6 sposobów łączenia nici w robótce

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

6 sposobów łączenia nici w robótce

Widzisz, że w robótce kończy się nić i nie wiesz, co z tym zrobić? Ten wpis z pewnością zmieni Twoje życie na lepsze! Poznaj aż 6 różnych sposobów łączenia nici i wybierz ten najlepszy!

Chowanie nici w robótce to bez wątpienia zajęcie dla ludzi o mocnych nerwach – nic tak bardzo nie podnosi ciśnienia podczas robienia na drutach (nawet prucie)! Dlatego przetestowałam różne sposoby łączenia nici, które pozwolą Ci uniknąć ich żmudnego ukrywania między oczkami.

Dla ułatwienia podaję spis treści:

Gdzie łączyć nici?


Jeśli w trakcie dziergania widzisz, że za chwilę skończy Ci się nić, przerób nią ostatni pełny rząd i nową nicią rozpocznij kolejny (jak w Siatce Ali). Dzięki temu ukryjesz końce nici w szwach (a nie na środku dzianiny, gdzie byłyby bardziej widoczne).

Jednak nie wszędzie będzie to możliwe. Nie zrobisz tego, gdy przerabiasz sweter w okrążeniach (np. My Very First Sweater) lub pracujesz z żakardami (kolorowymi wzorami). Dlatego łącząc nici, szukaj takich miejsc, gdzie będzie to jak najmniej widoczne.

Czas więc na 6 sposobów łączenia nici w robótce!

Sposób nr 1 – splatanie


Ten sposób sprawdzi się do włóczek zawierających 100% włókien pochodzenia zwierzęcego.

Wykonanie:

splatanie łączenie nici
splatanie łączenie nici
splatanie łączenie nici

Rozdziel pasma obu końców włóczki, a następnie obetnij około 5-10 cm połowy pasm z każdego końca (zdj. 1). Dzięki temu nić w miejscu łączenia nie będzie zbyt gruba.

Następnie nałóż na siebie końce włóczki, przeplatając ze sobą nitki (zdj.2). Zwilż dłoń wodą (niektórzy polecają ślinę – trochę obrzydliwe, ale ponoć skuteczne) i skręcaj nici w jednym kierunku (będzie Ci łatwiej, jeśli położysz je na ubraniu, zdj. 3).

Jeśli zostały wolne końce nitek, wrób je później w robótkę.

Ta technika czasem bywa trudna, dlatego zamiast skręcać końce, złap je razem (tworząc „jedną nić”) i od razu przerabiaj kolejne oczka.

Sposób nr 2 – filcowanie końców


Tę technikę wykorzystasz przy nieprzetworzonej wełnie, czyli takiej, której włókna zostały tylko wyprane i nie poddano ich obróbce chemicznej przed farbowaniem. Zwykle taką informację podaje producent (ten rodzaj wełny nadaje się również do filcowania, ang. felted). Przykład? Drops Alaska od Garnstudio lub The Wool od We Are Knitters.

Wykonanie:

filcowanie łączenie nici
filcowanie łączenie nici
filcowanie łączenie nici

Rozdziel i postrzęp końce pasm, które będziesz łączyć (dzięki temu nić w miejscu łączenia nie będzie zbyt gruba, zdj. 1).

Następnie nałóż na siebie końce włóczki i zacznij je skręcać w kierunku, w jakim układają się pasma (zdj. 2). Dla ułatwienia zwilż miejsce łączenia. Skręcaj do momentu połączenia nici i uważaj, żeby łączenie włóczek nie było zbyt sztywne (zdj. 3).

Ta technika niestety nie nadaje się do wełny mocno uprzędzonej lub z dużą ilością skrętów (np. bawełny). Nie sprawdzi się również przy zbyt cienkiej włóczce.

Sposób nr 3 – Overlapping


W ostatnich miesiącach namiętnie stosuję overlapping – oto szybki i prosty tutorial:

Sposób nr 4 – Russian Join


Russian Join, czyli metoda rosyjska, to zdecydowanie jedna z moich ulubionych technik – na filmie zobaczysz jej wykonanie.

Dla lepszego zobrazowania łączymy ze sobą nici w różnych kolorach (dlatego ten sposób sprawdzi się przy pracy z żakardami):

Nie zapomnij dać filmowi kciuka w górę (ten tutorial wyjątkowo trudno się nagrywało) i koniecznie subskrybuj Konturka na YouTube!

Wykonanie:

5 sposobów łączenia nici w robótce russian join
Skrzyżuj ze sobą dwa końce nici i nawlecz kończącą się włóczkę na igłę.
sposoby łączenia nici w robótce russian join
Wbij igłę w tę samą włóczkę. Miejsce wbicia igły znajduje się powyżej skrzyżowania nici.
5 sposobów łączenia nici w robótce russian join
Przeciągnij igłę przez środek pasm włóczki.
russian join 5 sposobów łączenia nici w robótce
Tak wygląda nić po przeciągnięciu.
russian join 5 sposobów łączenia nici w robótce
Następnie powtórz tę czynność z drugą nicią.
russian join 5 sposobów łączenia nici w robótce
Staraj się prowadzić igłę w samym środku włóczki.
russian join
Przeciągnij igłę wraz z nicią.
russian join
Tak wyglądają obie nici po przeciągnięciu.
russian join
Pociągnij mocno za obie włóczki.
russian join
Wolne końce nici schowały się. Gotowe!

Możesz dodatkowo zwilżyć łączenie i kilkakrotnie je skręcić.

Sposób ten sprawdza się podczas pracy z wełną, natomiast niekoniecznie przy łączeniu bawełnianych nici o wielu skrętach (nić łatwo rozdwaja się). Nie połączysz również w ten sposób zbyt cienkiej włóczki.

Sposób nr 5 – Magic Knot


Jeśli żadna z metod Cię nie zadowala, ostatecznie wykorzystaj wiązanie węzłów (szkoda, że nie uczą już tego w szkole). Magic knot, czyli „magiczny węzeł”, to kolejny sposób na połączenie nici. Wiązanie to musi być jednak bardzo mocne, w przeciwnym wypadku podczas prania w pralce węzły mogą się rozplątać.

Wykonanie:

magic knot
Ustaw wolne końce nici równolegle do siebie.
magic knot 5 sposobów łączenia nici w robótce
Zrób pętelkę na nici, przez którą przechodzi druga nić.
magic knot 5 sposobów łączenia nici w robótce
Zrób pętelkę na drugiej nici tak, by owijała się wokół przeciwległej nici.
magic knot
Delikatnie pociągnij obie włóczki w przeciwnych kierunkach.
magic knot
Zaciągnij mocno powstały węzeł.
magic knot
Jeśli chcesz, obetnij wolne końce nici.

Edit: po czasie odradzam zabieg obcinania nici pokazany na 6. zdjęciu, to gwarant rozplątania się supełka podczas prania w pralce.

Sposób nr 6 – węzeł płaski (prosty) i węzeł tkacki


To metody z naszych książek, bardzo proste, podobne do Magic Knot.

węzeł płaski
węzeł płaski 5 sposobów łączenia nici w robótce
Węzeł płaski.
Węzeł tkacki.

Wrabianie wolnych końców nici


Niezależnie od poznanych dziś 6 sposobów łączenia nici, z pewnością nie raz pozostaną Ci wolne końce włóczki w robótce. Wrabiaj je na lewej stronie, przeciągając nić przez oczka za pomocą igły dziewiarskiej lub szydełka.

wrabianie nici

Ponieważ dzianina bardziej rozciąga się wszerz niż wzdłuż, ukrywaną nić prowadź przez oczka pionowo. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo wysunięcia się schowanych końców w przyszłości.

Pozostały nadmiar nici po wrobieniu możesz:

  • po prostu obciąć (jednak po czasie nić może wysunąć się z oczek i będzie widoczna) lub
  • wykonać nim krótki łańcuszek na szydełku lub
  • rozdzielić pasmo włóczki na dwa, przewlec połowę przez jedno oczko i zawiązać mały supełek.

Na koniec powiem Ci, że nie ma idealnego sposobu łączenia nici.

Przetestowałam całkiem sporo technik i do tej pory nie poznałam takiej bez wad (tak, wiem, że magic knot potrafi rozwiązać się w praniu, więc lepiej nie ciachać końcówek).

Jednak mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi łączenie i wrabianie nici w robótkę stanie się choć trochę prostsze! A jakie są Twoje sposoby na łączenie nici w robótce?
Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

2 komentarze

Nina · 16 listopada 2020 o 12:54

Bardzo fajny przegląd technik. Dla mnie ten moment dziergania jest zawsze stresujacy, bo nie wiem czy wybieram odpowiednią technikę do włóczki i martwię się że w przyszłosci postawnie dziura. Jaką technikę polecałabyś do cieniutkich włóczek piórkowych, typu nić jedwabna i puszek mohet/alpaka?

Ala Szyntor · 17 listopada 2020 o 09:19

Wg mnie magic knot albo jakikolwiek węzeł, ale bez obcinania wolnych końców nici, bo jedwab jest śliski. 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.