Jak zszyć robótkę? 5 sposobów szycia.
Patrzysz na zdjęcie wyżej i nie widzisz związku z dzisiejszym tematem? Spokojnie, za chwilę dowiesz się, dlaczego zostało tu zamieszczone. Zanim to nastąpi, pokażę Ci, jak zszyć robótkę i poznasz 5 różnych sposobów szycia.
Ten wpis bez wątpienia był jednym z najtrudniejszych do przygotowania – kilkakrotnie nagrywałam tutoriale i robiłam zdjęcia w egipskich ciemnościach. Ale nareszcie mogę odetchnąć z ulgą i wybrać się na blogowe wakacje! Juhu!
Jeżeli przeczytałaś poprzedni artykuł, z pewnością już znasz zasady obowiązujące podczas szycia swetra lub jakiejkolwiek innej robótki na drutach.
Pora poznać 5 podstawowych technik szycia, dzięki którym Twoje życie z drutami stanie się piękniejsze!
Zanim zaczniesz…
Jeśli mimo szczerych chęci ręczne szycie robótki przyprawia Cię o mdłości, dziergaj na okrągło i na początek wybierz My Very First Sweater – wzór swetra idealny dla początkujących dziewiarek!
No dobra, załóżmy jednak, że tak jak ja jesteś wielką fanką swetrów od We Are Knitters i lubisz ich projekty. Wówczas szycie robótki jest nieuniknione. Czas więc wziąć byka za rogi i zmierzyć się z tym tematem!
Z pewnością będziesz wracać do tego wpisu (szczególnie gdy przyjdzie czas na szycie), dlatego dla ułatwienia zostawiam Ci spis treści:
Jak zszyć robótkę? Ścieg materacowy.
Ścieg materacowy (nazywany również drabinkowym, tkackim lub tapicerskim) powstaje poprzez chwytanie od dołu do góry 2 poprzecznych nitek między oczkiem brzegowym i pierwszym oczkiem ściegu. Szew powstały w wyniku szycia tą metodą jest elastyczny i niezbyt gruby, co znacznie poprawia komfort noszenia swetra wykończonego w ten sposób.
Jeśli podobał Ci się ten film, nie zapomnij dać kciuka w górę i koniecznie subskrybuj Konturka na YouTube!
Tym ściegiem szyjemy przede wszystkim dwa identyczne brzegi (łańcuszkowe, supełkowe, a nawet zamykanych oczek). Dodatkowo rozpoczęcie szycia tym sposobem zapobiega powstaniu nierówności na początku szwu (jak to zrobić, sprawdź tutaj).
Ścieg materacowy – wykonanie
Jeśli nić użyta do szycia jest śliska, a sam szew krótki, można go spruć, pociągając za koniec nici.
Ścieg materacowy to bez wątpienia jedna z moich ulubionych technik szycia swetrów na drutach (stosuję ją najczęściej)! Aby powstałe łączenie nie było zbyt grube, w zależności od potrzeb modyfikuję tę metodę, jak na przykład tutaj:
Jak zszyć robótkę? Ścieg płaski.
Długo tkwiłam w przekonaniu, że ścieg materacowy i płaski to ta sama technika, jednak ten drugi (nie bez powodu nazwany również luźnym) wykonuje się nieco inaczej. Szew powstały ta metodą nie jest zbyt mocny, dlatego ścieg płaski przeważnie stosuje się do zszywania lekkich wyrobów.
Ponieważ przygotowanie tego wpisu wyczerpało moje moce przerobowe, zostawiam Ci czytelny rysunek ze ściegiem płaskim, pochodzący z książki Nowe wzory dziewiarstwa ręcznego autorstwa Heleny Dutkiewicz (1954r).
Jak zszyć robótkę? Zszywanie dzianiny szydełkiem.
To metoda przede wszystkim dla osób, które za nic w świecie nie mogą przekonać się ręcznego szycia igłą dziewiarską lub po prostu jej nie mają. Części robótki łączymy więc ze sobą szydełkiem, wykonując przykładowo półsłupki.
Zszywanie robótki szydełkiem – wykonanie
W przypadku swetra łączenie tą techniką wykonujemy zwykle na lewej stronie robótki, choć równie dobrze można łączyć ze sobą części robótki na ich prawej stronie.
Aby poprawić widoczność łączenia, używam nici w kontrastowym kolorze.
Na koniec przeciągnij nić przez ostatnią pętelkę (dzięki temu szew nie ulegnie samoistnym spruciu), zaś jej wolny koniec wrób w robótkę.
Ponieważ powstały brzeg jest sztywny i grubszy w porównaniu ze ściegiem materacowym, w praktyce rzadko stosuję tę metodę szycia robótki.
Jak zszyć robótkę? Ścieg za igłą.
Ten ścieg przede wszystkim nadaje się do zszywania ramion, które nie powinny się rozciągać. Choć ta metoda pozwala na uzyskanie mocnego, wytrzymałego szwu, to w praktyce rzadko ją stosuję. Ponadto ścieg za igłą ma jedną dużą wadę – najtrudniej się go pruje.
Dla lepszej widoczności w instrukcji użyto nici w kontrastowym kolorze, jednak w praktyce warto korzystać z wolnego końca nici, wystającego z robótki.
Jak zszyć robótkę? Ścieg dziewiarski.
Ścieg dziewiarski (trykotarski) łączy przede wszystkim dwa kawałki dzianiny, w której oczka nie zostały zamknięte. W ten sposób tworzymy niewidoczny szew, który wygląda tak samo jak reszta robótki.
Ta technika ma zastosowanie w szyciu większości podstawowych ściegów, jednak w przypadku ściegu ryżowego i ściągaczy łączenie wychodzi nieco asymetrycznie. Na początek poznasz ścieg dziewiarski na przykładzie szycia dżerseju – bez wątpienia najpopularniejszego ściegu na drutach.
Ścieg dziewiarski na prawo – wykonanie
Ściegiem dziewiarskim można łączyć zarówno robótkę przerabianą w okrążeniach, jak i w rzędach. Jeśli mamy do czynienia z tą drugą, szycie rozpoczynamy od oczka brzegowego, wykorzystując do tego nić wiodącą (odchodzącą z oczka z poprzedniego rzędu).
Aby uzyskać lepszą widoczność na tutorialu, rozpoczęłam łączenie ściegiem dziewiarskim na środku robótki – Ty zacznij pracę w ten sam sposób od oczka brzegowego (punkt 2., patrz niżej).
Technika wykonania ściegu dziewiarskiego początkowo jest trudna i wymaga dużego skupienia, ale z czasem staje się bardzo intuicyjna.
Jeśli masz dość szycia…
W ciągu roku zebrało się tu trochę materiałów i przydatnych artykułów, dlatego zachęcam Cię do ich czytania i komentowania w towarzystwie ciepłego koca i herbaty z miodem. A przy okazji – wzór na sweter, który nie wymaga szycia, jest dostępny tutaj:
11 komentarzy
Super wpis! · 17 października 2020 o 17:03
Bardzo dziękuję Ci za ten szczegółowy i bardzo użyteczny wpis! Powodzenia w pisaniu wzoru 🙂
Ala Szyntor · 19 października 2020 o 08:13
Bardzo Ci dziękuję, to dla mnie niezwykle ważne, że ktoś docenił mój wysiłek, towarzyszący w trakcie pisania tego artykułu. Pozdrawiam, Ala. 🙂
Agata · 4 lutego 2021 o 09:20
Bardzo dobra robota! Swietnie wszystko opisane i pokazane. Dziękuję bardzo!
Ala Szyntor · 11 lutego 2021 o 15:32
Uf! To był jeden z najbardziej wymagających i najtrudniejszych wpisów! Dziękuję! 🙂
Asia · 27 marca 2021 o 15:30
Czy możesz się podzielić informacją skąd brałaś wzór na opaskę na pierwszym zdjęciu?
Ala Szyntor · 7 kwietnia 2021 o 09:16
Opaskę robiłam bez wzoru, tj. z głowy. Ktoś ostatnio nawet prosił o wzór, więc może kiedyś się pojawi.
Maja · 16 września 2021 o 21:20
Chcialam tylko napisac ze dziekuje ze piszesz tego bloga – to istna kopalnia wiedzy 🙂
Ala Szyntor · 31 stycznia 2022 o 13:07
Dziękuję! Bardzo mi miło! 🙂
Ania · 16 lutego 2022 o 09:40
Dobrze wytłumaczone – w jasny i przejrzysty sposób, tylko mam jedno pytanie – w jaki sposób schować nitkę na początku i na końcu łączenia robótki, aby szew się nie rozpruł..? Jakiś supełek?
Ala Szyntor · 19 kwietnia 2022 o 11:03
Należy ją wrobić, najlepiej w łączone brzegi.
Dorota · 12 maja 2023 o 08:25
świetny wpis, dziękuję
Możliwość komentowania została wyłączona.