5 prostych ściegów na drutach
Jeśli odróżniasz oczka prawe od lewych, poznaj 5 prostych ściegów, jakie możesz zrobić na drutach!
Na prośbę uczestników ostatnich warsztatów dziergania przygotowałam małą ściągę – dzięki niej będziesz mogła poćwiczyć proste ściegi, zanim zaczniesz swoją pierwszą czapkę.
Jeśli chcesz się nauczyć robić na drutach, ale nie wiesz, od czego zacząć, przeczytaj ten artykuł!
Lista 5 prostych ściegów na drutach:
Prawa i lewa strona robótki
Po nabraniu oczek możemy przerabiać je w rzędach lub w okrążeniach, a każda powstała robótka dzieli się na swoją prawą i lewą stronę. Prawa strona to inaczej wierzchnia część robótki (na jej podstawie rozpoznajemy ściegi), zaś lewa strona to analogicznie ta spodnia część – tak jak z ubraniami.
Część ściegów wygląda inaczej z prawej i lewej strony (mówimy wówczas o ściegach jednostronnych), inne zaś z obu stron są identyczne (ściegi dwustronne). Brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce jest bardzo proste!
Ścieg francuski
To bez wątpienia jeden z najprostszych ściegów na drutach – po nabraniu oczek wszystkie rzędy przerabiamy prawymi oczkami. Ścieg francuski tworzy swoim wyglądem harmonijkę – dzięki temu jest bardzo elastyczny. Ponadto jest on ściegiem dwustronnym – z prawej i lewej strony wygląda tak samo (zrobiłam nim Silver Monk Sweater kupiony u We Are Knitters.)
Ścieg francuski – co musisz umieć?
nabieranie oczek
oczka prawe i brzegowe
zamykanie oczek
Ścieg francuski w rzędach:
Nabierz dowolną liczbę oczek na drut.
1. rząd:
Pierwsze oczko zdejmij bez przerabiania (oczko brzegowe). Następnie przerabiaj oczka prawe aż do ostatniego, które również przerób na prawo (oczko brzegowe).
2. rząd i kolejne: przerabiaj jak 1. rząd.
Ścieg francuski w okrążeniach:
Nabierz dowolną liczbę oczek na drut i zamknij okrążenie.
1. okrążenie: przerabiaj oczka prawe.
2. okrążenie: przerabiaj oczka lewe.
Powtarzaj na zmianę 1. i 2. okrążenie.
Dżersej (jersey, ścieg gładki prawy)
To inaczej ścieg pończoszniczy, czyli podstawowy splot Twojego bawełnianego T-shirtu – weź lupę i obejrzyj dzianinową bluzkę, którą nosisz. Na prawej stronie tego ściegu zobaczysz wyłącznie oczka prawe, zaś na lewej – oczka lewe (jest to ścieg jednostronny). Ścieg gładki prawy znajdziesz przykładowo we wzorze na My Very First Sweater.
Co musisz umieć?
nabieranie oczek
oczka prawe, lewe, brzegowe
zamykanie oczek
Dżersej w rzędach:
Nabierz dowolną liczbę oczek na drut.
1. rząd:
Pierwsze oczko zdejmij bez przerabiania (oczko brzegowe). Przerabiaj kolejne oczka na prawo aż do ostatniego, które również przerób na prawo (oczko brzegowe).
2. rząd:
Pierwsze oczko zdejmij bez przerabiania (oczko brzegowe). Przerób oczka na lewo aż do ostatniego, które przerób na prawo (oczko brzegowe).
Kolejne rzędy przerabiaj na przemian prawymi i lewymi oczkami (czyli powtarzaj 1. i 2. rząd).
Brzegi dżerseju lubią się wywijać – to normalne!
Dżersej w okrążeniach:
Nabierz dowolną liczbę oczek na drut i zamknij okrążenie. Przerabiaj oczka prawe we wszystkich okrążeniach. To jeden z fajniejszych ściegów dla początkujących. Pojawia się on m. in. w zestawie „Make a Wish!”.
Odwrotny dżersej (ścieg gładki lewy)
Ścieg gładki lewy* to w rzeczywistości lewa strona dżerseju (czyli Twojego T-shirtu).
Wykonuje się go identycznie jak ścieg gładki prawy, jednak pracę zaczynamy od 2. rzędu – wówczas prawą stronę robótki utworzą lewe oczka.
W okrążeniach przerabiamy zaś same lewe oczka.
*ścieg gładki lewy nazywamy również odwrotnym ściegiem pończoszniczym – nie lubię, gdy jedno pojęcie ma 10 różnych nazw!
Ścieg ryżowy
Popularny ryż na drutach to inaczej szachownica z oczek prawych i lewych, identyczna po obu stronach robótki (ścieg dwustronny).
Aby wykonać ten ścieg, musisz znać:
nabieranie oczek
oczka prawe, lewe, brzegowe
zamykanie oczek
Wykonanie w rzędach:
Nabierz parzystą liczbę oczek na drut.
1. rząd:
Pierwsze oczko zdejmij bez przerabiania (oczko brzegowe). Przerabiaj *1 oczko prawe, 1 oczko lewe*. Powtarzaj czynność od * do * aż do ostatniego oczka, które przerób na prawo (oczko brzegowe).
2. rząd:
Pierwsze oczko zdejmij bez przerabiania (oczko brzegowe). Przerabiaj *1 oczko lewe, 1 oczko prawe*. Powtarzaj czynność od * do * aż do ostatniego oczka, które przerób na prawo (oczko brzegowe).
Powtarzaj na zmianę 1. i 2. rząd.
Jeśli pracujesz w okrążeniach, przerabiaj oczko prawe z poprzedniego okrążenia na lewo i odwrotnie.
Powstały ścieg to inaczej ryż pojedynczy – znane są również inne układy oczek, które tworzą podwójny lub potrójny ryż itd.
Ściągacz
Ściągacze są bardziej elastyczne niż pozostałe ściegi, dlatego wykonujemy nimi brzegi, plisy, kołnierze. Ponadto, w odróżnieniu od dżerseju ściągacz się nie zwija (to samo powiemy o ryżu czy ściegu francuskim) – to dodatkowy argument, dla którego stosujemy ten ścieg na brzegach robótki.
Ściągacz – co musisz umieć?
nabieranie oczek
oczka prawe, lewe, brzegowe
zamykanie oczek
Wykonanie w rzędach:
Nabierz parzystą liczbę oczek na drut.
1. rząd i kolejne:
Pierwsze oczko zdejmij bez przerabiania (oczko brzegowe). Następnie przerabiaj *1 oczko prawe, 1 oczko lewe*. Powtarzaj czynność od * do * aż do ostatniego oczka, które przerób na prawo (oczko brzegowe).
W ściągaczu w rzędach lub w okrążeniach przerabiamy oczka tak jak schodzą z drutu, tj. jeśli na drucie widzisz oczko prawe przerób je na prawo, a gdy widzisz oczko lewe, przerabiaj je na lewo.
Ściągacz robimy mniejszymi drutami niż przy przerabianiu dżerseju (dzięki temu nie rozciągnie się zbyt mocno po praniu).
Powstały ścieg nazywamy również pojedynczym ściągaczem. Znane są również inne układy oczek prawych i lewych: podwójny ściągacz (przerabiamy *2 oczka prawe, 2 oczka lewe*) czy kombinacja 2 oczek prawych i 1 oczka lewego itd.
5 prostych ściegów na drutach – i co dalej?
W pierwszej kolejności poćwicz nowo poznane ściegi – zobacz, jak się zachowują i czy różnią się między sobą rozmiarami (pamiętaj również, by nie przerabiać oczek przekręconych). Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć się za zestaw „Make a Wish!”, Czapkę Klasyczną, a potem My Very First Sweater!
2 komentarze
angelika.hp13 · 9 grudnia 2020 o 11:37
Świetny post! Właśnie czegoś takiego potrzebowałam, paczuszka z włóczkami powinna być lada moment, więc czekam niecierpliwie, aby wypróbować nowe ściegi 😍🤩
Ola · 27 listopada 2022 o 07:34
dodaje stronke do zakladek ✌️😊
Możliwość komentowania została wyłączona.