My Very First Sweater – zrób sweter na drutach!
Masz już dość elektryzujących swetrów z sieciówek? Weź sprawy w swoje ręce i zrób sobie sweter na drutach! My Very First Sweater to wzór idealny dla początkujących dziewiarek.
Gdyby parę lat temu ktoś powiedział, że sama zrobię sweter na drutach, padłabym ze śmiechu! Dziś nie wyobrażam sobie życia bez włóczek i drewnianych patyków. Teraz to ja pokażę Ci drogę do Twojego pierwszego swetra!
Za chwilę opowiem Ci nie tylko o najnowszym wzorze, ale dowiesz się, kiedy i czy w ogóle brać się za sweter na drutach. Pokażę Ci również techniki i tutoriale przydatne podczas pracy ze wzorem swetra na drutach. Zaczynamy!
My Very First Sweater – dla kogo jest ten wzór?
Nie oszukujmy się – jak nauczyć się robić na drutach, to właśnie po to, żeby zrobić sobie sweter! Jednak kiedy jest do tego najlepszy moment?
Odpowiedź jest bardzo prosta: gdy poczujesz, że w miarę równo przerabiasz oczka. Zwykle wygląda to tak, że masz już na swoim koncie prosty szalik i czapkę. Wtedy zastanawiasz się, czy pójść krok dalej i sięgnąć po wzór na sweter. I to jest właśnie idealny moment na My Very First Sweater, który podniesie Cię na wyższy poziom dziergania!
Ogarniasz podstawy dziergania i masz na swoim koncie szalik i czapkę, ale brakuje Ci odwagi, by zrobić kolejny krok? My Very First Sweater jest właśnie dla Ciebie!
My Very First Sweater to przede wszystkim instrukcja krok po kroku, przygotowana z myślą o początkujących dziewiarkach. Sposób wykonania wzoru został szczegółowo objaśniony w tekście oraz na zdjęciach, zaś dodatkowe filmy z tutorialami prowadzą Cię przez kolejne etapy tego projektu. Dzięki temu poczujesz się tak, jakbym trzymała Cię za rękę!
Jeśli jednak nigdy nie trzymałaś drutów w rękach, ten wzór nie jest dla Ciebie. Ale to nie znaczy, że nigdy go nie zrobisz! Koniecznie weź udział w bezpłatnym Kursie Dziergania (znajdziesz go tutaj) i bierz się do dzieła! Nauka robienia na drutach nigdy wcześniej nie była tak prosta!
My Very First Sweater – wykonanie
Ten sweter wykonujemy od góry do dołu w okrążeniach, dlatego w ogóle nie wymaga on od nas szycia – zmory wielu dziewiarek!
Najpierw pracę rozpoczynamy od kołnierza, który wykonujemy ściągaczem. Następnie robimy karczek ściegiem gładkim prawym i równocześnie dodajemy nowe oczka w wyznaczonych miejscach, nazywanych reglanem. Ponadto z instrukcji dowiesz się, jak modelować karczek swetra rzędami skróconymi. Kolejnym krokiem jest rozdzielenie oczek robótki pomiędzy korpus swetra i rękawy. Po wykończeniu korpusu, wykonujemy rękawy.
My Very First Sweater. Czy są dostępne dodatkowe filmy?
Tak! Do wzoru dołączone są pomocne zdjęcia i video tutoriale, które prowadzą Cię przez kolejne etapy robienia tego swetra. Część z nich obejrzysz tylko i wyłącznie z poziomu wzoru, np. jak nabrać oczka na rękawy, by nie powstały dziury. Natomiast już teraz możesz zobaczyć filmy dostępne dla każdego:
- nabieranie oczek
- zamykanie okrążenia
- ściągacz 2×2
- ścieg gładki prawy (dżersej, ang. jersey)
- dodawanie oczek
- rzędy skrócone
- odejmowanie oczek
- zamykanie oczek
Nie znasz dobrze wszystkich technik? Nie martw się! Tutaj nauczysz się ich krok po kroku. Proste!
Ta lista to tylko niewielka część tego, czego nauczysz się z tym wzorem!
Kiedy pracuję nad nowymi wzorami, zawszę chcę nauczyć Ciebie czegoś nowego. Dlatego w tej instrukcji poznasz rzędy skrócone – dowiesz się dokładnie czym są, do czego ich używamy i jak wykonać je krok po kroku. Na koniec samodzielnie zdecydujesz, czy wykorzystać je w tym projekcie.
Jeśli chcesz być ze mną na bieżąco, subskrybuj mój kanał na YouTube! Tam znajdziesz materiały video, pomocne nie tylko podczas pracy ze wzorem na My Very First Sweater!
My Very First Sweater. Przewodnik po rozmiarach.
Ten sweter możesz zrobić w czterech rozmiarach, od XS do L – oczywiście otrzymujesz dostęp do pełnej rozmiarówki. Jak wybrać rozmiar swetra?
My Very First Sweater – tabela rozmiarów
Zmierz taśmą centymetrową swój obwód biustu i wybierz z tabeli właściwy rozmiar. Weź pod uwagę, że pod wpływem użytkowania oraz prania sweter minimalnie rozciągnie się – to normalne!
W tym projekcie masz również możliwość dopasowania długości korpusu i rękawów swetra. Koniecznie porównaj długość tyłu swetra ze swoim wzrostem – w przypadku modyfikacji długości zapotrzebowanie na włóczkę może ulec zmianie.
Drops Cotton Merino i jej zamienniki, czyli jakiej włóczki potrzebujesz?
My Very First Sweater możesz wykonać z włóczki Drops Cotton Merino (50 g = 110 m). Jest to podstawowa włóczka, z jakiej radzę Ci wykonać ten sweter. W jej skład wchodzi 50% bawełny i 50% wełny merynosów.
Zapotrzebowanie na tę włóczkę dla rozmiarów XS (S) M (L) wynosi odpowiednio 400 (450) 550 (600) gram.
Z pewnością chcesz poznać zamienniki tej włóczki! Przede wszystkim szukaj tych o jak najbardziej zbliżonym składzie i grubości do Drops Cotton Merino. Wiedz jednak, że nie dam Ci gwarancji, że z inną włóczką sweter wyjdzie tak samo – czego nie sprawdziłam, tego nigdy nie obiecuję. Z pewnością w przyszłości powstanie wpis o tym, z jakich innych włóczek możesz zrobić My Very First Sweater.
Czy potrzebujesz wszystkich zalecanych drutów?
Do tego projektu zaleca się użycie drutów w dwóch rozmiarach: 3,5 mm i 4,5mm. Najwygodniej będzie Ci pracować, jeśli zaopatrzysz się w następujący zestaw:
- krótkie druty 3,5 mm z żyłką 40 lub 50 cm
- druty 4,5 mm lub inny rozmiar, niezbędny do uzyskania próbki:
- krótkie druty 4,5 mm z żyłką 40 cm lub 50 cm,
- standardowe druty (długie) 4 mm z żyłką 60 cm, 80 cm, 100 cm, ewentualnie dłuższą
- druty pończosznicze 3,5 mm lub druty 3,5 mm (krótkie lub długie) z żyłką 100 cm do wykończenia rękawów techniką magic loop
Jeśli korzystasz z drutów wymiennych, pamiętaj, że żyłki o większych długościach (np. 60 cm, 80 cm lub 100 cm) możesz łączyć również z krótkimi drutami.
Wszystkie druty i żyłki znajdziesz tutaj:
Jeśli nie rozumiesz tych nazw, więcej na temat drutów przeczytasz tutaj. Pamiętaj również, że istnieje coś takiego jak technika magic loop, dzięki której zastąpisz część z wyżej wymienionych drutów! To najlepsza okazja, by się z nią zaprzyjaźnić!
A skoro zaczynasz swój pierwszy sweter, warto również pomyśleć o zestawie drutów wymiennych!
Nie lubisz golfów? Z My Very First Sweater to żaden problem!
W środku lata zachodziłam w głowę, czy lubisz sweter z golfem czy bez. Dlatego wpadłam na genialny pomysł – w tym wzorze pokażę Ci, jak wykończyć sweter, kiedy nie jesteś fanką golfów – proste!
Jak długo robi się sweter na drutach?
Jedno jest pewne: ręcznie robiony sweter nie powstaje w tydzień, szczególnie gdy mamy inne zobowiązania np. dom, pracę, rodzinę.
Na szczęście nic nie wchodzi tak dobrze, jak robienie na drutach w trakcie oglądania filmów! Tym po prostu trzeba się delektować – to cała magia drutów, gdzie małymi krokami dochodzimy do celu. Tu nikt nigdzie się nie spieszy. Knitting is my yoga!
Co ciekawsze, dziergając zaczniesz bardziej zwracać uwagę na skład Twoich ubrań i jakość ich wykonania. Tutaj nie idę na żadne kompromisy!
Gotowa podjąć wyzwanie?
Dotarłaś do końca tego wpisu? Wow, to prawdziwy wyczyn! Teraz jesteś już gotowa, by zrobić swój pierwszy sweter na drutach!
1 komentarz
giovanna_jk · 3 grudnia 2020 o 15:02
Właśnie jestem w trakcie robienia mojego pierwszego swetra na drutach, z wzorów poleconych przez Ciebie oczywiście (WAK) 🙂 Nie mogłam się jednak powstrzymać, żeby nie kupić tego właśnie wzoru na My Very First Sweater. Ciekawe, który sweter ukończę jako pierwszy 😛
Wpis jak zwykle długi i wyczerpujący, ale za to jak szybko się czyta! Widziałam na insta, że wzór na ten sweter to (nie)mała książeczka, będzie do podusi 🙂
Możliwość komentowania została wyłączona.