Jak uratować oczko brioszki?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Candy Wool Sweater – nowy wzór na drutach!

Niech rzuci włóczką ten, komu nie uciekło oczko z drutu! A teraz wyobraź sobie, że uciekło Ci oczko brioszki. Jak je uratować? Spieszę z pomocą!

Brioszka to nie tylko rodzaj słodkiej drożdżówki, ale również znany ścieg na drutach (więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu). Pracowałam z nią m. in. w Audrey Balaclava i Candy Wool Sweater (tutaj poznasz te wzory).

Ratowanie sprutego oczka brioszki z początku wydaje się rzeczą niemożliwą, jednak uwierz mi, jesteś w stanie nadrobić straty bez prucia robótki. A piszę po tym, jak w trakcie dziergania Audrey Balaclava zleciały mi z drutu 3 oczka naraz. To był istny dramat!

Jak uratować oczko brioszki?

Na szczęście zachowałam zimną krew i nie musiałam niczego pruć. Pół godziny dłubania i uratowałam swoją balaclavę! Po tym incydencie zdecydowałam jednak o nagraniu tutorialu, który pomoże Ci poradzić sobie w podobnej sytuacji. Za chwilę dowiesz się więc, jak uratować pojedyncze oczko brioszki.

Jak uratować oczko brioszki? Tutorial krok po kroku


Aby uratować oczko brioszki, najlepiej użyj do tego szydełka (ewentualnie wykorzystaj dodatkową parę cienkich drutów). Jeśli spruciu uległo więcej oczek, zabezpiecz je markerami i ratuj każde oczko osobno.

  1. Znajdź ostatnie oczko prawe, które nie uległo spruciu i wsuń w nie szydełko.
  2. Następnie znajdź dwa sąsiadujące ze sobą narzuty (nić tworząca narzut jest dość krótka). Wsuń pod nie szydełko.
  3. Teraz szukaj trzeciej nici, którą przeciągnij przez oczko prawe i oba narzuty, znajdujące się na szydełku. Ta nić jest zdecydowanie dłuższa od tej będącej narzutem.
  4. Przeciągnięta nić utworzy oczko prawe. Na koniec złap szydełkiem drugi narzut i przełóż go razem z oczkiem na lewy drut.

Jeśli spruciu uległo lewe oczko brioszki, odwróć robótkę na drugą stronę i ratuj je tak, jakby było prawym oczkiem brioszki.

To wszystko na dziś. Mam nadzieję, że ten tutorial mimo wszystko nie będzie Ci potrzebny, a już na pewno nie podczas dziergania Audrey Balaclavy czy Candy Wool Sweater.

Ściskam, Ala!

Candy Wool Sweater Wzór na drutachAla Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!