Druty wymienne. Luksus, którego nie zaznały nasze babcie!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Druty wymienne. Kurczę, kiedyś bałam się tych drutów. Nie wiedziałam, jak działają. A dziś? Dziś nie wyobrażam sobie bez nich życia!

Druty wymienne to niekwestionowany hit na miarę XXI wieku, który koniecznie powinnaś poznać. Przekonaj się, że życie z nimi jest naprawdę łatwe i przyjemne.

W tym tekście dowiesz się:

A więc zaczynamy!

Czym są druty wymienne?


To szczególny rodzaj drutów okrągłych, do których można dołączać żyłki o różnej długości. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskasz niezliczoną ilość kombinacji grubości drutów i długości żyłek. Coś, o czym 30 lat temu w Polsce nikomu się nie śniło.

druty wymienne

Jedną parę drutów możesz łączyć z żyłkami różnej długości…

druty wymienne

…i odwrotnie!

Zasada działania i zalety


Druty wymienne najczęściej są wkręcane lub działają na zasadzie wtyczki. Są to przeważnie druty metalowe lub drewniane (to już świadczy o ich dobrej jakości).

Druty wymienne wraz z żyłką i dodatkowymi akcesoriami.

Na kanale YouTube zobaczysz, jak prawidłowo zmontować i rozłożyć druty wkręcane – koniecznie daj lajka temu filmowi i subskrybuj mój kanał!

Druty te można kupić pojedynczo (osobno druty i żyłki), a także w gotowych zestawach.

Druty wymienne i żyłki kupuje się osobno.

Standardowy zestaw drutów wymiennych najczęściej zawiera:

 • druty w różnych rozmiarach np. 3,5 – 8 mm
 • żyłki różnej długości np. 60, 80 i 100 cm
 • dodatkowe akcesoria (kluczyki oraz końcówki i łączniki do przedłużania żyłek)

Takim przykładowym zestawem jest zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance:

Druty wymienne coraz częściej wypierają klasyczne druty ze stale przytwierdzoną żyłką. Dlaczego?

Do jednej pary takich drutów możesz dołączyć żyłkę o dowolnej długości. To daje mnóstwo możliwości, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych drutach. Dzięki specjalnym łącznikom do przedłużania żyłek możesz dodatkowo łączyć ze sobą żyłki w dłuższe układy.

 Łącznik do przedłużania żyłek.

Długość drutów wymiennych i ich żyłek


Druty i żyłki wymienne, podobnie jak druty okrągłe, możemy podzielić na mniejsze grupy:

 • żyłki do drutów wymiennych:
  • 40, 50 cm – są pomocne przy przerabianiu niewielkich okrążeń (robótki o obwodzie ok. 50-60 cm, takie jak czapki czy rękawy swetrów), żyłki te łączymy jedynie z krótkimi drutami
  • 60, 80, 100, 120 cm itp. – mają zastosowanie do dużych projektów (swetry, koce). Wykorzystywane są również w technice magic loop*, żyłki te możemy łączyć zarówno z długimi, jak i krótkimi drutami
 • druty wymienne:
  • krótkie – do przerabiania małych okrążeń (czapek, rękawów). W tym celu druty te łączymy z krótkimi żyłkami (40-50 cm). Krótkie druty wymienne można również łączyć z dłuższymi żyłkami, zastępując w ten sposób długie (standardowe) druty wymienne.
  • długie (tj. standardowe) – do pracy w dużych okrążeniach (swetry). Z powodzeniem zastąpią nam krótkie druty wymienne dzięki technice magic loop. Uwaga! Druty te połączysz wyłącznie z żyłkami 60, 80, 100, 120 lub 150 cm. Gdy dołączysz druty długie do żyłki 40 lub 50 cm, niestety nie będziesz w stanie pracować w małych okrążeniach, bo końce drutów nie zetkną się ze sobą przy tak krótkiej żyłce.
druty krótkie i długie
Druty wymienne: długie i krótkie.
druty wymienne krótkie i długie
Zwróć uwagę na różnicę w długości drutów.

*Magic loop to technika przerabiania bardzo małych okrążeń robótki za pomocą drutów z długą żyłką. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj (klik!).

Druty wymienne wkręcane


To obecnie najpopularniejszy rodzaj drutów wymiennych. Sprawdź, czy możesz łączyć druty wymienne od różnych producentów:

Druty od DROPS, KnitPro, Lykke oraz druty Prym z serii Natural wraz z żyłkami są kompatybilne ze sobą, niezależnie od tego, czy łączymy druty krótkie czy długie. Ponieważ nie istnieją krótkie druty Drops (Garnstudio, zajmujący się ich sprzedażą, sam w sobie nie jest producentem drutów), z powodzeniem zastępuję je drutami KnitPro i Prym Natural.

Przykładowo druty Drops łączą się z żyłką KnitPro i odwrotnie.
Przykładowo druty Drops łączą się z żyłką KnitPro i odwrotnie.

Druty HiyaHiya i ChiaoGoo mają dwie kategorie żyłek: dla drutów w rozmiarach 2,75 – 5,0 mm i 5,5 – 10,0 mm. Dzięki specjalnym adapterom (przejściówkom) możemy łączyć mniejsze druty z żyłkami dedykowanymi dla większych rozmiarów. Druty obu tych producentów są bardzo dobrze oceniane przez wiele dziewczyn. Niestety nie są kompatybilne między sobą, ani też nie pasują do pozostałych marek.

Ciekawostką jest pojawienie się drutów prostych skręcanych, w których zamiast żyłek do drutów wymiennych dokręca się części proste wraz z zatyczką (HiyaHiya). W ten sposób uzyskujemy druty proste o pożądanej długości.

Druty wymienne typu „click”


To przede wszystkim druty niemieckiej firmy Addi, jednej z najdroższych i najlepiej ocenianych marek na rynku.

Druty Addi Click różnią się od wkręcanych miejscem łączenia z żyłką.
Druty Addi Click różnią się od wkręcanych miejscem łączenia z żyłką.

Druty typu „click” pasują do wszystkich rodzajów żyłek tej firmy, z wyjątkiem żyłek 40 cm, do których pasują tylko druty „click” krótkie, mające 4″ długości. Nie są jednak kompatybilne z producentami drutów wkręcanych.

Kolejną ciekawostką jest, że żyłki SOS drutów Addi mają otwór, przez który można przeciągnąć włóczkę np. w trakcie robótki dla zaznaczenia ważnego fragmentu.

Wady drutów wymiennych


Jeśli mam się już czegoś czepiać, to w przypadku drutów wkręcanych ich największym minusem jest to, że się… wykręcają. Dlatego za każdym razem trzeba dokręcić je małym kluczykiem do dokręcania żyłek i problem z głowy (pokazałam to na filmie powyżej).

Bez użycia kluczyka masz gwarancję, że druty te za chwile same się rozkręcą!
Bez użycia kluczyka masz gwarancję, że druty te za chwile same się rozkręcą!

Druty o typie wtyczek (np. Addi Click) nie sprawiają tego problemu (bo się nie wkręcają). Jednak nowicjuszom ciężko jest je połączyć i źle dopięte wyskakują.

Czasem zdarzy się sytuacja, gdzie potrzebujemy w tym samym czasie jednakowych drutów. Wystarczy jednak, że przełożysz oczka na:

 • dużą agrafkę,
 • cieńsze druty z żyłką,
 • lub na nić z włóczki w kontrastowym kolorze.

Jeśli potrzebujesz tylko drutów wymiennych (bez żyłki), w ich miejsce wkręć specjalne końcówki.

 Końcówki do żyłek służą również do zabezpieczania robótki przed zsunięciem się.
Końcówki do żyłek służą również do zabezpieczania robótki przed zsunięciem się.

W niektórych rodzajach drutów istnieje ryzyko, że ich numeracja ulegnie starciu już po pierwszym użyciu. Jest na to sposób, o którym możesz przeczytać tutaj (klik!)!

Jak zabezpieczyć ścierającą się numerację na drutach?

Jak zabezpieczyć ścierającą się numerację na drutach, przeczytasz o tym tutaj.

Cena


Jeśli sprawdzisz ceny zestawów drutów wymiennych, to za chwilę będziesz zbierała szczękę z podłogi. Standardowy zestaw kosztuje ok. 200-300 .

Jednak to się opłaca! Po pierwsze, za tą ceną kryje się jakość. Po drugie, wbrew pozorom więcej pieniędzy wydasz na klasyczne druty ze stale przytwierdzoną żyłką.

 Zestaw tych drutów spowodował, że przestałam używać 3/4 pozostałych, jakie mam.
Zestaw tych drutów spowodował, że przestałam używać 3/4 pozostałych, jakie mam.

Przykład? Porównałam ceny zestawu drutów wymiennych i zestawu klasycznych drutów, którym nie można zmienić żyłek.

Najtańszy zestaw drutów wymiennych Drops Pro Romance kosztuje około 200-230 zł. Zawiera on druty wielkości 3,5 – 4,0 – 4,5 – 5,0 – 5,5 – 6,0 – 7,0 – 8,0 mm oraz żyłki 60 cm, dwie po 80 cm, 100 cm. Do tego dołączone są dwa łączniki do przedłużania żyłek, pozwalające łączyć żyłki ze sobą. To daje nam łącznie 72 kombinacji drutów z żyłkami!

Załóżmy, że jedna para zwykłych drutów z żyłką kosztuje 20 zł. Z doświadczenia wiem, że często kosztuje więcej. Jeśli zamiast zestawu kupimy takie same druty, wg grubości i długości żyłek, wydam ponad 1400 zł!

Jest różnica, nieprawdaż?

Kiedy kupić zestaw drutów wymiennych?


Taka inwestycja jest zupełnie niepotrzebna na start, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z drutami! Dlatego na początek ogranicz się do jednej pary drutów wymiennych (o tym pisałam szerzej w artykule „Druty – od czego zacząć?”). Kiedy więc jest ten moment, by zainwestować w duży zestaw?

Zestaw drutów wymiennych wybierz, gdy poczujesz, że dzierganie to zajęcie właśnie dla Ciebie!

Opanuj więc podstawy dziergania. Na etapie prostych projektów podejmij decyzję o zakupie zestawu. Zbliżają się Twoje urodziny? To świetna okazja, by sprawić sobie prezent. Niech bliscy zrobią zrzutkę i kupią Ci zestaw drutów wymiennych, które przydadzą się na długi czas.

Po zakupie zestawu, możesz dalej dobierać brakujące rozmiary drutów (np. krótkie do żyłki 40 cm), wedle potrzeb. Taka kolejność znacznie ułatwia sprawę, pozwala zaoszczędzić pieniądze i zachować porządek.

Teraz już wiesz wszystko o drutach wymiennych. Dla mnie to najlepsza inwestycją w siebie!

Wiedz, że w chwili pisania tego artykułu nie współpracowałam z żadną z firm i nie otrzymywałam za ich promowanie wynagrodzenia. Podzieliłam się z Tobą wyłącznie swoim doświadczeniem i obserwacjami. Pamiętaj, że nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje zakupy.

O innych rodzajach drutów przeczytasz w tym artykule.

Co sądzisz o drutach wymiennych?
Jakich używasz?
Daj znać!
Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

18 komentarzy

Patrycja · 12 września 2019 o 12:46

Świetny artykuł. Kupiłam jakiś czas temu dwie pary drutów krótkich i żyłkę wymienna 40 cm Knit Pro i jest to złoto! Wcześniej robiłam tylko na prostych metalowych drutach. Zmiana drutów na większe np po zrobieniu ściągacza w czapce jest bezproblemowa. Tylko napis z rozmiarem drutów starł się niestety w połowie pierwszej robótki, ale mając dwie pary to nie jest jakiś problem. Także gorąco polecam! 😄

  Ala Szyntor · 12 września 2019 o 14:26

  Patrycja, pędzę więc pisać kolejny artykuł o ścierającej się numeracji! Na szczęście będzie krótszy i pojawi się lada moment!

  Dzięki! Ala.

Jola · 12 września 2019 o 14:09

Ja odkąd je kupiłam i coś tam pomału tworze to nie wyobrażam sobie pracy innymi drutami. Są rewelacyjne. W moim przypadku brakuje mi tylko tych łączników do żyłek przedłużenia . Świetna artykuł.

  Ala Szyntor · 12 września 2019 o 14:28

  Tak, łączniki możesz kupić osobno lub w zestawie (te miałam dołączone do zestawu), kosztują kilka zł. Szukaj też pod nazwą konektory 🙂

  Ala Szyntor · 12 września 2019 o 14:29

  I koniecznie pochwal się, co udało Ci się stworzyć!

Makija · 13 września 2019 o 07:33

Trafilam tu przypadkiem, podczas porannej kawy, szperalam na FB 🙂 fajnie tu u Ciebie. Druty wymienne czy tak zwane (sama tak je sobie nazwalam :D) wkretki to swietna sprawa. Procz drewniaczkow, mamy jeszcze super druty karbonowe (uwielbiam) oraz metalowe. Moim kolejna zachcianka sa nowe druty z drzewa oliwnego, wygladaja pieknie 🙂 Pozdrawiam i zmykam na YouTube przywitac Cie w naszej YouTubowej rodzinie 🙂 Pozdrawiam.

  Ala Szyntor · 13 września 2019 o 10:56

  O tak, rodzajów drutów jest cała masa i mam nadzieję, że uda mi się zebrać to w jedną całość i dać czadu na następnym live! Już sobie wypisałam kilka do testowania. Dziękuję! Pozdrawiam, Ala.

  Gdzie można Ciebie znaleźć na YT?

Ania · 13 września 2019 o 15:20

A ja nie miałam pojęcia do czego ten drucik?! Dzięki!

  Ala Szyntor · 13 września 2019 o 16:03

  Super, cieszę się, że ten wpis jest pomocny! Takie było założenie. Ala 🙂

Anna · 12 października 2019 o 17:36

Hej Ala,
czy rozważałaś linki afiliowane? Chcę kupić wymienne druty Drops Romance- za Twoją namową- i myślę, że byłoby super, gdybyś też miała z tego jakieś korzyści 🙂

  Ala Szyntor · 13 października 2019 o 16:27

  Cześć! Fajnie, że o tym piszesz. Nie zajmowałam się tym tematem, może czas to sprawdzić? 🙂

emka · 9 listopada 2019 o 16:13

A jak jest z tą krótką żyłką 40 cm w drutach drops? Gdybym chciała kupić zestaw i mieć takie krótkie to musze kupić dodatkowo druty i żyłkę czy tylko żyłkę 40 cm? Bo się trochę pogubiłam i nie mogę znaleźć informacji.

  emka · 9 listopada 2019 o 16:18

  Czy to ta 60 cm z zestawu to krótka (40 cm) nadające się do czapek np.? Czy jest jeszcze krótsza żyłka?

   Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 20:48

   Tak, krótkie druty i żyłki 40 cm kupujesz osobno u innego producenta, jak już pisałam. Wśród Dropsa nie ma takich drutów ani żyłek.

   Klasyczny zestaw drutów wymiennych posiada wyłącznie druty długie (a nie krótkie), zaś długość żyłek w takim zestawie przeważnie zaczyna się od 60 cm, niezależnie od producenta.

   O rodzajach drutów i żyłek oraz ich przeznaczeniu (np. które na czapki) będzie osobny artykuł, już mam go napisanego, tylko zdjęć nie ma komu zrobić 😀

   Żyłka 60 cm nie nada się na czapkę, chyba że dla naprawdę dużej męskiej głowy, gdzie obwód wynosi 60-63 cm.

   Mam nadzieję, że pomogłam.

   Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 20:53

   Żyłkę 40 cm i krótkie druty kupowałam osobno. Ale można zastąpić je tymi standardowymi (tj. długimi) dzięki technice Magic Loop – artykuł się właśnie pisze 😀

    emka · 9 listopada 2019 o 21:01

    Dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie robię na długiej żyłce, ale stwierdziłam, że spróbuję na krótkiej i zobaczę jaka różnica 🙂 W takim razie poszukam innych drutów krótkich. Bo liczyłam, że kupując zestaw dropsa dokupię po prostu krótką żyłkę i będzie ona pasować do tych drutów 🙂

     Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 22:00

     Co prawda dokręcisz druty Dropsa (długie) do żyłki 40 cm (np. od KnitPro), ale to będzie kompletnie niepraktyczne i niewygodne, bo będzie trudno trafić jednym końcem drutu do drugiego, a żyłka mocno się nagnie, szczególnie w miejscach jej łączenia z drutem.

     Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 22:01

     Ściskam 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.