Gdzie uczyć się dziergania?
W dobie internetu nauka robienia na drutach wydaje się być banalnie prosta. Gdzie uczyć się dziergania i jak się tym wszystkim nie zniechęcić? O tym w dzisiejszym artykule!
„Mamo, wolniej!” – powtarzałam jej to wiele razy, ale dzięki temu dowiedziałam się, jak zrobić oczko prawe. Za chwilę wyjaśnię, dlaczego powinnaś umówić się ze swoją mamą oraz pokażę, jak szukać wiedzy o dzierganiu.
Wiedz, że w chwili pisania tego artykułu nie współpracowałam z żadną z firm i nie otrzymywałam za ich promowanie wynagrodzenia. Podzieliłam się z Tobą wyłącznie swoim doświadczeniem i obserwacjami. Pamiętaj, że nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje zakupy.
Obecnie prowadzę sklep z włóczkami i akcesoriami do dziergania (tutaj!), dlatego wiedz, że ten wpis zawiera elementy autopromocji.
Zaczynamy!
Podstawy robienia na drutach
Czy wiesz, że istnieje co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, różnych sposobów samego nabierania oczek? Spokojnie, bez paniki! Na początek wystarczy Ci znajomość jednego z nich.
Po nabraniu oczek na druty możesz przerabiać je na dwa sposoby – w rzędach lub w okrążeniach. Aby pracować w rzędach wystarczy, że przełożysz drut z nabranymi oczkami do lewej dłoni (osoby praworęczne) i zaczniesz przerabiać drugim, wolnym drutem kolejne oczka itd. (opisuję to w swoim e-booku – premiera jesienią 2023, mam nadzieję!). Jak pracować w okrążeniach, dowiesz się z tego artykułu. Na początku jednak polecam Ci skupić się wyłącznie na przerabianiu oczek prawych lub lewych w rzędach.
Dla ułatwienia przygotowałam też specjalną listę podstawowych technik, których powinnaś nauczyć się w pierwszej kolejności:
- nabieranie oczek
- oczko prawe
- oczko lewe
- dodawanie oczek
- odejmowanie oczek
- oczka brzegowe
- zamykanie oczek
No dobrze, ale na tym świat się nie kończy. Idziemy dalej!
Nie szukaj wiedzy wszędzie!
Sposobów na naukę dziergania jest naprawdę dużo:
Dlatego na początku lepiej nie rozpraszać się i wybrać jeden, dwa z nich. Który z wymienionych sposobów jest więc najbardziej przydatny? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Mama, babcia, sąsiadka
Czyli każdy, kto pokaże Ci na żywo podstawy dziergania. Moja mama co prawda nie jest zbyt cierpliwą nauczycielką, ale udało jej się pokazać mi najważniejsze techniki i wyjaśnić kwestie, których nie znalazłam w żadnej książce. To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na naukę! Dziękuję mamo!
Gdzie jeszcze można uczyć się dziergania? Na warsztatach dziewiarskich!
Warsztaty
Dowiedz się, czy w Twojej okolicy odbywają się cykliczne spotkania dla dziewiarek (najłatwiej znaleźć je na Facebooku). Co jakiś czas organizowane są również warsztaty dziergania. Co ciekawsze, miałam okazję takie poprowadzić. Jak wrażenia?
Choć przed startem nie byłam pewna, czy jednorazowe spotkanie jest wystarczające do opanowania podstaw dziergania, to uczestnicy w mig załapali, o co chodzi! Ponadto każdy ma moje wsparcie po warsztatach i jestem pewna, że to nie ostatnie tego typu spotkanie.
Co, jeśli w pobliżu nie ma absolutnie nikogo, kto mógłby Ci pomóc w nauce? Nie martw się! Mamy jeszcze Internet!
Internet
Wiadomo! Nikogo nie zaskoczę, mówiąc, że jest to prawdziwa kopalnia wiedzy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.
Filmy i tutoriale są najlepszą alternatywą, kiedy nie masz możliwości uczenia się od drugiej osoby. Ponieważ na buszowaniu w sieci można stracić kupę czasu, pokażę Ci konkretne miejsca, od których warto zacząć.
Uwaga na sposób prowadzenia nici i przerabiania oczek!
Edit: jak się okazuje, to prawdopodobnie najważniejsza część tego wpisu. Początkowo olałam temat, po czasie zaczęłam przyglądać się Waszym problemom. Wnioski? Muszę napisać o tym porządny rozdział w swoim e-booku!
Na całym świecie istnieje wiele różnych sposobów trzymania włóczki w dłoni (prowadzenia nici) i pracy na drutach. Najpopularniejsze z nich to:
- metoda kontynentalna
Metoda kontynentalna obecnie dominuje w naszym kraju. Tutaj nić wiodącą trzymamy w lewej ręce (przykład). Wszystkie tutoriale, jakie przygotowuję na swoim kanale na YouTube, powstają w oparciu o tę metodę. Oprócz metody kontynentalnej istnieje również metoda wschodnia, w której również trzymamy włóczkę w lewej ręce, ale inaczej przerabiamy oczka. - metoda angielska
To metoda jest najpopularniejsza wśród anglojęzycznych dziewiarek. W tym przypadku nić wiodącą trzymamy w prawej ręce (przykład).
Wiem, że będziesz zaskoczona, widząc na filmikach różne sposoby trzymania nici (tzn. teraz już nie będziesz). Sprawdź, jaka metoda bardziej Ci odpowiada.
Ok, wracamy do miejsc, z których można się uczyć dziergania.
Strony internetowe
Na początku zachęcam Cię do dokładnego zlustrowania mojej strony konturek.pl. Znajdziesz tu mnóstwo porad dla początkujących i nie tylko! Jakie są inne miejsca, z których można czerpać wiedzę? Już mówię!
- Garnstudio (kiedy opanujesz podstawy, o jakich wspominałam wcześniej, znajdziesz tu dużo dodatkowych tutoriali oraz wzorów dla początkujących)
- We Are Knitters (to miejsce idealne dla zwolenników trzymania nici w prawej ręce)
YouTube
Gdzie jeszcze uczyć się dziergania? Oczywiście z YouTube’a! Osobiście uważam, że twórca YouTube’a powinien dostać nagrodę Nobla za jego stworzenie. Przy okazji zachęcam Cię do subskrybowania mojego kanału na YT, na którym znajdziesz mnóstwo darmowych tutoriali.
Książki
Uwielbiam książki o drutach, ale nauka dziergania wyłącznie w oparciu o obrazki jest kosmicznie trudna. Dlatego nie kupuj książek na start! Korzystaj z nich dopiero gdy opanujesz podstawowe techniki i traktuj jako uzupełnienie do tego, co zobaczysz na filmie i co pokaże Ci mama. Książki z pewnością usystematyzują Twoją wiedzę.
Dobrze jest wybrać dwie książki: jedno stare polskie wydanie plus nowe zagraniczne.
Książki o dzierganiu dla początkujących – TOP 3
Czyli moja subiektywna lista książek o drutach. Wybrałam je spośród 30 książek o drutach, jakie dotychczas zgromadziłam (klikając na tytuł, zobaczysz zdjęcie przykładowej strony).
- Druty od A do Z (autor zbiorowy)
Jest to wydanie zagraniczne, ale uwielbiam tę książkę, bo dzięki niej znacznie rozszerzyłam i uporządkowałam swoją wiedzę.
- Nauka dziewiarstwa ręcznego również dla leworęcznych (Ludmila Pešková)
Tę książkę wybrałam z kilku powodów – czytelne ryciny z oczkami, obrazki również dla osób leworęcznych i dużo ściegów. Co prawda nie wszystkim odpowiada stenografia dziewiarska, ale tym się w ogóle nie przejmuj.
- ABC dziewiarstwa ręcznego (Jadwiga Turska)
Bardzo lubię tę książkę, ponieważ uczy ona nie tylko podstaw, ale również zasad wykonania wykroju i modelowania w dziewiarstwie.
Uff, najważniejsze za nami. Mam nadzieję, że mimo wszystko nie zasnęłaś i ręce palą Ci się do roboty!
Jak się nie zniechęcić?
Uwierz, najłatwiej o to na samym początku. Gdy ktoś opowiada mi, dlaczego nie udało mu się nauczyć robić na drutach, najczęściej słyszę, że brakowało mu czasu i cierpliwości. Co więc musisz zrobić, by tak się nie stało?
Popatrz na moją pierwszą czapkę – kiedy ją zrobiłam, byłam z niej niesamowicie dumna. To nic, że za duża, a pomponem można było szyby wybijać. Kolejne były coraz lepsze!
Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!
Niestety, ale nie rodzimy się z drutami w rękach. Na początku musimy opanować kilka czynności naraz: trzymanie drutów, włóczki i pilnowanie oczek, żeby nie uciekły. W ogóle nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, co więcej – nasze dłonie zwyczajnie się męczą.
Na początku przygody z drutami poczujesz się tak, jakby ktoś kazał Ci pisać drugą ręką.
Dlatego jedynym sposobem na tę nieporadność jest po prostu ćwiczyć (wręcz do porzygu). Nie zdziwię się, jeśli przez pierwsze tygodnie będziesz żałować, że mnie poznałaś. Ale potem nabierzesz wprawy i jeszcze mi podziękujesz! 🙂
Najtrudniejszy pierwszy… rząd.
Coś, czego do tej pory nie lubię – pierwszy rząd! Oczka wtedy najłatwiej spadają z drutu i jest to bardzo irytujące. Dodatkowo na początku ścieg wygląda nijako i dopiero potem widać jego fakturę. Dlatego zamiast w kółko pruć, uparcie przerabiaj kolejne rzędy oczek – po czasie zobaczysz różnicę.
Jesteś w gorącej wodzie kąpana!
Druty nauczyły mnie przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Pokazały również, że mogę ukończyć zadanie metodą drobnych kroków. Nie oczekuj więc efektu na już – trochę pokory. Każda z nas zaczynała swoją przygodę od zera, ja również.
Źle dobrałaś druty i włóczkę.
O tym, jakie druty i włóczkę wybrać do nauki, dowiesz się z poprzednich artykułów – przynajmniej ten punkt nie będzie dla Ciebie problemem na starcie!
Co dalej?
Już wiesz, gdzie uczyć się dziergania. Teraz możesz poćwiczyć oczka prawe i lewe w najprostszych ściegach (klik!) lub od razu przejść do konkretów, biorąc się za zestaw do nauki dziergania „Make a Wish!”.
19 komentarzy
Sylwia · 15 października 2019 o 11:38
Nawet nie wiesz , jak długo czekałam na ten post, szukam od dawna źródeł w których można dowiedzieć się od A do Z na temat dziergania, niby jest tego dużo ale wszystko po łepkach albo napisane tak że laik nie wie o co chodzi.
Dziękuje:)
Ala Szyntor · 15 października 2019 o 18:17
Bardzo się cieszę, że tak mówisz! Dziękuję, niedługo kolejne wpisy i aż trzy live’y, mam nadzieję na Stories Instagrama i Facebooka zdradzić tematy 🙂
Anka · 18 października 2019 o 08:59
Hej, czekam na prosty sweter, mimo, ze trochę robię robótek to wciąż sweter (obojętnie jaki) zostaje w sferze marzeń…. Działaj więc Kochana
Ala Szyntor · 22 października 2019 o 09:47
Haha, znam to uczucie, na szczęście to jest naprawdę proste i nie taki diabeł straszny! 🙂
Ptt · 29 stycznia 2020 o 21:10
Dzięki Tobie zrobiłam pierwszy krok, kupiłam druty i włóczkę! Nauczyłam się nabierać oczek i szczerze mówiąc brakuje mi odpowiedzi na pytanie co dalej? Prawe oczka? Ale jak ze swiezo nabranych oczek na dwa druty przejść do prawych oczek? Ciemna początkująca masa zupełnie nie wie😁
Ala Szyntor · 30 stycznia 2020 o 09:17
Tak, teraz rób prawe oczka. Dużo prawych oczek. I pruj, nabieraj i oczka prawe.
Na początku będą Ci wychodziły różnie, nie odróżnisz np. prawych od przekręconych, ale tym się nie przejmuj, po czasie zaskoczysz ruch i będzie coraz lepiej!
Jak już będziesz kumała prawe, możesz nawet zrobić prosty szalik! Albo przejść do lewych 🙂
Ala Szyntor · 30 stycznia 2020 o 09:18
Daj znać, jak Ci idzie!
Ala Szyntor · 30 stycznia 2020 o 09:20
Pamiętaj, że kolorem pomarańczowym są podlinkowane ścieżki do różnych stron i tutoriali. Zobacz np. ścieg francuski https://www.garnstudio.com/video.php?id=17&lang=pl 🙂
Ewa · 27 marca 2020 o 08:42
Witam czy polecisz cos dla os leworecznych albo os co trzymaja prowadzaca nic w prawej rece?
Wieki temu babcia uczyla mnie robic na drutach ale probuje sobie przypomniec i wychodzi mi to srednio. jakies filmy na youtube? Strony internetowe?
Plata mi sie wszystko, mysle ze uczyla mnie babcia na prawa reke ale ja i tak przekladalam do lewej 🙈🙈i teraz mam metlik w glowie, pomocy, please 🙏
Ala Szyntor · 28 marca 2020 o 15:20
Jeśli dziergasz jak osoba leworęczna (tj. drut wiodący trzymasz nie w prawej, a w lewej dłoni), to jedyne, co mogę poradzić jest książka „Nauka dziewiarstwa ręcznego również dla leworęcznych”, o której wspominałam w artykule i wpisywanie w Google frazy „left-handed” do poszukiwanych technik (np. „how to knit left-handed”).
Jeśli zaś dziergasz jak praworęczna i trzymasz nić w prawej dłoni – to jest tzw. English method (metoda angielska), ale to chyba nie o to Ci chodziło.
Katarzynka · 25 lipca 2020 o 13:47
Pokochałam Twoj blog!!! Zaraz Cie znajde na IG i musze zaczac obserwowac! Sciskam mocno! K.A.B.
Ala Szyntor · 27 lipca 2020 o 11:31
Super! Bardzo się cieszę! We wrześniu wracam do pracy i mam nadzieję dodawać tu więcej materiałów – będzie prosty przepis na szalik! 🙂
ADA · 10 maja 2021 o 13:50
która metoda jest według Ciebie lepsza? Kotynentalna czy angielska? Kolezanka z Londynu nauczył mnie własnie tej drugiej metody, ale widzę, że chyba jest wolniejsza niż kontynentalna. Próbuje sie nauczyc trzymania nici wiodącej na lewym palcu, ale niee potrafie utrzymac naprężenia.. Znasz może jakiej tutoriale pokazujące jak dokładnie pracowac lewą ręką?
Ala Szyntor · 11 maja 2021 o 11:18
Osobiście wybieram kontynentalną. To fakt, narzucanie nici angielską zwykle trwa dłużej niż przerabianie oczka w metodzie kontynentalnej. Tutoriali nie znam, chociaż aktualnie o tym piszę rozdział w e-booku, który powstaje. Spróbuj na początek nawinąć nić na lewy palec wskazujący 3 albo i więcej razy (mówimy o metodzie kontynentalnej) – tak robiłam na samym początku.
P · 11 maja 2021 o 22:08
Mam dokładnie ten sam problem;) Po nabraniu oczek wyciągamy jeden drut i mamy: 1 drut z nabranymi oczkami, 1 drut zupełnie goły i wesoły. W kolejnym filmiku – o prawych oczkach – już na obu drutach jest włóczka. Nie bardzo wiem jak przeskoczyć z „jeden pusty drut, jeden z nabranymi oczkami” na „na obu drutach coś jest jak w filmiku z prawymi oczkami”;)
nerenka · 19 grudnia 2021 o 17:44
Spodobały mi się filmiki na youtube. Dlaczego? Choć nie zrobiłaś napisów. To… Napisy dałaś jako ekrany przedstawiające kolejne kroki robienia na drutach dla początkującej takiej jak ja jest świetne! A czemu o tym piszę? Jestem niesłysząca, więc głosowe wyjaśnienia nie są dla mnie dobre. Nawet jak widzę co pokazane jest na filmikach i głos. Nie będę rozumieć. Ten filmik dla mnie stanie się niedostępny. A post na blogu o początkach robienia na drutach jest przejrzysty. Jak głucha chcę się nauczyć robić ubrania dla siebie na drutach albo szydełku. Będę do tego wracać :).
Ala Szyntor · 31 stycznia 2022 o 12:57
Cześć, bardzo Ci dziękuję za komentarz. To dla mnie cenna wskazówka, żeby nawet do mówionych tutoriali dodawać napisy. Dzięki Tobie wiem, że warto również dodawać napisy w relacjach na IG, a to zajmuje wiele czasu. Dzięki za docenienie. Pozdrawiam, Ala! 🙂
Ala Szyntor · 31 stycznia 2022 o 13:11
Cześć! W grudniu był dostępny bezpłatny wzór, który dokładnie to wyjaśniał, w jaki sposób przerobić 1. oczko w 1. rzędzie. Jeśli nie zdążyłaś go pobrać, nie martw się, wkrótce pojawi się na stronie!
Justyna · 12 sierpnia 2022 o 07:43
Jak mi ulżyło po tym artykule. Mam właśnie problem z trzymaniem drutów i włóczki. Już od paru dni się z tym męczę i pomyślałam w pewnym momencie, że chyba po prostu jestem na to za głupia. Teraz mam kopa, żeby się nie poddawać! Dziękuję bardzo!
Możliwość komentowania została wyłączona.