Sweter na drutach – co powinnaś wiedzieć?
Marzy Ci się sweter na drutach tak mocno, że ten śni Ci się po nocach? Ogarniasz podstawy i masz na swoim koncie szalik, ale wciąż brakuje Ci odwagi, by się przełamać i zrobić kolejny krok? Dowiedz się, co musisz wiedzieć, zanim zrobisz swój pierwszy sweter na drutach!
Jeśli czytasz ten artykuł to znak, że czekasz na listę prostych swetrów dla początkujących. Zanim do niej wskoczysz, poznaj trzy podstawowe rodzaje swetrów na drutach. Dzięki temu zdecydujesz, jaki model wybrać oraz dowiesz się, o czym pamiętać, zanim zaczniesz dziergać swój pierwszy sweter na drutach. Zaczynamy!
Bez czapki, szalika i komina ani rusz!
Jeśli nie znasz podstaw dziergania, zacznij swoją przygodę z drutami od tego artykułu. Abyś mogła zacząć pracę nad wymarzonym swetrem, spełnij jeden jedyny warunek: zrób prosty szalik.
Zrobienie prostego szalika
pozwoli Ci nabrać większej wprawy
i płynności w dzierganiu!
Oczywiście to tylko przenośnia. Chodzi o to, że powinnaś w miarę równo przerabiać oczka (o zbliżonej wielkości). Musisz również odróżniać zwykłe oczka od przekręconych. Najlepszym do tego ćwiczeniem jest właśnie wydzierganie szalika, ponieważ pozwoli Ci nabrać większej wprawy i płynności w dzierganiu. Robiąc sweter, będziesz kontynuować ten proces i dzięki temu wyjdzie Ci naprawdę ładnie!
Prosty sweter na drutach – rodzaje
Sweter na drutach można zrobić na milion sposobów. Wymienię jednak trzy najpopularniejsze modele, które dziergałam i testowałam na własnej skórze. Dowiesz się, jakie są zalety i wady pracy nad nimi oraz poznasz techniki niezbędne do ukończenia projektu.
Sweter na drutach „wieloczęściowy”
Czyli sweter zrobiony z kilku części, przykładowo z przodu i tyłu oraz dwóch rękawów. Poszczególne elementy swetra dzierga się osobno (a konkretnie w rzędach), zaś na końcu szyje się je ze sobą w jedną całość.
Absolutne minimum technik, które musisz znać, aby zrobić taki sweter na drutach, to:
- nabieranie oczek
- oczka prawe lub lewe (w zależności od wybranego ściegu)
- zamykanie oczek
Dodawanie lub odejmowanie oczek służy zaś modelowaniu kształtu rękawów, dekoltu i ewentualnie pachy.
Ręczne szycie części swetra ze sobą to niewątpliwie najmniej lubiane zajęcie w tym typie projektów i zmora wielu dziewiarek. W rzeczywistości wystarczy dobrze zaplanować ten etap i poćwiczyć kilka technik szycia dzianiny, a efekty potrafią być powalające.
Na szczęście istnieje model swetra, który nie wymaga od nas ręcznego szycia. Ufff! Czytaj dalej!
Sweter na drutach „jednoczęściowy”
Powiedzmy, że swetry wymagające szycia to nie nasza bajka. Z tego powodu powstał sweter na drutach robiony na okrągło. Taki projekt wykonuje się w całości jako jedną część, więc nie wymaga on szycia. Najlepszym jego przykładem jest My Very First Sweater.
W przeciwieństwie do swetrów „wieloczęściowych”, pracę nad tym projektem rozpoczynamy najczęściej od góry (od kołnierza lub od dekoltu). W kolejnych okrążeniach dodajemy oczka: w wyznaczonych miejscach (linia reglanu, poniżej) lub równomiernie wzdłuż całego okrążenia. I w ten oto sposób formujemy karczek swetra.
Kiedy osiągniemy pożądaną wielkość karczku, dzielimy oczka między korpus swetra (przód i tył) oraz rękawy – od tego momentu przerabiamy te części osobno, każdą z nich w okrążeniach (poniżej).
Techniki, które musisz znać, jeśli chcesz zrobić ten model, to:
Rzędy skrócone – problem?
W swetrach często pojawia się jedno duże „ALE” – rzędy skrócone. Najczęściej stosujemy je w celu modelowania górnej części swetra (karczku) tak, aby pogłębić dekolt. Jeśli zrezygnujemy z tej metody, nasz sweter stanie się prosty do zrobienia, ale może okazać się, że będzie uwierać Cię tuż przy szyi.
Sama technika rzędów skróconych jest dosyć prosta, ale stosowanie jej równocześnie z innymi technikami, np. dodawaniem oczek na raglan, wymaga większej uwagi.
Co zrobić w takiej sytuacji? Wybrać taki wzór na sweter, w którym nauczysz się krok po kroku robić rzędy skrócone! I taki właśnie jest My Very First Sweater – nowy wzór na drutach, idealny dla początkujących dziewiarek!
Z tym wzorem samodzielnie zdecydujesz, czy chcesz się nauczyć rzędów skróconych, czy nie. No i najważniejsze – ten projekt nie wymaga szycia!
Kimonowy sweter na drutach
Choć rodzajów swetrów mamy całą masę, pokażę Ci ostatni, który być może przypadnie Ci do gustu – kimonowy sweter na drutach.
Sweter ten robi się jako jedną część w rzędach, wymaga on jednak szycia wzdłuż brzegów bocznych i rękawów. Pracę nad tym projektem zaczynamy najczęściej od przodu, dalej robiąc oba rękawy wraz z otworem na głowę, a kończymy na tyle. Możemy również pracować nad nim w poprzek, zaczynając od jednego rękawa, przerabiając dalej przód i tył, kończąc zaś na drugim rękawie.
Aby zrobić ten sweter, musisz opanować następujące techniki:
- nabieranie oczek
- oczka prawe lub lewe
- dodawanie oczek na brzegu rzędu
- zamykanie oczek
Z pewnością utrudnieniem podczas pracy z tym projektem będzie dla niektórych konieczność szycia. Trzeba również zwracać uwagę na ilość dodanych oczek na rękawy (w pierwszym sposobie wykonania), by nie okazało się, że są za długie. Poniżej możesz zobaczyć sweter kimonowy i w ogóle pierwszy sweter na drutach, jaki zrobiłam dla siebie. Wzór pochodzi z Burdy 10/2011 – to dla niego tak bardzo chciałam nauczyć się robić na drutach (na polskiej stronie Burdy widziałam, że można kupić archiwalne wydanie magazynu z tym wzorem).
O czym muszę pamiętać, zanim zrobię swój pierwszy sweter na drutach?
Bez tych kilku punktów Twój pierwszy sweter na drutach może zakończyć się katastrofą. Dlatego warto dobrze przygotować się do pracy.
Zdejmowanie miary
Żeby zrobić sweter na drutach (niezależnie od tego, czy „z głowy” czy z gotowego wzoru), warto poznać wymiary swojego ciała. Dlatego zmierz wartości obwodu:
- klatki piersiowej (biustu) – aby ustalić szerokość swetra
- ramienia w jego najszerszym miejscu – aby ustalić szerokość rękawa,
- głowy – aby ustalić minimalną wielkość dekoltu, szczególnie gdy ten jest mały, jak często w przypadku swetrów robionych od góry
Im bardziej dopasowany sweter, tym więcej wymiarów powinnaś poznać, by nie zrobić zbyt ciasnego swetra. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie oversize’owe swetry na drutach biją rekordy popularności. Ponadto dzianina zrobiona na drutach jest rozciągliwa. Mimo to, pamiętaj o uwzględnieniu zapasów przed rozpoczęciem pracy i wybierz taki rozmiar swetra, którego wielkość najbardziej Ci odpowiada.
Pamiętaj o próbce
Nie zapominaj o zrobieniu próbki na Twój sweter na drutach! Na jej podstawie obliczysz orientacyjną liczbę oczek na sweter, a także ocenisz, czy przerabiasz oczka ciaśniej lub luźniej w stosunku do autora wzoru.
Sprawdź, jak próbka zachowuje się pod wpływem wody. Czy liczba oczek ulega zmianie? Ponadto zobaczysz, jak ładnie układają się oczka pod wpływem kontaktu z wodą.
Rozważ również blokowanie części dzianiny przed szyciem, czyli zwilżenie ich celem wyprostowania i nadania kształtu (o próbkach i blokowaniu poczytasz, klikając w przycisk poniżej). Często zaleca się również pranie gotowego swetra, najlepiej ręczne – decyzja jednak należy do Ciebie.
Trzymaj rękę na pulsie!
Kiedy będziesz robić sweter na drutach na bieżąco sprawdzaj, czy wykonany projekt lub jego części pasują na Ciebie. Mierz go (lub jego części) do woli! Dodatkowo na dużym arkuszu papieru (półpergaminie) narysuj w skali 1:1 prosty wykrój swetra lub jego części (na podstawie wymiarów ze wzoru lub zaplanowanych) i co jakiś czas przykładaj do niego swoją robótkę by ocenić, czy nie jest za duża lub za mała.
To z grubsza tyle na dziś! O swetrach na drutach można napisać porządną książkę. W kolejnej części czas na mięcho – lista prostych swetrów do dla początkujących!
2 komentarze
Ania · 18 stycznia 2020 o 23:58
Moim pierwszym swetrem był kide sweater od wak robiony od prawej do lewej. Wyszedł ładnie poza jednym rzędem skręconych oczek o czym dowiedziałam się niedawno 🙂 Oddałam go jednak bo wełna od wak strasznie się mechaciła. Drugi sweter zrobiłam z prostokątów z warkoczem na rekawie i mam go do dzisiaj. W te święta zaczęłam robić Novice sweater od petiteknit który jest jeszcze prostszy od Fortunę bo nie ma rzędów skróconych- wystarczy tylko dodać oczka. Pozdrawiam serdecznie! 🙂
Ala Szyntor · 19 stycznia 2020 o 00:49
Super, że o tym mówisz, bo jeśli chodzi o swetry na okrągło (których szukam do listy) bez rzędów skróconych mam tylko od Dagny Zielińskiej! Choć niezbędny będzie słownik dla dziewiarek. Dzięki!
Możliwość komentowania została wyłączona.