Zamykanie okrążenia na 2 sposoby

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Zamykanie okrążenia na 2 sposoby

Kiedy pierwszy raz usłyszałam hasło zamknąć okrążenie, nie miałam zielonego pojęcia, o co chodzi. Dlatego dziś pokażę Ci 2 sposoby na zamykanie okrążenia!

Zamknąć co, przepraszam? Oczka? Przecież dopiero je nabrałam. Książki i internet milczały jak grób. Nie wiem, jakim cudem doszłam do wniosku, że nie o to chodziło. Aby oszczędzić Tobie podobnych rozterek, pokażę Ci nie jeden, lecz dwa sposoby na zamykanie okrążenia.

Dzierganie na okrągło, czyli kiedy zamykamy okrążenie?


Po nabraniu oczek na druty możemy przerabiać je na dwa sposoby – w rzędach lub w okrążeniach. Aby móc pracować w okrążeniach, pierwsze i ostatnie nabrane oczko muszą ze sobą bezpośrednio sąsiadować. Jak to zrobić? Zamykając okrążenie.

Okrążenie zamykamy bezpośrednio po nabraniu oczek na druty (z żyłką lub pończosznicze). Wówczas robótkę przerabiamy nie w rzędach, lecz w koło (na okrągło). Przykładem takich projektów, w których dominuje praca w okrążeniach są czapki (Czapka Klasyczna), swetry (My Very First Sweater), czy też rękawiczki.

Czapka Klasyczna wzór na drutach

Praca w okrążeniach ma jedną, niezwykle istotną przewagę nad przerabianiem oczek w rzędach. Dzięki niej unikniemy ręcznego szycia robótki, którego – śmiem twierdzić – nie znoszą miliony dziewiarek na całym świecie.

Zamykanie okrążenia


Poznaj dwa sposoby zamykania okrążenia, które obejrzysz w poniższym tutorialu:

Zanim zaczniesz…


Nabierz pożądaną liczbę oczek (tutorial) i rozłóż je równomiernie na drucie. Trzymaj druty tak, by nić wiodąca odchodziła od oczka na prawym drucie (jeśli jesteś praworęczna).

zamykanie okrążenia
Uważaj, aby oczka nie były skręcone na drucie (chyba że dziergasz szal Moebiusa).

Zamykanie okrążenia – sposób nr 1


1. Załóż marker na prawy drut. Wyznaczy on początek okrążenia.
2. Przerób pierwsze oczko. Okrążenie jest zamknięte.
3. Przerabiaj kolejne oczka według wzoru. Gdy dojdziesz do markera, rozpoczniesz kolejne okrążenie.

zamykanie okrążenia
Aby zamknąć okrążenie, wystarczy po prostu przerobić 1. oczko.

Zamykanie okrążenia – sposób nr 2


Osobiście wolę ten sposób. Dzięki niemu brzeg robótki pozostaje bez widocznego przeskoku.

Zamykanie okrążenia z dodatkowym oczkiem.
Zamykanie okrążenia z dodatkowym oczkiem.

1. Nabierz o jedno oczko więcej niż podano we wzorze.
2. Przełóż jedno oczko z prawego drutu na lewy.
3. Na lewym drucie: przełóż drugie oczko przez pierwsze i zdejmij je z drutu.
4. Przełóż z powrotem pierwsze oczko z lewego na prawy drut.
5. Okrążenie jest zamknięte.
6. Nałóż marker na prawy drut. Przerabiaj kolejne oczka według wzoru. Gdy dojdziesz do markera, rozpoczniesz kolejne okrążenie.

Chcesz, aby pojawiały się nowe filmiki z poradami dla dziewiarek? Subskrybuj mój kanał na YouTube!




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

2 komentarze

Ania · 15 kwietnia 2022 o 15:39

Hej! Dziękuję za wszystkie tutoriale <3 zaczęłam drutowanie zimą 2021 od Twoich wzorów na czapkę i szal a teraz zdecydowałam się na „my very first…” i mam zagwostkę z zamykaniem okrążenia – czy po każdym okrążeniu muszę je zamknąć czy tylko po pierwszym? Jestem na etapie kołnierza i już widzę, że wszystko idzie mi jakoś po skosie… help

Ala Szyntor · 19 kwietnia 2022 o 10:42

Cześć! Okrążenie zamykamy tylko jeden raz, na samym początku. Gdyby było inaczej, na pewno wspomniałabym o tym we wzorze. Jeżeli będziesz to robić za każdym razem, jak piszesz, po prostu odejmiesz oczka. Pamiętaj również, by nie przerabiać oczek przekręconych – warto dokładnie obejrzeć tutoriale podlinkowane we wzorze.

Możliwość komentowania została wyłączona.