Magic loop – z czym to się je?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Temat na dziś brzmi co najmniej czarująco. Mowa o magic loop, czyli o technice magicznej pętli. Co to jest i dlaczego warto ją poznać? O tym w dzisiejszym artykule!

W życiu stawiam na minimalizm i prostotę. Jednak gdy zaczynałam dziergać, kupowałam druty jak leciało. Oczywiście zdobyłam spore doświadczenie w tym temacie, ale zmarnowałam też mnóstwo pieniędzy. Stałam się posiadaczką akcesoriów, których nie użyłam ani razu.

Dlatego dziś ograniczyłabym się do posiadania drutów z żyłką (najlepiej wymiennych). Z powodzeniem zastępują one druty proste i pończosznicze. Przerabianie rzędów na drutach okrągłych jest bardzo łatwe (po przerobieniu oczek w rzędzie wystarczy obrócić robótkę tak samo, jak podczas pracy z drutami prostymi). Ale jak drutami z żyłką zastąpić druty pończosznicze? Właśnie za pomocą techniki magic loop.

Magic Loop – definicja

Magic loop (technika małej pętli) to metoda przerabiania małych okrążeń za pomocą drutów z dłuższą żyłką. Co to oznacza w praktyce?

Metoda ta jest wykorzystywana podczas pracy nad takimi projektami jak czapki (np. Czapka Klasyczna), rękawiczki, skarpetki czy rękawy swetrów. Dzięki niej druty pończosznicze nie są nam już potrzebne (odkąd ją znam, nie wzięłam ich do ręki).

Magic loop – instrukcja krok po kroku

Za chwilę poznasz dowiesz się, jak przerobić małe okrążenie na drucie okrągłym. Magic loop tylko w teorii wygląda na skomplikowaną. W praktyce jest to naprawdę prosta technika.

Magic loop.
Na drut okrągły nabierz pożądaną liczbę oczek.
Na drut okrągły nabierz pożądaną liczbę oczek.
Magic loop.
Ułóż oczka na żyłce.
Ułóż oczka na żyłce.
Nabrane oczka podziel na pół i rozłóż między druty. Żyłka utworzy z jednej strony pętlę, zaś druty z oczkami będą blisko przylegać do siebie (patrz tu). Nić wiodąca odchodzi od pierwszego oczka na tylnym drucie.
Upewnij się, czy oczka na drucie nie są skręcone.
Wyciągnij drut znajdujący się z tyłu i trzymaj go w dłoni, którą zwykle przerabiasz oczka (praworęczni = prawa dłoń).
Oczka z tyłu są teraz na żyłce, a te z przodu wciąż pozostają na jednym z drutów. Nić wiodącą prowadź jak na zdjęciu powyżej.
Zamknij okrążenie, przerabiając 1. oczko na przednim drucie (np. na prawo).
Następnie przerób wszystkie oczka z ww. drutu.
W ten sposób przerobiłaś połowę 1. okrążenia.
Teraz wsuń uwolniony przed chwilą drut w oczka na żyłce.
Tak wygląda teraz robótka.
*Obróć robótkę jak przy przerabianiu rzędów. Nić wiodąca odchodzi od oczka z tylnego drutu.
Wyciągnij drut znajdujący się z tyłu i trzymaj w dłoni, którą przerabiasz oczka.
Rozpocznij przerabianie oczek na drucie z przodu.
Przerób wszystkie oczka z ww. drutu.*

Wykonasz w ten sposób 1 okrążenie. Dla ułatwienia zaznacz początek okrążenia markerem. Powtarzaj od * do * (zdj. 11 – 14), przerabiając w ten sposób kolejne okrążenia.

magic-loop

W trakcie pracy tą metodą wykonasz np. warkocze, a także dodasz lub odejmiesz oczka. Ponadto, przy pomocy magic loop można przerabiać na jednym drucie z żyłką dwie robótki naraz (np. parę skarpetek)!

Magic loop – o czym należy pamiętać?

Do magic loop wybieraj wytrzymałą i elastyczną żyłkę. Jej optymalna długość zależy od wielkości projektu (zwykle jest 3 lub 4-krotnie większa od jego obwodu), najczęściej waha się między 80 cm a 120 cm.

Niezależnie od tego, czy przerabiasz małe okrążenia drutami pończoszniczymi, czy stosujesz technikę magic loop, musisz zwracać szczególną uwagę na miejsca, w których oczka ulegają rozciągnięciu między sąsiadującymi ze sobą drutami lub pętlą żyłki (strzałka, zdj. poniżej).

Przerabiaj tu oczka znacznie ciaśniej niż zwykle. Wymaga to nieco wprawy. Jeśli to Cię pocieszy, doszłam do tego dopiero przy trzeciej parze rękawiczek.

To wszystko w temacie magic loop. Jeśli nie jesteś fanką drutów pończoszniczych (dla mnie są dość niewygodne, często zsuwają się z nich oczka i trudniej je transportować w torebce) albo dysponujesz tylko drutami z żyłką, ta technika jest właśnie dla Ciebie!


Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

2 Komentarze

Urszula · 6 stycznia 2020 o 19:07

O super na pewno spróbuję tej metody przy czapce. Robiłam ostatnio i brakowało mi krótszych drutów żeby była bez szwa i następna będzie dzięki tej metodzie. Brawo Alu

    Ala Szyntor · 8 stycznia 2020 o 09:14

    Super, bardzo się cieszę. Z początku sama byłam do niej sceptycznie nastawiona, ale teraz nie jestem w stanie się bez niej obejść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *