Druty wymienne. Luksus, którego nie zaznały nasze babcie!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

druty wymienne

Druty wymienne. Kurczę, kiedyś bałam się tych drutów. Nie wiedziałam, jak działają. A dziś? Dziś nie wyobrażam sobie bez nich życia!

Druty wymienne to niekwestionowany hit na miarę XXI wieku, który koniecznie musisz poznać! Przekonaj się, że życie z nimi jest czystą przyjemnością.

W tym tekście dowiesz się:

A więc zaczynamy!

Czym są druty wymienne?


Druty wymienne to szczególny rodzaj drutów okrągłych, które możesz łączyć z żyłkami o różnej długości. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskasz niezliczoną ilość kombinacji grubości drutów i długości żyłek. Coś, o czym 30 lat temu w Polsce nikomu się nie śniło.

druty wymienne

Jedną parę drutów możesz łączyć z żyłkami różnej długości…

…i odwrotnie!

Zasada działania i zalety


Druty wymienne najczęściej są wkręcane lub działają na zasadzie wtyczki. Są to przeważnie druty metalowe lub drewniane (co już na starcie przemawia za ich wyższą jakością).

Na kanale YouTube zobaczysz, jak prawidłowo zmontować i rozłożyć wkręcane druty wymienne – koniecznie daj lajka temu filmowi i subskrybuj mój kanał!

Druty wymienne można kupić pojedynczo (osobno druty i żyłki), a także w gotowych zestawach.

Druty wymienne. Luksus, którego nie zaznały nasze babcie!

Standardowy zestaw drutów wymiennych najczęściej zawiera:

  • druty w różnych rozmiarach np. 3,5 – 8 mm
  • żyłki różnej długości np. 60, 80 i 100 cm
  • dodatkowe akcesoria (kluczyki oraz końcówki i łączniki do przedłużania żyłek)

Takim przykładowym zestawem jest zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance:

Druty wymienne. Zestaw drutów wymiennych DROPS Pro Romance.

Druty wymienne coraz częściej wypierają klasyczne druty ze stale przytwierdzoną żyłką. Dlaczego?

Do jednej pary takich drutów możesz dołączyć żyłkę o dowolnej długości. To daje mnóstwo możliwości, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych drutach. Dzięki specjalnym łącznikom do przedłużania żyłek możesz dodatkowo łączyć ze sobą żyłki w dłuższe układy.

Rodzaje drutów wymiennych i ich żyłek


Druty wymienne możemy podzielić w zależności od ich długości na dwa rodzaje: krótkie i długie. Od tego podziału zależy dobór żyłek – to właściwie najważniejsza część tego artykułu. Przeczytaj więc poniższą sekcję uważnie, aby uniknąć wpadek podczas pierwszych zakupów!

Druty wymienne: długie i krótkie.
Zwróć uwagę na różnicę w długości drutów.
Zwróć uwagę na różnicę w długości drutów.

Krótkie druty wymienne


Przede wszystkim służą do pracy w małych okrążeniach (czyli robienia czapek lub rękawów). Ich długość najczęściej wynosi 8-10 cm.

Ten rodzaj drutów łączymy z krótkimi żyłkami (tj. 40 lub 50 cm). Ale to nie wszystko! Krótkie druty wymienne możesz również łączyć z dłuższymi żyłkami, zastępując w ten sposób druty pończosznicze (warunkiem jest znajomość techniki magic loop*), a także długie (standardowe) druty wymienne.

Długie druty wymienne (tj. standardowe)


Te druty wykorzystasz podczas pracy w rzędach i dużych okrążeniach (np. w trakcie dziergania swetra). Pojedynczy drut ma długość ok. 11-13 cm.

Z powodzeniem standardowe druty wymienne zastąpią krótkie druty wymienne i druty pończosznicze dzięki technice magic loop*. Ważne! Druty te połączysz wyłącznie z żyłkami 60, 80, 100, 120 lub 150 cm. Gdy dołączysz je do żyłki 40 lub 50 cm, niestety nie będziesz w stanie pracować w małych okrążeniach, bo końce drutów nie zetkną się ze sobą przy tak krótkiej żyłce.

W tabeli poniżej znajdziesz dodatkowo zestawienie obu rodzajów drutów:

Krótkie druty wymienneDługie druty wymienne
Długość8-10 cm11-13 cm
Z jakimi żyłkami je łączyć?40 i 50 cm,
można łączyć je również z dłuższymi żyłkami
60, 80, 100, 120 lub 150 cm,
nie można łączyć ich z krótszymi żyłkami
Zastosowanie (przykłady)praca w małych okrążeniach (czapki, rękawy)praca w dużych okrążeniach (swetry, spódnice) i w rzędach (koce, szaliki)
Dodatkowe funkcjew połączeniu z dłuższymi żyłkami nadają się do pracy w najmniejszych okrążeniach jako zamiennik drutów pończoszniczych (rękawiczki, skarpety, wykończenie czapek i rękawów; konieczna znajomość techniki magic loop), a w rzędach i dużych okrążeniach jako zamiennik długich drutów wymiennychnadają się do pracy w najmniejszych okrążeniach jako zamiennik drutów pończoszniczych (rękawiczki, skarpety, wykończenie czapek i rękawów), a w małych okrążeniach jako zamiennik krótkich drutów (w obu przypadkach warunkiem jest znajomość techniki magic loop)

Żyłki wymienne


I jeszcze dla formalności podział żyłek do drutów wymiennych w zależności od ich zastosowania:

  • 40 i 50 cm – są pomocne przy przerabianiu niewielkich okrążeń (robótki o obwodzie ok. 50-60 cm, takie jak czapki czy rękawy swetrów), żyłki te łączymy jedynie z krótkimi drutami
  • 60, 80, 100, 120 i 150 cm – mają zastosowanie do dużych projektów (swetry, koce). Wykorzystywane są również w technice magic loop*. Żyłki te możemy łączyć zarówno z długimi, jak i krótkimi drutami.

*Magic loop to technika przerabiania bardzo małych okrążeń robótki za pomocą drutów z długą żyłką. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj (klik!).

Druty wymienne wkręcane


To obecnie najpopularniejszy rodzaj drutów wymiennych dostępnych na rynku. Sprawdź, czy możesz łączyć ze sobą druty wymienne pochodzące od różnych producentów:

Druty od DROPS, KnitPro, Lykke oraz druty Prym z serii Natural wraz z żyłkami są kompatybilne ze sobą, niezależnie od tego, czy łączymy druty krótkie czy długie. Ponieważ nie istnieją krótkie druty Drops (Garnstudio, zajmujący się ich sprzedażą, sam w sobie nie jest producentem drutów), z powodzeniem zastępuję je drutami KnitPro i Prym Natural.

Druty wymienne. Luksus, którego nie zaznały nasze babcie!
Przykładowo druty Drops łączą się z żyłką KnitPro i odwrotnie.

Druty HiyaHiya i ChiaoGoo mają dwie kategorie żyłek: dla drutów w rozmiarach 2,75 – 5,0 mm i 5,5 – 10,0 mm. Dzięki specjalnym adapterom (przejściówkom) możemy łączyć mniejsze druty z żyłkami dedykowanymi dla większych rozmiarów. Druty obu tych producentów są bardzo dobrze oceniane przez wiele dziewczyn. Niestety nie są kompatybilne między sobą, ani też nie pasują do pozostałych marek.

Ciekawostką jest pojawienie się drutów prostych skręcanych, w których zamiast żyłek do drutów wymiennych dokręca się części proste wraz z zatyczką (HiyaHiya). W ten sposób uzyskujemy druty proste o pożądanej długości.

Druty wymienne typu „click”


To przede wszystkim druty niemieckiej firmy Addi, jednej z najdroższych dziewiarskich marek.

Druty Addi Click różnią się od wkręcanych miejscem łączenia z żyłką.
Druty Addi Click różnią się od wkręcanych miejscem łączenia z żyłką.

Druty typu „click” pasują do wszystkich rodzajów żyłek tej firmy z wyjątkiem żyłek 40 cm, do których pasują tylko druty „click” krótkie, mające 4″ długości. Druty wymienne Addi nie są jednak kompatybilne z producentami drutów wkręcanych.

Inną ciekawostką jest, że żyłki SOS drutów Addi mają otwór, przez który można przeciągnąć włóczkę np. w trakcie robótki dla zaznaczenia ważnego fragmentu.

Osobiście miałam okazję testować tę markę drutów i niestety nie byłam nimi zachwycona. Zdecydowanie wolę wkręcane druty wymienne od DROPS czy KnitPro. A skoro już narzekamy, to pogadajmy o wadach drutów wymiennych.

Wady drutów wymiennych


Jeśli mam się już czegoś czepiać, to w przypadku drutów wkręcanych ich największym minusem jest to, że się… wykręcają. Dlatego za każdym razem trzeba dokręcić je małym kluczykiem do dokręcania żyłek i problem z głowy (pokazałam to na tym filmie)!

Druty wymienne. Luksus, którego nie zaznały nasze babcie!
Bez użycia kluczyka masz gwarancję, że druty te za chwile same się rozkręcą!

Druty o typie wtyczek (np. Addi Click) nie sprawiają tego problemu (bo się nie wkręcają). Jednak nowicjuszom ciężko jest je połączyć z żyłkami i źle dopięte wyskakują. Ponadto, jeśli ciasno przerabiasz oczka na drutach Addi Click, istnieje ryzyko, że włóczka będzie haczyć o miejsce łączenia tych drutów z żyłką.

Czasem zdarzy się sytuacja, gdzie potrzebujemy w tym samym czasie jednakowych drutów. Wystarczy jednak, że przełożysz oczka na:

  • dużą agrafkę,
  • cieńsze druty z żyłką,
  • lub na nić z włóczki w kontrastowym kolorze.

Jeśli potrzebujesz tylko drutów wymiennych (bez żyłki), w ich miejsce wkręć specjalne końcówki. Druty Addi niestety nie mają tych niezwykle przydatnych akcesoriów – to kolejny argument przemawiający za wyborem drutów wymiennych od innych producentów.

 Końcówki do żyłek służą również do zabezpieczania robótki przed zsunięciem się.
Końcówki do żyłek służą również do zabezpieczania robótki przed zsunięciem się.

W niektórych rodzajach drutów istnieje ryzyko, że ich numeracja ulegnie starciu już po pierwszym użyciu. Jest na to sposób, o którym możesz przeczytać tutaj (klik!)!

Druty wymienne. Luksus, którego nie zaznały nasze babcie!

Jak zabezpieczyć ścierającą się numerację na drutach, przeczytasz o tym tutaj.

Cena


Jeśli sprawdzisz ceny zestawów drutów wymiennych, to za chwilę będziesz zbierała szczękę z podłogi. Standardowy zestaw kosztuje ok. 200-300 .

Jednak to się opłaca! Po pierwsze, za tą ceną kryje się jakość. Po drugie, wbrew pozorom więcej pieniędzy wydasz na klasyczne druty ze stale przytwierdzoną żyłką.

Druty wymienne. Luksus, którego nie zaznały nasze babcie!
Zestaw tych drutów spowodował, że przestałam używać 3/4 pozostałych, jakie mam.

Przykład? Porównałam ceny zestawu drutów wymiennych i zestawu klasycznych drutów, którym nie można zmienić żyłek.

Jednym z tańszych zestawów jest zestaw drutów wymiennych Drops Pro Romance kosztuje około 200-250 zł. Zawiera on druty wielkości 3,5 – 4,0 – 4,5 – 5,0 – 5,5 – 6,0 – 7,0 – 8,0 mm oraz żyłki 60 cm, dwie po 80 cm, 100 cm. Do tego dołączone są dwa łączniki do przedłużania żyłek, pozwalające łączyć żyłki ze sobą. To daje nam łącznie 72 kombinacji drutów z żyłkami!

Załóżmy, że jedna para zwykłych drutów z żyłką kosztuje 20 zł. Z doświadczenia wiem, że często kosztuje więcej. Jeśli zamiast zestawu kupimy takie same druty, wg grubości i długości żyłek, wydam ponad 1400 zł!

Jest różnica, nieprawdaż?

Kiedy kupić zestaw drutów wymiennych?


Taka inwestycja jest zupełnie niepotrzebna na start, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z drutami! Dlatego na początek ogranicz się do jednej pary drutów wymiennych (o tym pisałam szerzej w artykule „Druty – od czego zacząć?”). Kiedy więc jest ten moment, by zainwestować w duży zestaw?

Zestaw drutów wymiennych wybierz, gdy poczujesz, że dzierganie to zajęcie właśnie dla Ciebie!

Opanuj więc podstawy dziergania. Na etapie prostych projektów podejmij decyzję o zakupie zestawu. Zbliżają się Twoje urodziny? To świetna okazja, by sprawić sobie prezent. Niech bliscy zrobią zrzutkę i kupią Ci zestaw drutów wymiennych, który jest inwestycją na lata.

Po zakupie zestawu, możesz dalej dobierać brakujące rozmiary drutów (np. krótkie do żyłki 40 cm), wedle potrzeb. Taka kolejność znacznie ułatwia sprawę, pozwala zaoszczędzić pieniądze i zachować porządek.

Teraz już wiesz wszystko o drutach wymiennych. Dla mnie to najlepsza inwestycją w siebie!

Wiedz, że w chwili pisania tego artykułu nie współpracowałam z żadną z firm i nie otrzymywałam za ich promowanie wynagrodzenia. Podzieliłam się z Tobą wyłącznie swoim doświadczeniem i obserwacjami. Ten wpis zawiera autopromocję. Pamiętaj, że nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje zakupy.

O innych rodzajach drutów przeczytasz w tym artykule.

Co sądzisz o drutach wymiennych?
Jakich używasz?
Daj znać!
Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

18 komentarzy

Patrycja · 12 września 2019 o 12:46

Świetny artykuł. Kupiłam jakiś czas temu dwie pary drutów krótkich i żyłkę wymienna 40 cm Knit Pro i jest to złoto! Wcześniej robiłam tylko na prostych metalowych drutach. Zmiana drutów na większe np po zrobieniu ściągacza w czapce jest bezproblemowa. Tylko napis z rozmiarem drutów starł się niestety w połowie pierwszej robótki, ale mając dwie pary to nie jest jakiś problem. Także gorąco polecam! 😄

Jola · 12 września 2019 o 14:09

Ja odkąd je kupiłam i coś tam pomału tworze to nie wyobrażam sobie pracy innymi drutami. Są rewelacyjne. W moim przypadku brakuje mi tylko tych łączników do żyłek przedłużenia . Świetna artykuł.

Ala Szyntor · 12 września 2019 o 14:26

Patrycja, pędzę więc pisać kolejny artykuł o ścierającej się numeracji! Na szczęście będzie krótszy i pojawi się lada moment!

Dzięki! Ala.

Ala Szyntor · 12 września 2019 o 14:28

Tak, łączniki możesz kupić osobno lub w zestawie (te miałam dołączone do zestawu), kosztują kilka zł. Szukaj też pod nazwą konektory 🙂

Ala Szyntor · 12 września 2019 o 14:29

I koniecznie pochwal się, co udało Ci się stworzyć!

Makija · 13 września 2019 o 07:33

Trafilam tu przypadkiem, podczas porannej kawy, szperalam na FB 🙂 fajnie tu u Ciebie. Druty wymienne czy tak zwane (sama tak je sobie nazwalam :D) wkretki to swietna sprawa. Procz drewniaczkow, mamy jeszcze super druty karbonowe (uwielbiam) oraz metalowe. Moim kolejna zachcianka sa nowe druty z drzewa oliwnego, wygladaja pieknie 🙂 Pozdrawiam i zmykam na YouTube przywitac Cie w naszej YouTubowej rodzinie 🙂 Pozdrawiam.

Ala Szyntor · 13 września 2019 o 10:56

O tak, rodzajów drutów jest cała masa i mam nadzieję, że uda mi się zebrać to w jedną całość i dać czadu na następnym live! Już sobie wypisałam kilka do testowania. Dziękuję! Pozdrawiam, Ala.

Gdzie można Ciebie znaleźć na YT?

Ania · 13 września 2019 o 15:20

A ja nie miałam pojęcia do czego ten drucik?! Dzięki!

Ala Szyntor · 13 września 2019 o 16:03

Super, cieszę się, że ten wpis jest pomocny! Takie było założenie. Ala 🙂

Anna · 12 października 2019 o 17:36

Hej Ala,
czy rozważałaś linki afiliowane? Chcę kupić wymienne druty Drops Romance- za Twoją namową- i myślę, że byłoby super, gdybyś też miała z tego jakieś korzyści 🙂

Ala Szyntor · 13 października 2019 o 16:27

Cześć! Fajnie, że o tym piszesz. Nie zajmowałam się tym tematem, może czas to sprawdzić? 🙂

emka · 9 listopada 2019 o 16:13

A jak jest z tą krótką żyłką 40 cm w drutach drops? Gdybym chciała kupić zestaw i mieć takie krótkie to musze kupić dodatkowo druty i żyłkę czy tylko żyłkę 40 cm? Bo się trochę pogubiłam i nie mogę znaleźć informacji.

emka · 9 listopada 2019 o 16:18

Czy to ta 60 cm z zestawu to krótka (40 cm) nadające się do czapek np.? Czy jest jeszcze krótsza żyłka?

Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 20:48

Tak, krótkie druty i żyłki 40 cm kupujesz osobno u innego producenta, jak już pisałam. Wśród Dropsa nie ma takich drutów ani żyłek.

Klasyczny zestaw drutów wymiennych posiada wyłącznie druty długie (a nie krótkie), zaś długość żyłek w takim zestawie przeważnie zaczyna się od 60 cm, niezależnie od producenta.

O rodzajach drutów i żyłek oraz ich przeznaczeniu (np. które na czapki) będzie osobny artykuł, już mam go napisanego, tylko zdjęć nie ma komu zrobić 😀

Żyłka 60 cm nie nada się na czapkę, chyba że dla naprawdę dużej męskiej głowy, gdzie obwód wynosi 60-63 cm.

Mam nadzieję, że pomogłam.

Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 20:53

Żyłkę 40 cm i krótkie druty kupowałam osobno. Ale można zastąpić je tymi standardowymi (tj. długimi) dzięki technice Magic Loop – artykuł się właśnie pisze 😀

emka · 9 listopada 2019 o 21:01

Dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie robię na długiej żyłce, ale stwierdziłam, że spróbuję na krótkiej i zobaczę jaka różnica 🙂 W takim razie poszukam innych drutów krótkich. Bo liczyłam, że kupując zestaw dropsa dokupię po prostu krótką żyłkę i będzie ona pasować do tych drutów 🙂

Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 22:00

Co prawda dokręcisz druty Dropsa (długie) do żyłki 40 cm (np. od KnitPro), ale to będzie kompletnie niepraktyczne i niewygodne, bo będzie trudno trafić jednym końcem drutu do drugiego, a żyłka mocno się nagnie, szczególnie w miejscach jej łączenia z drutem.

Ala Szyntor · 9 listopada 2019 o 22:01

Ściskam 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.