Audrey Balaclava, czyli perła w Twojej zimowej szafie!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Chcesz sprawić sobie dodatek, który będzie doskonałym uzupełnieniem zimowych stylizacji? Audrey Balaclava będzie idealnym wyborem!

Kiedy zaczynałam dziergać swoją pierwszą kominiarkę, wcale nie byłam pewna, czy uzyskam efekt glamour i nie będę przypadkiem wyglądać jak rdzenny mieszkaniec syberyjskiej tundry. Po drodze zaliczyłam dwa prototypy, jeden za ciasny, drugi za luźny. Dopiero za trzecim razem zaskoczyło i wreszcie spełniłam marzenie o luksusowej balaclavie!

W trakcie dziergania wyłapałam, co jest najtrudniejsze i jak ułatwić sobie dzierganie, no i jest! Gotowy przepis na balaclavę, w której zamiast jak babuszka wyglądam jak milion dolarów.

Audrey Balaclava to wzór, z którym zrobisz kominiarkę na drutach. To również instrukcja krok po kroku, w której poprowadzę Cię za rękę przez cały proces dziergania.

Wszelkie niezbędne informacje (zalecane druty, włóczka itp.) znajdziesz na stronie wzoru (klik!). Kupisz go również w formie zestawu z włóczkami.


Audrey Balaclava to świetny dodatek zarówno do sportowych jak i klasycznych stylizacji. Przekonaj się sama!


Za chwilę opowiem Ci nie tylko o samej kominiarce, ale pokażę Ci również techniki i tutoriale przydatne podczas pracy z tym projektem. Dowiesz się również, czy ten wzór jest dla Ciebie.

Ten wpis zawiera autopromocję. Zaczynamy!

Dla kogo jest ten wzór? Czy osoba początkująca sobie z nim poradzi?


Audrey Balaclava to wzór kominiarki dla średnio zaawansowanych dziewiarek. Zrobisz ją niemal w całości brioszką (więcej na temat tego ściegu przeczytasz w tym artykule).

We wzorze znajdziesz kilkanaście video tutoriali i dodatkowe porady, przydatne nie tylko w tym projekcie. Poznasz i opanujesz tu takie techniki, jak:

  • nabieranie oczek metodą Tubular Cast-On,
  • nabieranie oczek na brzegu robótki,
  • ścieg podwójny,
  • dodawanie i odejmowanie oczek brioszki,
  • rzędy skrócone w brioszce techniką German Short Rows,
  • zamykanie oczek metodą 3-needle bind off,
  • elastyczne zamykanie oczek szydełkiem.

Znajomość tych technik nie jest najważniejsza, bo będziesz się ich uczyć razem ze mną. Pracujemy jednak na najmniejszych drutach i dlatego liczy się tu staranność i precyzja wykonania.


Zalecam tu również dzierganie metodą kontynentalną, choć nie jest to konieczne. Sama zrobiłam jedną z kominiarek metodą wschodnią (w e-booku wyjaśniam, dlaczego odradzam ten sposób).

Ten zestaw nie jest dla Ciebie, jeśli:

  • jesteś początkująca i nie umiesz robić na drutach
  • nie wiesz, czym jest praca w rzędach i w okrążeniach
  • nie opanowałaś dobrze brioszki

Aby nauczyć się brioszki (i nie mam na myśli tutaj pieczenia bułek), skorzystaj z tego artykułu. A jeśli chcesz się nauczyć robić na drutach, zapraszam Cię do udziału w bezpłatnym kursie dziergania.

Które druty z żyłką mam wybrać?


Jak wspominałam wcześniej, w Audrey Balaclava pracujemy na najmniejszych drutach z żyłką – 2 mm. Do wyboru masz druty różnych producentów:

  • DROPS Pro Classic
  • KnitPro Nova
  • KnitPro Mindful

Swoje kominiarki dziergałam na wszystkich wymienionych. Wnioski?

Cenowo najbardziej opłaca się dziergać na drutach KnitPro Nova lub DROPS Pro Classic. To druty wykonane z mosiądzu pokrytego niklem, który jednak może ulec starciu już przy pierwszym użyciu. Nie wpływa to jednak na wygląd robótki ani sam proces dziergania. Warto jednak wiedzieć, że osoby uczulone na nikiel powinny unikać tych drutów.

Osobiście polecam Ci najlepsze jakościowo druty KnitPro Mindful ze stali nierdzewnej, o powłoce pozbawionej niklu i odpornej na ścieranie. W tym roku przerzuciłam się na tę markę i jestem nią szczerze zachwycona!

Druty możesz kupić osobno lub przy zakupie zestawu do dziergania.

A co z długością żyłek? Do dziergania wystarczą Ci jedynie druty z żyłką 50 cm (KnitPro Nova), jednak ze względu na ich bardzo niską dostępność dobrą alternatywą będą druty 40 i 60 cm (DROPS Pro Classic lub KnitPro Mindful).

Czy pojawią się też inne rozmiary?


Kominiarkę w tym wzorze można wydziergać w rozmiarze uniwersalnym, jednak już teraz mogę powiedzieć, że jestem na etapie dziergania kolejnej. Wzór czeka więc poszerzenie rozmiarówki i aktualizacja. Gdy będzie gotowa, zostanie wysłana do każdej osoby, która kupiła wzór.

Co z rozmiarami dla dzieci i mężczyzn? To zależy od wielkości zapotrzebowania na te rozmiary. Jeśli zgłosi je kilka osób – nie będzie to miało sensu. Niestety moja doba nie jest z gumy, a z bobasem pod pachą skurczyła się do godziny – dwóch, które dziennie mogę poświęcić na pracę. Pożyjemy, zobaczymy.

Czy mogę zrobić balaclavę z innych włóczek?


Ponieważ nie mam wiedzy, jak dokładnie zachowa się po blokowaniu dzianina wykonana z innych włóczek, na ten moment nie zalecam Ci robienia takiej kominiarki.

Jedyne, co mogę Ci podpowiedzieć, to wykonanie dwóch identycznych próbek (jednej z zalecanej włóczki i drugiej z wybranej przez Ciebie przędzy) i porównanie ich ze sobą po blokowaniu.

To wszystko na dziś. Jeśli czujesz, że jesteś osobą, która podoła wyzwaniu, jakim jest Audrey Balaclava, bierz się do dzieła!

Ściskam, Ala!




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

1 komentarz

Doll · 6 grudnia 2023 o 09:56

Bardzo czekalam na ten wzor ❤️

Możliwość komentowania została wyłączona.