Jak nauczyć się robić na drutach?
„Chcę zrobić sweter na drutach!” – powiedziałam kiedyś mamie. Ta popukała się w czoło: „Najpierw naucz się trzymać druty w rękach!”. I miała rację. Jak więc nauczyć się robić na drutach? Gdzie szukać wiedzy? Jak się nie zniechęcić? Po przeczytaniu tego artykułu wszystko będzie dla Ciebie proste jak… drut!
Z drutami jak z jazdą na rowerze – tego się nie zapomina!
Lojalnie uprzedzam, przed Tobą porządna ilość wiedzy, którą się z Tobą podzielę! Dlatego dla ułatwienia podaję listę przydatnych artykułów na początku Twojej przygody z drutami:
- Jakie wybrać druty na początek?
- Idealna włóczka do nauki dziergania
- Czego musisz się nauczyć?
- Akcesoria do dziergania
Teraz skupimy się na najważniejszej kwestii, czyli na drutach. Jedziemy z tym koksem!
Jak nauczyć się robić na drutach?
Uwaga! Przygotuj się na długą, choć bardzo konkretną lekturę. Dla ułatwienia zostawiam Ci podlinkowany spis treści – dzięki niemu będziesz mogła w każdej chwili wrócić do interesujących Cię sekcji:
- Nie kupuj wszystkiego naraz!
- Druty drewniane, bambusowe czy metalowe?
- Druty proste czy z żyłką?
- Czy jakość ma znaczenie?
- Poznaj najlepszych producentów!
- Jaki wybrać rozmiar?
- Druty wymienne – co to jest?
Jeśli jednak nie masz ochoty czytać całego wpisu i chcesz od razu przejść do konkretów, wystarczy, że zapoznasz się z poniższą karuzelą i od razu wybierzesz swoją pierwszą parę drutów:
Zanim zaczniesz…
W tym miejscu dzielę się z Tobą swoimi obserwacjami i wieloletnim doświadczeniem. Nie musisz się jednak ze wszystkim zgadzać i dokonywać tych samych wyborów.
W tekście pojawią się nazwy producentów drutów i włóczek. Pisząc ten artykuł, nie współpracowałam z żadną z firm i nie otrzymałam za ich promowanie wynagrodzenia. Pamiętaj również, że nie biorę odpowiedzialności za Twoje wybory i zakupy.
Obecnie prowadzę sklep z włóczkami i akcesoriami do dziergania (tutaj!), dlatego wiedz, że ten wpis zawiera elementy autopromocji.
A teraz czas na konkrety!
Jeśli jesteś mocno zdeterminowana, nauczysz się robić na najgorszych drutach i na najgorszej włóczce. Jednak jestem tu po to, żeby Ci pomóc, a nie kopać leżącego!
Jakie druty na początek?
To najczęściej zadawane pytanie, jakie słyszę. Pokażę Ci więc idealne druty do nauki i podam nazwy najlepszych producentów. Nie będziemy rozmawiać o rodzajach drutów ani wchodzić w szczegóły (o tym pisałam tutaj), ponieważ taka ilość wiedzy przytłoczy Cię i niewiele stąd wyniesiesz. Konkrety, pamiętaj, konkrety!
Jakie są idealne druty na początek? W skrócie to:
- 1 para drutów
- druty drewniane
- z żyłką (80 cm)
- dobrej jakości
- w rozmiarze 4.0 – 6.0 mm
1 para drutów, czyli nie kupuj wszystkiego naraz!
Zanim wpadniesz w szał kupowania drutów i włóczek chcę, żebyś uniknęła kilku błędów. Moich błędów!
Na początku nie wiedziałam, jakie druty wybrać, więc kupowałam je jak leciało. Była to ciekawa forma edukacji, ale niestety również świetny sposób na wydanie dużej ilości pieniędzy. Gdybym posiadała taką wiedzę o drutach, jaką mam teraz, w moim portfelu z pewnością gościłoby parę stówek więcej.
Dlatego na potrzeby nauki wystarczy Ci jedna para drutów! Nie kupuj wszystkiego naraz, a w szczególności drogich zestawów, bo nie masz pewności, czy to zajęcie dla Ciebie! Daj sobie czas, na takie zakupy przyjdzie właściwy moment, obiecuję.
Dziś ograniczam się do jednego zestawów drutów wymiennych i kilku dodatkowych o innych rozmiarach (o drutach wymiennych jeszcze opowiem). Nie używam zdecydowanej większości tego, co kupiłam na początku.
Jaka więc powinna być ta pierwsza para drutów? Już mówię!
Drewniane, bambusowe czy metalowe?
Jest wiele rodzajów materiałów, z których robi się druty. Każda z nas ma inne doświadczenie i preferencje w tym temacie. Z czego jednak powinny być wykonane druty dla początkującego i jakie ma to znaczenie?
Na początek wybierz druty drewniane.
Na początek polecam Ci druty drewniane (np. brzozowe). Wybieram je do większości swoich projektów. Są lekkie, ciepłe i bardzo ciche podczas pracy. Oczka przesuwają się na nich jak po maśle. Rzadko się zdarza, żeby robótka zsuwała z tych drutów, gdy odłożę ją na bok niezabezpieczoną. Możesz spróbować również drutów metalowych, ale pamiętaj, że pracuje się na nich szybciej i łatwiej tutaj zgubić oczko. Ale co z drutami bambusowymi? Osobiście nie jestem ich fanką (jak się okazuje, nie ja jedyna), ponieważ powierzchnia tarcia bambusa sprawia, że oczka ciężko z nich zdjąć i praca na drutach staje się wolniejsza.
Druty proste czy z żyłką?
Proste druty niewątpliwie są pomocne w opanowaniu podstaw dziergania i oczywiście możesz kupić jedną parę na początek. Jednak prędzej czy później poznasz druty z żyłką (inaczej druty okrągłe). Na początku wyda Ci się, że żyłka to problem, bo się majta. Ale po kilku dniach używania nie będziesz mogła bez nich żyć!
Druty z żyłką są najbardziej uniwersalne spośród wszystkich rodzajów drutów. Zastąpią nie tylko druty proste, ale również pończosznicze (to zestawy pięciu krótkich drutów, na których można robić skarpetki lub rękawiczki).
Istnieje wiele różnych długości żyłek. Dla początkujących optymalne będą druty z żyłką długości 80 cm. Zapewnią Ci one swobodę ruchów i nic nie będzie się plątało (jeśli masz problem z ich znalezieniem, wybierz inną, zbliżoną długość żyłki, np. 60 lub 100 cm).
Ale to nie wszystko! W sklepach najczęściej znajdziesz druty z żyłką przytwierdzoną na stałe. Istnieją jednak modele drutów, do których żyłkę możesz również przykręcić. To inaczej druty wymienne. Jeśli chcesz, poszukaj jednej pary takich drutów i dobierz pasującą żyłkę 80 cm – za chwilę powiem, gdzie możesz je kupić.
Czy jakość ma znaczenie?
Lepiej kupić jedną drogą, ale dobrą parę drutów niż kilka tańszych, złej jakości. Dbaj więc o komfort pracy i wybieraj najlepszy sprzęt!
Nie kupuj używanych drutów, których nie widzisz na żywo!
Takie druty mogą być:
- krzywe (szczególnie cienkie druty proste)
- mieć stępione czubki lub
- sztywną nylonową żyłkę
A jeśli jesteś w lumpeksie i trafią Ci się okazja kupienia takich drutów, zwróć uwagę na te trzy punkty. O ile krzywe druty nie są dramatem, to tępe czubki będą Twoim gwoździem do trumny. Nylonowe żyłki zaś dobrze pamiętają czasy PRL-u. Są sztywne, przez co dzierganie stanie się nieprzyjemne. Po co się męczyć i zniechęcać na samym początku?
Producenci drutów
Druty jakich producentów używam? Jakie są polecane przez inne dziewiarki? Oto lista najlepiej ocenianych producentów:
- KnitPro
- DROPS (sam w sobie nie jest producentem drutów)
- Lykke
- HiyaHiya
- ChiaoGoo
- Addi
Od kilku lat używam drutów DROPS, a konkretnie zestawu brzozowych drutów wymiennych Pro Romance (3,5 mm – 8 mm). Druty te możesz kupić również pojedynczo, co zalecam każdej początkującej dziewiarce.
Jeśli chodzi o KnitPro, to druty te są kompatybilne z drutami wymiennymi DROPS. Znacznie lepiej od poprzednich są oceniane druty producentów HiyaHiya i ChiaoGoo, choć nie można ich między sobą łączyć czy miksować. Druty wymienne Addi łączą się z żyłkami inaczej niż pozostałe druty, jednak cena jednej pary jest zawrotna (nawet 120 zł!). Dlatego na początek polecam Ci druty „tańszych” firm (ale wciąż dobrych jakościowo), jak DROPS czy KnitPro, z których sama korzystam.
Rozmiar ma znaczenie?
To jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii, jeśli mamy na myśli rozmiar drutów oczywiście. 😉
I choć jesteśmy w stanie nauczyć się dziergać nawet na patyczkach do szaszłyka, to na początek polecam Ci rozmiar 5 mm, jak również 4.0, 4.5 i 6.0 mm. To druty średniej wielkości. Na takich rozmiarach sama uczyłam się dziergać. Za chwilę pokażę, gdzie możesz je kupić.
Wiele osób poleca też mniejsze rozmiary drutów, np. 3.5 mm. Jednak w tym wypadku narobisz się w nieskończoność, zanim zobaczysz efekty swojej nauki. To nie motywuje do dalszej pracy. Dodatkowo trudniej będzie Ci odróżnić oczka prawe od przekręconych czy lewych (na początku nie będziesz odróżniać jednych od drugich i to jest normalne).
Jeśli jesteś wybitnie niecierpliwa, szukaj większych drutów i grubszej włóczki. Z rozmiarami 8.0 – 9.0 mm Twoja robótka będzie wprost rosła jak na drożdżach! Co prawda na początku może być Ci trudniej trzymać takie druty w dłoniach, jednak jest to wyłącznie kwestia przyzwyczajenia.
Przykładowo „Make a Wish!” to zestaw do nauki dziergania, w którym pracujemy z drutami w rozmiarze 9 mm. Czapkę ze zdjęcia niżej zrobiłam w nieco ponad 2 godziny, a szalik w 1 dzień (Tobie zajmie to nieco dłużej, ale nie stresuj się tym faktem, przecież dopiero zaczynasz swoją przygodę z dzierganiem!).
Podsumowując, im większy rozmiar drutów, tym szybciej powstanie Twoja robótka. Są osoby, które uwielbiają wyłącznie małe (duże) rozmiary drutów (są też tacy, którzy lubią wszystko). Ty też niedługo będziesz wiedzieć, do jakiej grupy należysz, ale na potrzeby nauki wybierz jeden rozmiar, np. 5,0 mm.
Druty wymienne – dla kogo?
To szczególny rodzaj drutów, do których można dołączać żyłki o różnej długości. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy niezliczoną ilość kombinacji, co według moich obliczeń (tutaj!) jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem!
Druty wymienne można kupować pojedynczo lub w zestawach. Jak już wspominałam, na początek do nauki wystarczy Ci w zupełności jedna para drutów wymiennych i pasująca do nich żyłka (np. druty wymienne 5,0 mm i żyłka 80 cm).
Cena dużego zestawu takich drutów startuje od poziomu 200-300 zł. To duży wydatek (choć wbrew pozorom najbardziej opłacalny), dlatego nie zaczynaj swojej przygody z drutami od takiego zakupu!
Kiedy więc kupić zestaw? Gdy masz pewność, że dzierganie jest właśnie dla Ciebie (opanowałaś podstawy i myślisz „tak! to jest to!”). Więcej o drutach wymiennych poczytasz tutaj, a tak wygląda zestaw, którego sama używam od wielu lat (znajdziesz go w sklepie):
Czas na zakupy!
Ten wpis powstał na długo przed otwarciem mojego sklepu z włóczkami i akcesoriami do dziergania. Wszyscy, którzy korzystali z tego artykułu, musieli więc szukać na własną rękę drutów, co dodatkowo zniechęcało ich do nauki. Na szczęście te czasy mamy już za sobą i zamiast tułać się po sklepach, możesz wybrać swoje pierwsze druty dosłownie w kilka minut!
Podsumowując, na początek kup jedną parę drutów wymiennych 5 mm z pasującą żyłką 80 cm (jeśli te rozmiary są niedostępne, wybierz druty 4.0, 4.5, 5.5 lub 6.0 mm i żyłkę 100 cm lub 60 cm):
-
Druty wymienne KnitPro Basix Beech24,90 zł – 49,50 zł
-
Żyłka do drutów wymiennych DROPS10,90 zł
Ok, skoro druty masz już wybrane, w następnej części dowiesz się, jak dobrać do nich włóczkę:
2 komentarze
Jaga.dzianka · 12 lutego 2021 o 20:41
Dziękuję za tę skarbnicę wiedzy! Cudowne opisanie krok po kroku <3 Tego potrzebowałam!
Ala Szyntor · 7 kwietnia 2021 o 09:30
Super, bardzo się cieszę! 🙂
Możliwość komentowania została wyłączona.