesoriów, których nie użyłam ani razu.

Dlatego dziś ograniczyłabym się do posiadania drutów z żyłką (najlepiej wymiennych), które z powodzeniem zastępują mi druty proste i pończosznicze. Mogę nimi pracować zarówno w rzędach, jak i w dużych i małych okrążeniach!


Druty z żyłką to najbardziej uniwersalny rodzaj drutów!


Przerabianie rzędów na takich drutach jest bardzo łatwe: po nabraniu oczek wystarczy złapać robótkę w lewą dłoń (praworęczni) i wolnym drutem przerabiać kolejne oczka itd. W ten sposób druty proste przestaną Ci być potrzebne. Ale jak drutami z żyłką zastąpić druty pończosznicze? Właśnie za pomocą techniki magic loop.

Magic Loop – definicja


Magic loop (technika małej pętli) to metoda przerabiania mniejszych okrążeń niż całkowita długość drutów z żyłką, jakie aktualnie masz pod ręką. Ale co to oznacza w praktyce?

W zależności od tego, jak dużo oczek nabierzesz na samym początku, będziesz potem przerabiać duże, małe lub najmniejsze okrążenia. Załóżmy, że chcesz zrobić Czapkę Klasyczną o obwodzie 55 cm, ale nie masz do tego innych narzędzi jak druty z żyłką o długości 100 cm. W tej sytuacji, gdzie całkowita długość „drut + żyłka + drut” (100 cm) jest większa od obwódu Twojej robótki (55 cm), możesz przerabiać okrążenia właśnie techniką magic loop.

Metoda ta wykorzystywana jest nie tylko w Czapkce Klasycznej, ale również w trakcie dziergania rękawiczek, skarpetek, czy rękawów My Very First Sweater. Dzięki niej druty pończosznicze nie będą nam już potrzebne (odkąd ją znam, nie wzięłam ich do ręki). Ta technika pozwoli zastąpić również druty o krótszych żyłkach (40, 50 cm).

Instrukcja krok po kroku


Za chwilę poznasz dowiesz się, jak przerobić najmniejsze okrążenie na drucie okrągłym. Magic loop tylko w teorii wygląda na skomplikowaną. W praktyce jest to naprawdę prosta technika.


Chcesz, aby pojawiały się nowe filmiki z poradami dla dziewiarek? Subskrybuj mój kanał na YouTube!


Magic loop.
Na drut okrągły nabierz pożądaną liczbę oczek.
Na drut okrągły nabierz pożądaną liczbę oczek (tutorial).
Magic loop.
Ułóż oczka na żyłce.
Ułóż oczka na żyłce.
podziel oczka
Nabrane oczka podziel na pół i rozłóż między druty. Żyłka utworzy z jednej strony pętlę, zaś druty z oczkami będą blisko przylegać do siebie (patrz tu). Nić wiodąca odchodzi od pierwszego oczka na tylnym drucie.
wyciągnij tylny drut
Upewnij się, czy oczka na drucie nie są skręcone.
Wyciągnij drut znajdujący się z tyłu i trzymaj go w dłoni, którą zwykle przerabiasz oczka (praworęczni = prawa dłoń).
rozpocznij pracę
Oczka z tyłu są teraz na żyłce, a te z przodu wciąż pozostają na jednym z drutów. Nić wiodącą prowadź jak na zdjęciu powyżej.
zamknij okrążenie
Zamknij okrążenie, przerabiając 1. oczko na przednim drucie (np. na prawo).
Następnie przerób wszystkie oczka z ww. drutu.
Następnie przerób wszystkie oczka z ww. drutu.
magic loop
W ten sposób przerobiłaś połowę 1. okrążenia.
magic loop
Teraz wsuń uwolniony przed chwilą drut w oczka na żyłce.
Tak wygląda teraz robótka.
Tak wygląda teraz robótka.
*Obróć robótkę jak przy przerabianiu rzędów. Nić wiodąca odchodzi od oczka z tylnego drutu.
*Obróć robótkę jak przy przerabianiu rzędów. Nić wiodąca odchodzi od oczka z tylnego drutu.
magic loop
Wyciągnij drut znajdujący się z tyłu i trzymaj w dłoni, którą przerabiasz oczka.
Rozpocznij przerabianie oczek na drucie z przodu.
Rozpocznij przerabianie oczek na drucie z przodu.
magic loop
Przerób wszystkie oczka z ww. drutu.*

Wykonasz w ten sposób 1 okrążenie, a dla ułatwienia zaznacz początek okrążenia markerem. Powtarzaj od * do * (zdj. 11 – 14), przerabiając w ten sposób kolejne okrążenia.

magic loop

W trakcie pracy tą metodą wykonasz np. warkocze, a także dodasz lub odejmiesz oczka. Ponadto, przy pomocy magic loop można przerabiać na jednym drucie z żyłką dwie robótki naraz (np. parę skarpetek)!

Magic loop – o czym należy pamiętać?


Do magic loop wybieraj wytrzymałą i elastyczną żyłkę. Jej optymalna długość zależy od wielkości projektu (zwykle jest 3 lub 4-krotnie większa od jego obwodu), najczęściej waha się między 60 cm a 120 cm.

Niezależnie od tego, czy przerabiasz małe okrążenia drutami pończoszniczymi, czy stosujesz technikę małych okrążeń, musisz zwracać szczególną uwagę na miejsca, w których oczka ulegają rozciągnięciu między sąsiadującymi ze sobą drutami lub pętlą żyłki (strzałka, zdj. poniżej).

magic loop

Przerabiaj tu oczka zdecydowanie ciaśniej niż zwykle – wymaga to nieco wprawy. Jeśli to Cię pocieszy, doszłam do tego dopiero przy trzeciej parze rękawiczek.

To wszystko w temacie magic loop. Jeśli nie jesteś fanką drutów pończoszniczych (dla mnie są dość niewygodne, często zsuwają się z nich oczka i trudniej je transportować w torebce) albo dysponujesz tylko drutami z żyłką, ta technika jest właśnie dla Ciebie!

Tę technikę wykorzystasz np. we wzorze na Czapkę Klasyczną lub w My Very First Sweater!

Konturek My Very First Sweater



Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

9 komentarzy

Urszula · 6 stycznia 2020 o 19:07

O super na pewno spróbuję tej metody przy czapce. Robiłam ostatnio i brakowało mi krótszych drutów żeby była bez szwa i następna będzie dzięki tej metodzie. Brawo Alu

Ala Szyntor · 8 stycznia 2020 o 09:14

Super, bardzo się cieszę. Z początku sama byłam do niej sceptycznie nastawiona, ale teraz nie jestem w stanie się bez niej obejść.

Magda · 12 kwietnia 2020 o 17:31

Dziękuję za przystępne wyjaśnienie! 🙂 Mam jednak jedną wątpliwość: czy metodą magic loop można przerabiać każdy wzór? Jestem w trakcie dziergania swetra wzorem skrzyżowanych oczek i nijak nie wychodzi mi on przy rękawach, które chciałam wydziergać właśnie używając magicznej pętelki…

Ala Szyntor · 14 kwietnia 2020 o 14:27

Oczywiście! Warkocze, oczka krzyżowane, czy ażury z magic loop nie kolidują ze sobą. Jeśli krzyżowanie oczek wypada w miejscu, gdzie przy magicznej pętli żyłka rozdziela oczka (co utrudnia pracę w tym miejscu), trzeba wtedy zlikwidować pętlę, którą ta żyłka tworzy (przeciągnąć żyłkę przez oczka) i zrobić ją w innym miejscu okrążenia.

domogo · 12 stycznia 2021 o 21:08

Jaki piękny i prosty opis! Od razu wszystko zrozumiałam. Idę ćwiczyć, skarpetki jakoś zrobić trzeba 🙂

Ala Szyntor · 14 stycznia 2021 o 11:59

Super, bardzo się cieszę! I pazurki pomalowane, będę musiała o tym pamiętać przed nagraniami! 😀

Róża · 7 listopada 2021 o 14:58

Hej, dzięki za świetny tutorial! Mam jeden problem: przy tej technice ostatnie oczko na drugim drucie (czyli to, które nabrałam jako pierwsze) rozpruwa mi się. Próbowałam już nabierać dwoma różnymi metodami, i przy każdej kończy się tak samo. Przy zwykłej robótce nigdy mi się to nie zdarzyło. Czy wiesz, co może być przyczyną?

Róża · 7 listopada 2021 o 19:18

Hej, dzięki za świetny tutorial! Mam jeden problem: ostatnie oczko na drugim drucie (czyli to, które nabrałam jako pierwsze) rozpruwa mi się, tak jakby było nie zawiązane. Wiesz może dlaczego?
Dzięki!

Ala Szyntor · 31 stycznia 2022 o 13:04

Cześć, podeślij zdjęcie na maila i pokaż, jak to wygląda. W jaki sposób zamykałaś okrążenie?

Możliwość komentowania została wyłączona.