Jak nauczyć się robić na drutach?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

„Chcę zrobić sweter na drutach!” – powiedziałam kiedyś mamie. Ta popukała się w czoło i mówi „Najpierw naucz się trzymać druty w rękach.” I miała rację. Jak więc nauczyć się robić na drutach? Gdzie szukać wiedzy? Jak się nie zniechęcić? Po przeczytaniu tego artykułu wszystko będzie dla Ciebie proste jak… drut!


Z drutami jest jak z jazdą na rowerze.
Tego się nie zapomina!


Ilość wiedzy, którą chcę się z Tobą podzielić jest jak stąd do Tokio (oby nikt nie czytał tego w tym mieście). Dlatego dla ułatwienia podaję listę przydatnych artykułów na początku Twojej przygody z drutami:

Teraz skupimy się na najważniejszej kwestii, czyli na drutach. A więc jedziemy z tym koksem!


Jeśli nie wiesz, czy warto nauczyć się robić na drutach,
poznaj 5 powodów, dla których powinnaś dziergać!


jak nauczyć się robić na drutach?

„Jak nauczyć się robić na drutach?” – live!


Wystąpienia publiczne to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej, a jednak podjęłam to wyzwanie, zrobiłam własny live „Druty – od czego zacząć?” i było super!!! Kilkaset osób już obejrzało live’a, zaś kilkadziesiąt dziewczyn działa i dzierga. Dlatego już szykuję się na kolejny i wiem, że warto!

Jeśli nie chcesz przegapić następnego, po prostu obserwuj mnie na Instagramie!

A teraz przygotuj się na wielką ściągę. W artykule znajdziesz kwestie, których nie poruszyłam na live, bo zwyczajnie nie zdążyłam! Ten wpis to idealna okazja na uporządkowanie wiedzy. Zaglądaj do niego, kiedy tylko chcesz!

Dla ułatwienia zostawiam Ci spis treści:

Zanim zaczniesz…


W tym miejscu dzielę się z Tobą swoim doświadczeniem. Nie musisz się ze wszystkim zgadzać, jednak wiedz, że nauczyłam się dziergać w taki sposób, jak opisałam poniżej. Obecnie idzie mi to całkiem nieźle.

W tekście pojawią się nazwy producentów drutów i włóczek. Pisząc ten artykuł, nie współpracowałam z żadną z firm i nie otrzymałam za ich promowanie wynagrodzenia. Pamiętaj również, że nie biorę odpowiedzialności za Twoje zakupy.

A teraz czas na konkrety!


Jeśli jesteś mocno zdeterminowana, nauczysz się robić na najgorszych drutach i na najgorszej włóczce. Jednak jestem tu po to, żeby Ci pomóc, a nie kopać leżącego!


Jakie druty na początek?


To najczęstsze pytanie, jakie słyszę. Pokażę Ci więc idealne druty do nauki oraz podam nazwy najlepszych producentów. Nie będziemy rozmawiać o rodzajach drutów ani wchodzić w szczegóły (o tym pisałam tutaj). Taka ilość wiedzy przytłoczy Cię i niewiele z tego wyniesiesz. Konkrety, pamiętaj, konkrety!

Jakie są idealne druty na początek?

 • 1 para drutów
 • drewniane (brzozowe) lub bambusowe
 • proste / z żyłką (80 cm)
 • dobrej jakości
 • rozmiar 4,0 – 4,5 – 5,0 mm

1 para drutów, czyli nie kupuj wszystkiego naraz!


Zanim wpadniesz w szał kupowania drutów i włóczek chcę, żebyś uniknęła kilku błędów. Moich błędów.

Na początku nie wiedziałam, jakie druty kupić. Kupowałam więc jak leciało. Była to ciekawa forma edukacji, ale niestety również świetny sposób na wydanie dużej ilości pieniędzy. Gdybym posiadała wiedzę o drutach, jaką teraz mam, w moim portfelu gościłoby kilkaset złotych.

jak nauczyć się robić na drutach
Czy wiesz, że nie potrzebuję ani jednej pary drutów ze zdjęcia?

Na potrzeby nauki wystarczy Ci jedna para drutów! Nie kupuj wszystkiego naraz, a w szczególności drogich zestawów, bo nie masz pewności, czy to zajęcie dla Ciebie! Daj sobie czas, na takie zakupy przyjdzie właściwy moment, obiecuję Ci.

Aktualnie jestem na etapie, gdzie ograniczam się do jednego zestawu drutów wymiennych i kilku dodatkowych o innych rozmiarach. Nie używam zdecydowanej większości tego, co kupiłam na początku, ponieważ ww. zestaw (o którym za chwilę opowiem) jest uniwersalny i zastępuje mi wiele innych rodzajów drutów.

Jaka więc powinna być ta pierwsza para drutów? Już mówię!

Drewno i bambus – szlachetny surowiec


Jest wiele rodzajów materiałów, z których wykonywane są druty. Każda z nas ma inne preferencje w tym temacie. Z czego jednak powinny być wykonane druty dla początkującego i jakie to ma znaczenie?

W skrócie ujęłabym to tak:

 • druty brzozowe – lekkie, ciepłe, plastyczne, moje ulubione i szczerze je polecam!
 • bambusowe – te lubię mniej, ale są idealne dla początkujących, ponieważ oczka trudniej z nich spadają.
 • metalowe – zdecydowanie odradzam je do nauki robienia na drutach, są ciężkie, przez co ręce się szybciej męczą (a na początku męczą się najbardziej) i oczka łatwo z nich spadają.
druty brzozowe, bambusowe i metalowe
Druty brzozowe, bambusowe, metalowe.

Chociaż uczyłam się dziergać na metalowych i plastikowych, to nie wyobrażam sobie życia bez drutów brzozowych. Takie Ci polecam z ręką na sercu!

To rodzaj drutów, jakie wybieram do 99% swoich projektów. Jeśli nie muszę, nie używam innych. Są lekkie, ciepłe, plastyczne w dłoni, ciche podczas pracy. Oczka przesuwają się po nich jak po maśle. Rzadko się zdarza, żeby robótka zsuwała z tych drutów, gdy odłożę ją na bok niezabezpieczoną.

Co z drutami bambusowymi i metalowymi?


Będę szczera i przyznam się, że nie lubię drutów bambusowych. Jednak to, co mi się w nich nie podoba, paradoksalnie może okazać się dla Ciebie największą zaletą!

Otóż powierzchnia tarcia bambusa sprawia, że nabrane oczka nie zsuwają się tak łatwo z drutów, wykonanych z tego surowca. Ta właściwość znacznie ułatwia naukę dziergania.

Druty metalowe wcale nie są złe! Jednak patrząc z perspektywy początkującego, nauka na nich bywa frustrująca. Są one przede wszystkim cięższe od drewnianych, co na początku ma kolosalne znaczenie. Podczas nauki nasze ręce niesamowicie się męczą, a dodatkowy ciężar tylko przyspiesza te uczucie. Z drutów metalowych oczka łatwo spadają, co początkującej dziewiarce może nieźle uprzykrzyć życie. Korzystaj z tych drutów dopiero na dalszym etapie nauki.


To, na jakich drutach będziesz dziergać w przyszłości, jest kwestią indywidualną. Jednak na początek możesz zaufać mi w ciemno, z drewnianymi będzie łatwiej.


Druty proste czy z żyłką?


Proste druty na pewno są pomocne w opanowaniu podstaw dziergania i spokojnie możesz kupić jedną parę na początek.

Prędzej czy później poznasz również druty z żyłką (inaczej druty okrągłe). Na początku wyda Ci się, że żyłka to problem, bo się majta. Ale po kilku dniach używania nie będziesz mogła bez nich żyć!

druty proste i druty z żyłką
Zmiana z drutów prostych na druty z żyłką była dla mnie awansem na wyższy poziom!

Druty z żyłką są najbardziej uniwersalne ze wszystkich rodzajów drutów. Świetnie zastępują druty proste, a także pończosznicze (te zestawy pięciu krótkich drutów, na których można robić skarpetki lub rękawiczki). Wybierz więc takie druty , które zapewnią Ci swobodę ruchów podczas nauki i nie będą Ci się plątały. Optymalne druty z żyłką mają długość przykładowo 80 cm.

Będzie idealnie, gdy na samym początku kupisz osobno jedną parę drutów wymiennych i do tego pasującą żyłkę. O drutach wymiennych poczytasz dalej.

Stawiaj na jakość!


Lepiej kupić jedną drogą, ale dobrą parę drutów niż kilka tańszych, złej jakości. Dbaj o komfort pracy i wybieraj najlepszy sprzęt!

Nie kupuj używanych drutów, których nie widzisz na żywo! Takie druty mogą być:

 • krzywe (szczególnie cienkie druty proste)
 • mieć stępione czubki lub
 • sztywną nylonową żyłkę

A jeśli jesteś w lumpeksie i trafią Ci się okazja kupienia takich drutów, zwróć uwagę na te trzy wyżej wymienione punkty. O ile krzywe druty nie są dramatem, to tępe czubki dla początkującego mogą być gwoździem do trumny. Nylonowe żyłki zaś dobrze pamiętają czasy PRL-u. Są sztywne i robienie na nich jest mniej wygodne. Dla mojej mamy nie jest to problem (choć ostatnio marudziła, że już nie ma siły na nich pracować), ale po co się męczyć i zniechęcać na samym początku?

jak nauczyć się robić na drutach - stare druty
Moja mama przyznała, że nowe żyłki są miękkie w porównaniu z tymi, które dominowały na polskim rynku 30 lat temu.

Producenci drutów


Druty jakich producentów używam? Jakie są polecane przez inne dziewiarki? Oto lista najlepiej ocenianych producentów:

 • Drops (sam w sobie nie jest producentem drutów)
 • KnitPro
 • Lykke
 • HiyaHiya
 • ChiaoGoo
 • Addi

Od roku intensywnie używam drutów Dropsa, a konkretnie zestawu brzozowych drutów wymiennych Pro Romance (3,5 mm – 8 mm). Możesz je kupić pojedynczo – szukaj w wyszukiwarce pod hasłem „druty brzozowe Drops”.

Jeśli chodzi o KnitPro, to druty te są kompatybilne z drutami wymiennymi Dropsa. Znacznie lepiej od poprzednich są oceniane druty producentów HiyaHiya i ChiaoGoo, choć nie można ich ze sobą łączyć. Druty wymienne Addi mają wtyczkę typu click i nie słyszałam jeszcze, by ktokolwiek na nie narzekał, jednak cena jednej pary jest zawrotna (nawet 120 zł!). Dlatego na początek polecam Ci druty „tańszych” firm (ale wciąż dobrych jakościowo), jak Drops czy KnitPro, z których sama korzystam.

Rozmiar ma znaczenie?


To jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii, jeśli mamy na myśli rozmiar drutów oczywiście. 😉

I choć jesteśmy w stanie nauczyć się na każdych, to mogę ze spokojem polecić rozmiar 4, 4,5 oraz 5 mm. To są druty średniej wielkości. Na takich rozmiarach uczyłam się dziergać.

różne rozmiary drutów
Na takich rozmiarach drutów nauczyłam się dziergać.

Wiele osób poleca mniejsze druty. Jednak w tym wypadku narobisz się w nieskończoność, zanim zobaczysz efekty swojej nauki. A to nie motywuje do dalszej pracy.

Dodatkowo trudniej będzie Ci odróżnić oczka prawe – które na takich drutach będą małe – od przekręconych czy lewych (bo na początku nie będziesz odróżniać jednych od drugich i to jest normalne).

Jeśli jesteś wybitnie niecierpliwa, zacznij nawet od drutów 6,0 i grubszej włóczki.

Jeszcze większe druty? Na początku może być Ci trudniej trzymać je w rękach. Są osoby, które uwielbiają wyłącznie małe rozmiary drutów lub wielkie rozmiary (albo lubią wszystko). Ty też niedługo będziesz wiedziała, do jakiej grupy należysz, ale na potrzeby nauki wybierz jeden rozmiar, np. 5,0 mm.

Jak nauczyć się robić na drutach?

Druty wymienne – dla kogo?


To szczególny rodzaj drutów, do których można dołączać żyłki o różnej długości. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy niezliczoną ilość kombinacji, co według moich obliczeń tutaj jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem!

Druty wymienne można kupować pojedynczo lub w zestawach. Jak już wspominałam, na początek do nauki wystarczy Ci jedna para drutów wymiennych i pasująca do nich żyłka (np. druty wymienne 5,0 mm i żyłka 80 cm).

druty wymienne
Druty wymienne i pasujące żyłki kupuje się osobno. Tu rozmiar 5,0 mm oraz żyłka 80 cm.

Cena dużego zestawu takich drutów oscyluje między 200 a 300 zł. To duży wydatek (choć wbrew pozorom najbardziej opłacalny) i nie zaczynaj swojej przygody z drutami od takiego zakupu!

jak nauczyć się robić na drutach - druty wymienne
Zestaw drutów wymiennych Drops Pro Romance

Kiedy kupić zestaw? Gdy masz pewność, że dzierganie jest właśnie dla Ciebie (opanowałaś podstawy i myślisz „tak! to jest to!”).

Więcej o drutach wymiennych poczytasz tutaj.

Jak nauczyć się robić na drutach?

Zadanie domowe


To tyle w temacie, jakie druty wybrać na początek. A teraz zadanie domowe: wybierz w dowolnym sklepie swoją pierwszą parę drutów do nauki. Nie kupuj ich jeszcze, bo… w następnej części przeczytasz, jak dobrać do nich włóczkę!

Jak nauczyć się robić na drutach?

Ściskam, Ala.

Jak nauczyć się robić na drutach?



Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *