Jak zszyć sweter na drutach?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Jak zszyć sweter na drutach?

Pamiętam, że jeden ze swoich swetrów szyłam przez… 7 godzin. Tak, to ten etap w dzierganiu, który doprowadza do szewskiej pasji nie tylko mnie. Dlatego dziś pokażę Ci, jak prosto zszyć sweter na drutach, by wykończenie nie wykończyło Ciebie!

Pisząc w jednym z ostatnich artykułów, że nie ma nic gorszego od wrabiania nici w robótce, zapomniałam o ręcznym szyciu. To prawdziwa zmora wielu dziewiarek! Dlatego dziś spróbujemy odczarować ten temat i poszukamy sposobów na proste i estetyczne wykończenie naszych swetrów.

Nie musisz? Nie szyj!


Kto powiedział, że musisz zrobić sweter, który wymaga szycia? Na pewno nie ja! Poznaj więc My Very First Sweater, który w ogóle tego nie wymaga! To wzór idealny dla początkujących dziewiarek!

A w nim instrukcja krok po kroku, zdjęcia i dodatkowe tutoriale. Dzięki niemu opanujesz technikę rzędów skróconych i samodzielnie zdecydujesz, czy chcesz się ich nauczyć. Szczegóły dotyczące wzoru znajdziesz tutaj!

Konturek My Very First Sweater

Szycie to połowa sukcesu


Moment, w którym musisz zszyć ze sobą części swetra, jest najtrudniejszy w całym projekcie. Nieważne, czy robisz na drutach, czy remontujesz mieszkanie – wykończenie to bardzo pracochłonny etap Twojej pracy. Tu liczą się detale. Dlatego aby móc w pełni cieszyć się tym, co zrobiłaś, warto poświęcić temu więcej czasu i uwagi.

Nie liczy się tylko i wyłącznie technika szycia, równie ważne jest zaplanowanie całego procesu wykończenia dzianiny. Dlatego dziś będziemy mówić o tym, jak zszyć sweter, zrobiony na drutach z kilku części:

sweter na drutach zrobiony z części

Przykładem będzie Tap Cardigan od We Are Knitters, który zrobiłam z bawełny Pima Cotton w kolorze ciemnym miedzianym (a niczego nie fotografuje się tak ciężko, jak ciemnych rzeczy…).

Jak zszyć sweter na drutach? Kolejność szycia.


Szycie swetra najczęściej zaczynamy od łączenia przodu z tyłem wzdłuż ramion (zostawiając wolny otwór na głowę). Następnie szyjemy rękaw do korpusu swetra (a konkretnie do podkroju pachy). Na koniec zaś łączymy ze sobą boczne brzegi swetra wzdłuż rękawów, przodu i tyłu.

Zanim zaczniesz…


Przed zszyciem swetra warto rozważyć zablokowanie dzianiny, czyli odpowiednie napięcie i nadanie jej kształtu. Dzięki temu brzegi poszczególnych części leżą gładko i nie zwijają się, a to znacznie ułatwia szycie.

blokowanie swetra
To niewątpliwie jedno z najgorszych zdjęć na blogu, ale najlepiej pokazuje sweter w trakcie blokowania.

Czym szyjemy?


Najlepiej szyć dzianinę tą samą włóczką, z której zrobiono sweter, chyba że jest wyjątkowo gruba lub nierówna. W takiej sytuacji wybieraj cieńszą włóczkę, kolorem zbliżonym do robótki. Pamiętaj jednak, że musi mieć ona parametry prania zbliżone do całej dzianiny.

Do szycia najlepiej nadaje się igła dziewiarska, której tępy koniec nie rozszczepi nitek w trakcie szycia.

Igły do wełny KnitPro - aluminiowe (3 szt.)
Więcej o akcesoriach przydatnych podczas dziergania przeczytasz w tym artykule.

Zużycie nici podczas szycia


Aby ocenić zapotrzebowanie na nici, stosuję zasadę, w myśl której ilość włóczki potrzebnej do zszycia brzegu to trzykrotność jego długości. Weź jednak pod uwagę, że szycie zbyt długim kawałkiem włóczki osłabia jej włókna podczas każdorazowego przeciągania przez oczka.

Na której stronie szyć?


W zależności od wybranej techniki szycia, robótkę można łączyć na jej prawej lub lewej stronie. Jeśli wybrałaś ścieg materacowy, ścieg płaski lub ścieg dziewiarski, szyj sweter na jego prawej stronie. Jeśli szyjesz ściegiem za igłą lub łączysz dzianinę szydełkiem – rób to na lewej stronie swetra. O wyżej wymienionych ściegach dowiesz się z następnego artykułu.

Szyj na płaskiej powierzchni


Aby uniknąć błędów pod postacią krzywych szwów, połóż i szyj części swetra na płaskiej powierzchni. Dzięki temu łatwiej kontrolować swoją pracę.

Zepnij części swetra


Jeśli nie masz doświadczenia w szyciu, istnieje duże ryzyko, że części swetra będą ze sobą krzywo zszyte. Aby temu zapobiec, przed rozpoczęciem szycia koniecznie zepnij części szpilkami lub markerami, a w trakcie szycia stopniowo usuwaj je z robótki. Dzięki temu zyskasz większą kontrolę nad tym etapem prac.

Jak zszyć sweter na drutach?

Najtrudniejsze jest dla mnie przypięcie i przyszycie rękawa do korpusu swetra. Dlatego aby ułatwić sobie szycie, najpierw przypinam szczyt (środek) rękawa do szwu ramion (zielona strzałka, zdj.), a następnie wzdłuż brzegu podkroju pachy (białe strzałki).

Przypinając rękaw, delikatnie rozciągnij go wszerz. Nie naciągaj rękawa jednak zbyt mocno, bo w przeciwnym wypadku dzianina po zszyciu będzie się marszczyć!

Przypięty rękaw do korpusu swetra (ramiona już zszyto). Markery oznaczone gwiazdką wskazują początek i koniec szycia (tu 32. rząd, licząc od szwu ramion).

Szyj symetrycznie!


Przyszyj prawy i lewy rękaw symetrycznie. Zaczynaj i kończ szycie w tych samych miejscach po obu stronach*.

Ponieważ dzianina jest elastyczna, mierzenie jej centymetrem w trakcie szycia nie daje miarodajnych wyników. Dlatego dla ułatwienia warto liczyć oczka lub rzędy w trakcie szycia, jak również oznaczać markerami początek i koniec szwu (zdj. wyżej).

*To samo tyczy się pozostałych części swetra.

Jak zacząć szyć?


Jeśli masz długi koniec, który pozostał Ci po nabraniu lub zamknięciu oczek na brzegu, wykorzystaj go do rozpoczęcia szycia.

Przykład dla ściegu materacowego:

1. Mając prawe strony robótki zwrócone do Ciebie, nawlecz na igłę koniec nici pozostały po nabraniu oczek i wbij się nią od tyłu do przodu w oczko na rogu robótki, z którego nie odchodzi koniec nici.
2. Przeciągnij nić.
3. Następnie wbij się od tyłu do przodu w oczko, z którego odchodzi wolny koniec nici.
4. Zaciągnij nić i rozpocznij szycie.

Szyj elastycznie!


Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie, o której kiedyś sama zapomniałam, co skończyło się szyciem swetra od nowa. Gotowy szew musi być elastyczny, dlatego pracuj z wyczuciem – nie za ciasno, nie za luźno!


Zamykaj oczka i szyj brzegi tak, by nosząc sweter zachować swobodę ruchów.


Choćbyś nie wiem jak estetycznie szyła, może okazać się, że nie będziesz w stanie nosić tego, co zrobiłaś. Dlaczego? Za ciasno zszyte szwy są sztywne i niewygodne, a tak zrobionej rzeczy po prostu nie da się nosić. Zadanie utrudni fakt, gdy sam brzeg dzianiny będzie mało elastyczny.

Dlatego zamykaj oczka nieco luźniej* i szyj tak, by ubranie nie krępowało Twoich ruchów. Aby kontrolować ten proces, podczas szycia sprawdzaj, czy szew daje się rozciągać.

*Ze zbyt luźnym zamykaniem oczek uważaj przy ramionach i dekolcie, by te z kolei nie rozciągały się za mocno.

Prowadź szew prosto


Pilnuj, by łączenie części swetra przebiegało prosto. Wbijaj się igłą zawsze w to samo miejsce wzdłuż brzegu.

jak zszyć sweter na drutach?
Ścieg (szew) płaski.

Jak zszyć dwa różne brzegi?


Każda część naszego swetra ma cztery brzegi, wykończone różnymi technikami – brzeg nabieranych oczek, brzeg zamykanych oczek, pozostałe dwa tworzą zaś oczka brzegowe.

Najprościej połączyć dwa identyczne brzegi, ponieważ oczka, które je tworzą, odpowiadają sobie wielkością. Dzięki temu szew w takim miejscu nie marszczy się (chyba że szyłaś wyjątkowo nieuważnie i pomijałaś oczka, w które należy się wbić).

Jak zszyć sweter na drutach?
Dwa identyczne brzegi – ich szycie nie stanowi większego problemu.

Sytuacja komplikuje się, gdy mamy do czynienia z dwoma różnymi brzegami.

Przykładem jest szycie rękawa do podkroju pachy. Brzeg rękawa tworzą małe, drobne oczka (w przypadku Tap Cardigan to oczka, które zamknięto), a przodu i tyłu znacznie większe oczka brzegowe.

Jak zszyć sweter na drutach?
Dwa różniące się między sobą brzegi.

Jeśli takie brzegi szyjemy ściegiem materacowym lub płaskim, szybko okaże się, że jeden z nich przesuwa się względem drugiego (widać to wyłącznie, gdy oba brzegi wcześniej spięto ze sobą). W efekcie końcowym dzianina się źle układa i marszczy.

Możesz jednak kompensować te różnice na dwa różne sposoby:

  • pomijając jedno oczko podczas wkłuwania się igłą w brzeg z małymi oczkami (rękaw, zdj. niżej) lub
  • wbijając się dwa razy w to samo oczko na brzegu z dużymi oczkami (podkrój pachy).

Wykonuj tę czynność w równych odstępach, jak tylko zauważysz przesuwanie się brzegu.

Jak zszyć sweter na drutach?
Szyjąc rękaw do korpusu, co kilka cm pomijałam jedno oczko w trakcie szycia. Po zszyciu dziurki są niewidoczne (aby je uwidocznić, musiałam naciągnąć szew).

Jak zszyć sweter na drutach? Trzymaj rękę na pulsie!


Pisałam to już kiedyś, ale powtórzę – mierz swój sweter. Podczas szycia na bieżąco sprawdzaj, czy wykonany projekt lub jego części pasują na Ciebie, czy szwy nie krępują Twoich ruchów.

Podsumowując:

  • szew powinien być nie tylko mocny i równy, ale również elastyczny
  • szyj igłą odpowiedniej grubości z dużym uchem
  • przed zszyciem zepnij części swetra ze sobą lub sfastryguj je
  • jeśli dzianina jest bardzo cienka, możesz rozważyć szycie na maszynie
  • szyj tą samą nicią lub nieco cieńszą, o zbliżonych parametrach prania do całej dzianiny
  • dostosuj wybrany ścieg do danego wyrobu (o tym będzie w kolejnej części)

To wszystko w tej części – teraz wiesz „nieco” więcej o tym, jak zszyć sweter na drutach. Dziś czuję, że przeciążyłam Cię wiedzą, a temat wciąż nie został wyczerpany! Dlatego odpocznij, a w następnej części poznasz najważniejsze techniki szycia. Do zobaczenia!




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

3 komentarze

Ana · 28 stycznia 2021 o 09:09

Oh jak ja czekam na kolejne części 🙂 kończę pierwszy przód tap cardigan, jeszcze tylko drugi, pranie, blokowanie i mogę szyć… uważam, że jesteś mistrzem przekazywania teorii, pamiętam Twój live o rozpoczynaniu przygody z drutami – niezwykle mi to pomogło 🙂 dziękuję Ci za Twoją pracę! <3

Ala Szyntor · 11 lutego 2021 o 15:32

No właśnie niedługo planuję powtórzyć tego lajwa! 🙂 Bardzo Ci dziękuję!

Ewa N · 14 lutego 2022 o 12:08

Jestem w trakcie wykanczania sweterka dla mojej wnuczki. Myslalam ze bedzie to duzo latwiejszy process a tymczasem utknelam na zszywaniu rekawkow. Chcialam go skonczyc przed nasz wizita w sobote ale czy zdaze? Prosze podpowiedziec jak najlatwiej zszyc. Z gory serdecznie dziekuje.

Możliwość komentowania została wyłączona.