Akcesoria do dziergania, bez których nie wyobrażam(y) sobie życia!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Akcesoria do dziergania, bez których nie wyobrażam(y) sobie życia!

Poznaj akcesoria do dziergania, które sprawiają, że życie z drutami jest prostsze! Czy naprawdę wszystkie są nam potrzebne? Czym można je zastąpić? O tym w dzisiejszym artykule!

Kiedy przeczytałam w pierwszym wzorze zaznaczyć markerem początek okrążenia, to nie miałam zielonego pojęcia, o co chodzi. Myślałam, że trzeba wziąć mazak i pomalować nim pierwsze oczko na drucie. Kompletna bzdura!

Dlatego dziś pokażę Ci nie tylko, czym jest marker, ale poznasz całą paletę najczęściej polecanych akcesoriów. Niektóre w ogóle nie będą Ci potrzebne, zaś inne bez trudu zastąpisz prostymi rozwiązaniami! Ten wpis powstał w oparciu o doświadczenia innych dziewiarek i dzięki temu stał się prawdziwą kopalnią wiedzy! Dziewczyny, jesteście wspaniałe!

Ważne: ten wpis zawiera autopromocję.


Najczęściej polecane akcesoria do dziergania


igła dziewiarska
taśma krawiecka i nożyczki
markery
szydełko
notes
licznik rzędów
miarka do drutów
agrafka dziewiarska

1. Igła dziewiarska

Gruba, o tępym zakończeniu, z szerokim uchem igielnym (aby włóczka przeszła przez nie bez trudu) – tak wygląda igła dziewiarska. Służy ona nie tylko do szycia czy wykańczania robótki (wrabiania nici), ale również do wyszywania oczek haftowanych na dzianinie.

Zarówno klasyczne igły dziewiarskie, jak również igły do haftu krzyżykowego (gobelinowe) spełniają powyższe funkcje. Ponadto występują one w różnych rozmiarach.

Zakrzywiony czubek igły dziewiarskiej (np. KnitPro) dodatkowo ułatwia wbijanie się nią w robótkę i sprawia, że ruchy ręki podczas pracy są bardziej naturalne.

Metalowe igły wykazują się oczywiście największą wytrzymałością w porównaniu z plastikowymi. Igły można ostatecznie zastąpić szydełkiem, nawet podczas szycia.

Igły do wełny KnitPro - aluminiowe (3 szt.)

2. Taśma krawiecka i krótkie nożyczki

To dwa akcesoria do dziergania, które pożyczyłam od krawcowej. Centymetr służy przede wszystkim do zdejmowania miary, rozliczania próbki i kontrolowania wymiarów wykonywanej dzianiny. Natomiast wśród nożyczek wg opinii wielu z Was najlepiej sprawdzają się te krótkie, dedykowane do haftu.

Nożyczki składane KnitPro

3. Markery

To najczęściej polecane akcesoria do dziergania. Markery (nie mazaki ;)) służą do zaznaczania ważnych miejsc w robótce, takich jak początek okrążenia, czy miejsce dodawania lub odejmowania oczek. Kształtem przypominają najczęściej agrafki lub muszlę ślimaka.

W trakcie pracy przekładamy je z jednego drutu na drugi (dobrze jest, gdy w każdej chwili możemy je zdjąć z robótki). Zwykle występują w dwóch rozmiarach, dla większych i mniejszych drutów.

Dla mnie markery są przydatne również podczas oznaczania pełnej liczby rzędów w robótce (zastępuję w ten sposób licznik rzędów, którego akurat nie posiadam). Jak się okazuje, nie tylko ja tak robię.

Jednak nie wszyscy je lubią. Po pierwsze, łatwo je zgubić, są nieporęczne podczas przekładania i hałasują w trakcie dziergania.

Czym można je zastąpić?

  • kawałkiem włóczki w kontrastowym kolorze (np. w formie pętelki)
  • spinaczem biurowym
  • agrafką lub gumkami
  • ręcznie wykonanymi markerami z koralików (uważaj, by te nie haczyły włóczki).
akcesoria do dziergania - markery

4. Szydełko

Szydełko występuje oczywiście jako niezależne narzędzie do pracy. Natomiast w dzierganiu pomaga uratować zgubione przypadkiem oczko lub też poprawić omyłkę we wzorze. Zastąpi igłę przy wrabianiu nici, posłuży również dekoracyjnemu wykończeniu robótki. Dobrze mieć na początku szydełko metalowe w małym i większym rozmiarze np. 2 i 4 mm.

Nie polecacie zaś szydełek plastikowych i bambusowych, które dość często łamią się.

akcesoria do dziergania - szydelko

Ostatnio zaopatrzyłam się w zestaw wymiennych szydełek tunezyjskich. I co? To dla mnie totalny gamechanger! Wymienne szydełka tunezyjskie występują oczywiście jako niezależne narzędzie do pracy, jednak w dzierganiu nieraz pomogły mi nabrać oczka wzdłuż brzegu robótki, np. podczas wykonywania plisy kardiganu. Zastąpią też tradycyjne szydełka, przecież nie trzeba do nich dokręcać żyłki, prawda?

Zestaw wymiennych szydełek tunezyjskich KnitPro Symfonie

5. Kartka i ołówek!

Za każdym razem cieszyłam się, widząc tę odpowiedź! Mam kilka zeszytów do notowania, w tym mały notesik do zapisywania notatek czy liczenia rzędów. Bez zeszytu nie powstanie również żaden wzór, który będziesz chciała samodzielnie opublikować.

akcesoria do dziergania - notes i ołówek

6. Licznik rzędów

Powiem wprost, że na początku wywaliłam go na sam koniec artykułu. Ale jak się okazało, obok markerów, licznik rzędów był jednym z chętniej wybieranych akcesoriów do dziergania!

Jak nazwa wskazuje, pomaga on liczyć liczbę rzędów / okrążeń. Oczywiście pod warunkiem, że pamiętasz o jego używaniu (z tego powodu część osób uznała go za nieprzydatny).

Swoim kształtem przeważnie przypomina pierścień, który można założyć na palec lub na drut.

Co w zamian?

  • kartka i długopis
  • markery, którymi zaznaczysz przykładowo pełne dziesiątki rzędów na robótce
  • aplikacje na telefon (mniej zużycia plastiku), takie jak Crochet and Knitting tools czy Row Counter (pamiętaj: nie udostępniaj nigdy żadnym aplikacjom swoich danych, ani też nie łącz ich z Facebookiem, Instagramem lub własną pocztą – bezpieczeństwo przede wszystkim!)
Licznik rzędów DROPS Plus (2 szt.)

7. Miarka do drutów

Pozwala przede wszystkim określić rozmiar drutów, szczególnie gdy ich numeracja uległa starciu (jak temu zapobiec, dowiesz się z tego wpisu). Ciężko w tym wypadku znaleźć zamiennik.

Jak używać miarki do drutów, dowiesz się z poniższego filmu:

Razem z miarką grubości drutów często występuje również miarka próbki wykonanej dzianiny. Można ją jednak zastąpić centymetrem, linijką lub w arkuszu papieru wyciąć kwadrat 10 cm x 10 cm i liczyć oczka, przykładając go do naszej próbki czy robótki.

8. Agrafka dziewiarska (zabezpieczająca)

Służy do wyłączenia (zabezpieczania oczek), których aktualnie nie przerabiamy. Można ją potraktować również jako drut pomocniczy.

Dla robótek dużych rozmiarów lepiej zastąpić je żyłkami z drutów wymiennych zakręcanymi specjalnymi końcówkami lub drutami z długą żyłką. Ponadto oczka można zabezpieczyć kawałkiem nici w kontrastowym kolorze.

Małe agrafki służą do odkładania kilku oczek. Można nimi zaznaczać prawą lub lewą stronę robótki lub używać zamiast markerów.

Agrafki dziewiarskie DROPS Plus (3 szt.)

Rzadziej polecane akcesoria do dziergania


zatyczki do drutów
urządzenie do robienia pomponów
motowidło i nawijarka do włóczki

9. Zatyczki do drutów (stopery)

Wykonane najczęściej z gumy, zatyczki do drutów chronią przede wszystkim ich końce przed uszkodzeniami. Mają różne rozmiary, dla większych i mniejszych drutów (mogą jednak nie pasować do wszystkich rozmiarów).

Podobnie jak agrafka dziewiarska, służą również do zabezpieczania robótki przed zsuwaniem się oczek z drutów (tutaj sprawdzi się również gumka recepturka – pokazywałam ten trick u siebie na Instagramie i Facebooku).

Niestety zdarza się, że ich kształt z czasem ulega wypaczeniu i mogą okazać się nieprzydatne.

zatyczki do drutów

10. Urządzenie do robienia pomponów

Dedykowane przede wszystkim dla osób, które masowo robią pompony do czapek lub dekoracji. Występuje w różnych rozmiarach, zwykle sprzedawanych w gotowych zestawach. Oczywiście pompon można zrobić tradycyjnie z użyciem dwóch kawałków tektury lub nawet widelcem dla najmniejszych rozmiarów, jednak z doświadczenia wiem, że znacznie łatwiej jest skorzystać z takiego gotowego szablonu, przez który nie musimy przeciskać włóczki.

Przyrząd do robienia pomponów KnitPro

11. Motowidło i nawijarka do włóczki

To dwa różne urządzenia pomocne podczas nawijania nici. Można je wykorzystać razem lub osobno, np. podczas odzyskiwania włóczki.

Motowidło ułatwia nawijanie przędzy w motki. Można je wykonać samodzielnie np. z trzech zheblowanych listewek (polecam spacer do najbliższego sklepu budowlanego w Twojej okolicy). Zamiast motowidła, można również owijać nić dookoła oparcia krzesła lub o własne przedramię (co jednak może być uciążliwe przy większych ilościach włóczki). Z kolei nawijarka pozwala na przewinięcie motków w małe kłębki.


Akcesoria do dziergania,
które wzbudzają największe kontrowersje!


druty do warkoczy
misa do włóczki
naparstek dziewiarski
licznik do rzędów (opisany wyżej)

12. Druty do warkoczy (pomocnicze)

Przez jednych lubiane, przez innych wręcz znienawidzone. Jak nazwa wskazuje, druty te wykorzystuje się przede wszystkim podczas robienia warkoczy. Najczęściej mają one kształt litery U lub są zagięte pośrodku.

Pod wpływem własnego ciężaru, druty pomocnicze metalowe często zsuwają się z oczek i utrudniają pracę (dlatego lepiej używać większego rozmiaru niż rozmiar drutów). Często zastępujecie je zwykłym drutem pończoszniczym (najlepiej drewnianym lub wykonanym z bambusa o dobrej jakości – te dwa rodzaje są lekkie i nie zsuwają się tak łatwo z oczek) lub z żyłką. Nowością na rynku są podobne do drutów skarpetkowych drewniane druty do warkoczy z rowkami (KnitPro).

Druty do warkoczy KnitPro Symfonie

13. Misa na włóczki

Jej funkcją jest ujarzmić kłębek, by ten nie wycierał wszystkich domowych kurzów podczas dziergania. Część z Was zwróciła jednak uwagę na jej wysoką cenę. Zgłaszałyście również, że kłębek i tak z niej wyskakuje (jedna z Was uratowała sytuację, mówiąc, że misa lepiej sprawdza się, gdy ciągniemy nitkę ze środka kłębka).

Czym ją zastąpić?

  • czystą doniczką lub osłonką na kwiaty o dużej wysokości (najlepiej o gładkim wnętrzu)
  • ręcznie uszytą torbą lub workiem na włóczkę (przydatne szczególnie w trakcie podróży)

Jeśli już zdecydujesz się na zakup takiej misy, lepiej poszukać tych drewnianych aniżeli ceramicznych, które mogą się nam potłuc.

14. Naparstek dziewiarski

W swojej budowie ma dziurki przeznaczone na różne kolory włóczki. Podobnie jak bobbinki (czyt. dalej), przydaje się podczas pracy ze wzorami żakardowymi (kolorowymi). Przyznam szczerze, że nie użyłam go ani razu i wiele z Was zgłosiło, że nie potrafi go obsługiwać.

naparstek dziewiarski


Najrzadziej polecane akcesoria do dziergania


nić elastyczna
szpilki dziewiarskie
mata do blokowania dzianin
blokery do skarpet
bobbinki

15. Nić elastyczna do wzmacniania i formowania brzegów

nić elastyczna

Bardzo przydatna rzecz, gdy chcemy zapobiec nadmiernemu rozciąganiu się ściągacza, albo nadać kształt brzegom naszych ubrań.

16. Szpilki dziewiarskie

Służą przede wszystkim do łączenia różnych części dzianiny podczas szycia (można zastąpić je markerami lub zwykłymi agrafkami). Zwykle dłuższe niż tradycyjne szpilki krawieckie, z nieco tępym czubkiem i dużą główką, co ma zapobiegać zsuwaniu się ich z robótki.

Podobnie jak szpilki do blokowania przydają się również podczas blokowania zwilżonej dzianiny. Dlatego szukajmy szpilek ze stali nierdzewnej (woda przyspiesza proces korozji, a rdza brudzi dzianinę). Osobiście używam szpilek tapicerskich. Wbijam je bez problemu w matę do blokowania.

szpilki dziewiarskie

Do większych projektów, takich jak chusty na szydełku, idealnie sprawdzą się też większe zestawy do blokowania dzianin, w których igły są osadzone w plastikowych bloczkach. Dzięki temu blokowanie dzianin o dużych rozmiarach przebiega znacznie szybciej, a miejsca blokowania po wyschnięciu nie wyciągają się i nie są widoczne.

Zestaw igieł do blokowania KnitPro Mindful

17. Mata do blokowania dzianin

Jeśli Twój maluch bawi się na piankowych puzzlach, to czas oddać je mamie! Dokładnie tak samo wygląda wykonana z pianki mata do blokowania dzianin. To na niej układamy i przypinamy szpilkami dzianinę przeznaczoną do blokowania (o czym będziemy mówić w przyszłości).

18. Blokery do skarpet

Coś dla miłośników skarpetek. Służą do nadawania im formy. Dostępne są drewniane, plastikowe, metalowe.

19. Bobbinki (szaptułki do nawijania włóczki)

Niezwykle przydatne podczas pracy z wielokolorowymi wzorami (żakardami) oraz przy wykonywaniu intarsji. Przede wszystkim zapobiegają plątaniu się nici ze sobą podczas pracy. Można je samodzielnie wykonać z kawałka tektury.


Akcesoria pomocne w pielęgnacji ubrań


golarka do ubrań
grzebień do wełny
płyny do prania
szczotka do czesania moheru

20. Golarka do ubrań

Ulubiona rzecz po sezonie jesienno-zimowym! Przydatna, gdy na dzianinie pojawią się filcowe kuleczki. Możemy zastąpić ją specjalnie przeznaczonymi do tego szczotkami lub grzebieniami (szczególnie, gdy nie mamy pod ręką baterii do golarki).

21. Grzebień do wełny

Dobrą alternatywą dla golarek na baterie będzie grzebień do wełny, który również przedłuży trwałość Twoich ubrań. Grzebień stosuj do wełnianych i kaszmirowych dzianin.

Pamiętaj, że używając takiego grzebienia, powinnaś trzymać go pod właściwym kątem, aby ten nie zaciągnął dzianiny.

Grzebień do wełny

22. Płyny do prania

Środki piorące, dedykowane praniu ręcznych wyrobów. Dodatek olejków eukaliptusa czy lawendy zapobiega inwazji moli.

23. Szczotka do czesania moheru

Pozwala rozczesać skołtunioną dzianinę wykonaną z włochatej włóczki (takiej jak moher).


Akcesoria do dziergania, które odchodzą do lamusa…


Ze względu na coraz większą popularność swetrów robionych na okrągło bez szycia, poniższe narzędzia powoli odchodzą w zapomnienie. Ale jeśli kiedykolwiek chciałabyś zająć się formą i modelowaniem swetrów wieloczęściowych, te dwie rzeczy będą znacznym ułatwieniem!

tabela do rysowania schematów i formy
arkusz papieru do rysowania wykrojów formy

24. Tabela do rysowania schematów i formy

Przydatna przede wszystkim dla tych osób, które chcą rozrysować formę swetra na kartce w kratkę (np. podkrój pachy). W tym wypadku kratki są prostokątami, co zdecydowanie lepiej odzwierciedla wielkość oczek (czyli kształt formy). 1 kratka to 1 oczko lub 1 rząd. Tutaj możesz pobrać i wydrukować taką tabelę.

25. Arkusz papieru do rysowania wykrojów formy

Na czystym arkuszu papieru rysujemy gotowy wykrój na sweter i dzięki temu możemy na bieżąco porównywać rzeczywisty rozmiar robótki z tym zaplanowanym.

papier do odrysowywania wykrojów

Akcesoria do dziergania. Gdzie to wszystko trzymać?


Minikomoda z Ikea - akcesoria do dziergania

Wszystkie akcesoria do dziergania z powodzeniem możesz przechowywać w osobnym pudełku lub razem z drutami.

Osobiście polecam Ci minikomodę z Ikei. Kosztuje 60 zł i przechowuję w niej zarówno druty, szydełka, jak i pozostałe akcesoria do dziergania! Wspaniała rzecz!

To już wszystko na dziś. Ten wpis skończyłam pisać dawno temu, jednak odwlekałam zrobienie zdjęć i w efekcie artykuł bardzo długo czekał na publikację. Mam nadzieję, że cały dzień pracy z aparatem opłacił się i ten wpis okaże się przydatny wielu osobom. Te i inne akcesoria do dziergania znajdziesz w moim sklepie:

Do zobaczenia! Ala.




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

1 komentarz

Kaba · 6 czerwca 2022 o 08:56

Hej! Na początek napiszę, że Twoja strona, filmiki i całe mnóstwo wiedzy są bardzo pomocne. Moja przygoda z drutami zaczęła się od książki Luise Roberts i Kate Haxell, a po tym jak przebrnęłam przez sweterek dla córeczki, poczułam, że nie chcę kończyć tej przygody 😉 Kupiłam u Ciebie schemat na Candy-Wool-Sweater i nie mogę się doczekać, aż mi wełna dotrze 😀 Tymczasem po przeczytaniu schematu już mam jeden problem. W jaki sposób wrobić nić elastyczną wokół kołnierza. Jak to zrobić, że nie było widoczne? Jest szansa na jakiś filmik poglądowy, albo odnośnik do miejsca, gdzie będzie to pokazane? 😉
Pozdrawiam Cię serdecznie!

Możliwość komentowania została wyłączona.