Gdzie uczyć się dziergania?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

W dobie internetu nauka dziergania wydaje się być banalnie prosta. Skąd jednak czerpać wiedzę i jak się nie zniechęcić? O tym w dzisiejszym artykule!

Mamo, wolniej! Powtarzałam jej to wiele razy, ale dzięki temu dowiedziałam się, jak zrobić oczko prawe. Za chwilę wyjaśnię, dlaczego powinnaś umówić się ze swoją mamą oraz pokażę miejsca, z których można uczyć się dziergać na luzie. Zaczynamy!

Podstawy robienia na drutach

Czy wiesz, że istnieje co najmniej kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt różnych sposobów samego nabierania oczek? Spokojnie, tylko bez paniki!

Jakie techniki musisz opanować na początku? Już mówię!
Źródło: Robótki na drutach 1/2014, wyd. Burda

Dla ułatwienia przygotowałam krótką listę podstawowych technik (wraz z filmami), których powinnaś nauczyć się w pierwszej kolejności:

No dobrze, ale na tym świat się nie kończy. Idziemy dalej!

Nie szukaj wiedzy wszędzie!

Sposobów na naukę dziergania jest naprawdę dużo:

Dlatego na początku lepiej się nie rozpraszać i wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają. Które są najbardziej przydatne? Tego dowiesz się z dalszej części tekstu.

Mama, babcia, sąsiadka

Czyli każdy, kto pokaże Ci na żywo podstawy dziergania. Moja Mama co prawda nie jest zbyt cierpliwą nauczycielką, ale udało jej się pokazać mi najważniejsze techniki i wyjaśnić kwestie, których nie znalazłam w żadnej książce. To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na naukę! Dziękuję Mamo!

Warsztaty

Dowiedz się, czy w Twojej okolicy odbywają się cykliczne spotkania dla dziewiarek (najłatwiej znaleźć je na Facebooku). Jeśli tak, nie zwlekaj i dołącz do nich! Poproś je o pokazanie Ci podstaw, jestem przekonana, że chętnie Ci pomogą.

Co jakiś czas organizowane są warsztaty dziergania. Powiem szczerze – kompletnie nie mam doświadczenia w tym temacie. Trudno mi ocenić, czy jednorazowe spotkanie jest kluczem do opanowania podstaw dziergania. Jeśli po warsztatach istnieje choćby minimalne wsparcie w postaci dodatkowych materiałów czy kontaktu mailowego z osobą prowadzącą, jestem jak najbardziej za!

Kto ma ochotę na warsztaty ze mną? Jakie miasto na dzień dobry? Piszcie! 🙂

Co, jeśli w pobliżu nie ma absolutnie nikogo, kto mógłby nauczyć Cię najprostszych technik? Nie martw się! Internet w zupełności wystarczy, by z powodzeniem nauczyć się dziergać!

Internet

Wiadomo! Nikogo nie zaskoczę, mówiąc, że jest to prawdziwa kopalnia wiedzy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Filmy i video tutoriale są najlepszą alternatywą, kiedy nie masz możliwości uczenia się od drugiej osoby. Ponieważ na buszowaniu w sieci można stracić kupę czasu, pokażę Ci konkretne miejsca, od których warto zacząć.

Uwaga na sposób prowadzenia nici!

Teraz to mnie udusisz, bo właśnie odskoczę od tematu. Poczekaj jednak z tym do końca artykułu, ok?

Na całym świecie istnieje wiele różnych sposobów trzymania włóczki w dłoni (prowadzenia nici) i pracy na drutach. Dwa najpopularniejsze z nich to:

 • metoda kontynentalna

  Obecnie wciąż dominuje w naszym kraju. Tutaj nić wiodącą trzymamy w lewej ręce (przykład).

 • metoda angielska

  Ta metoda jest najpopularniejsza wśród anglojęzycznych dziewiarek. W tym przypadku nić wiodącą trzymamy w prawej ręce (przykład).
Pokazałam Ci tylko dwie z wielu metod trzymania nici.
Kliknij na zdjęcie i otwórz je.
Źródło: Druty od A do Z, autor zbiorowy.

Wiem, że będziesz zaskoczona, widząc na filmikach różne sposoby trzymania nici (tzn. teraz już nie będziesz, bo w tym celu o tym wspominam). Sprawdź, jaka metoda bardziej Ci odpowiada. Testuj inne.

Ok, wracamy do miejsc, z których można się uczyć.

Strony internetowe

Na samym początku naszej przygody z drutami warto posiłkować się stronami, których treści są choć trochę uporządkowane:

 • Garnstudio (kiedy opanujesz podstawy, o jakich wspominałam wcześniej, znajdziesz tu dużo dodatkowych tutoriali oraz wzorów dla początkujących)
 • We Are Knitters (to miejsce idealne dla zwolenników trzymania nici w prawej ręce)

YouTube

Osobiście uważam, że twórca YouTube’a powinien dostać nagrodę Nobla za jego stworzenie. Poznajcie kobiety, których kanały na YT pomogły tysiącom Polek ogarnąć się z drutami!

Jola Mazurek

Jolę poznałam na samym początku. Dzięki niej zrobiłam swoje pierwsze rękawiczki dla Rysia. W zakładce dla początkujących Jola pokazuje, jak nabierać i przerabiać oczka prawe i lewe.

Dagna Zielińska

Od Dagny dowiedziałam się z kolei, jak zamykać okrążenie (w ogóle nie rozumiałam, co to znaczy). Lubię ją za wyczucie stylu i niesamowicie cieszę się z jej rozwoju. Z Dagną zrobisz prosty top na drutach, elegancki szalik, czy ciepłą czapkę na zimę.

Iwona Eriksson

Jak tylko opanujesz podstawy, koniecznie poćwicz z Panią Iwoną proste ściegi i nie tylko!

La Gosh My Passion

Pani Izabela robi fantastyczne swetry i m. in. uczy, jak zrobić warkocz lub popularne bąble 3D. Bardzo dobrze się słucha tej Pani.

Grupy na Facebooku

Grupa broni, grupa radzi, grupa nigdy Cię nie zdradzi! Nigdzie indziej nie znajdziesz tylu zapalonych fanek dziergania. Masz problem? Poszukaj w lupce lub napisz na tablicy.

Największe grupy w Polsce liczą grubo ponad 20 tysięcy członków:

Książki

Uwielbiam książki o drutach, ale powiem wprost – nauka robienia na drutach wyłącznie w oparciu o obrazki jest kosmicznie trudna! Korzystaj więc z książek dopiero gdy opanujesz podstawowe techniki. Traktuj je jako uzupełnienie do tego, co zobaczysz na filmie lub na żywo od drugiej osoby. Książki usystematyzują Twoją wiedzę.

Najlepiej wybrać dwie książki: jedno stare polskie wydanie plus nowe zagraniczne, co według mnie jest połączeniem idealnym!

Top 5 książek do nauki robienia na drutach

Czyli moja subiektywna lista książek dla początkujących. Wybrałam je spośród 30 książek o drutach, jakie dotychczas zgromadziłam. Klikając na tytuł, zobaczysz zdjęcie przykładowej strony.

 • Druty od A do Z (autor zbiorowy)
  Jest to wydanie zagraniczne. Uwielbiam tę książkę! Dzięki niej rozszerzyłam i uporządkowałam swoją wiedzę. Kosztuje ok. 30 zł.
 • 1000… splotów na drutach i szydełkiem (Grażyna Kowalska-Jarosz, Krystyna Kleemann-Krasuska)
  Nie widziałam bloga, który nie polecałby tej pozycji. Krok po kroku objaśnione są tu podstawy dziergania i szydełkowania. Dodatkowo mamy tu kilkaset różnorodnych ściegów na drutach.
 • Nauka dziewiarstwa ręcznego również dla leworęcznych (Ludmila Pešková)
  Tę książkę wybrałam z kilku powodów. Czytelne ryciny z oczkami, obrazki również dla osób leworęcznych, dużo ściegów. Co prawda nie wszystkim odpowiada stenografia dziewiarska, ale tym się w ogóle nie przejmuj.
 • ABC dziewiarstwa ręcznego (Jadwiga Turska)
  Bardzo lubię tę książkę! Uczy ona nie tylko podstaw, ale również zasad wykonania wykroju i modelowania w dziewiarstwie.
 • Druty i kłębek (Jadwiga Turska)
  To mała kopia wyżej wymienionej pozycji, idealna do torebki.

Uff, najważniejsze za nami. Mam nadzieję, że nie zasnęłaś i ręce palą Ci się do roboty!

Jak się nie zniechęcić?

Uwierz, najłatwiej o to na samym początku. Gdy ktoś opowiada mi, dlaczego nie udało mu się nauczyć robić na drutach, to najczęściej słyszę, że brakowało mu czasu i cierpliwości. Co musisz robić, by tak się nie stało?

Zobacz na moją pierwszą czapkę. Kiedy ją zrobiłam, byłam z niej niesamowicie dumna. To nic, że za duża, a pomponem można było szyby wybijać. Kolejne były coraz lepsze!

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć

Nie rodzimy się z drutami w rękach. Na początku musimy opanować kilka czynności naraz: trzymanie drutów, włóczki i pilnowanie oczek, żeby nie uciekły. W ogóle nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, a nasze dłonie zwyczajnie się męczą. To tak, jakbyś po 20 latach pisania prawą ręką miała zacząć robić to lewą (leworęczni właśnie się cieszą).

Jedynym sposobem na tę nieporadność jest po prostu ćwiczyć (wręcz do porzygu). Przez pierwsze tygodnie znienawidzisz mnie za to, że mnie poznałaś. Ale potem nabierzesz wprawy i jeszcze mi podziękujesz. 🙂

Najtrudniejszy pierwszy… rząd

To coś, czego do tej pory nie lubię – pierwszego rzędu! Oczka najłatwiej wtedy spadają z drutu i dlatego to bardzo irytuje. Dodatkowo na początku ścieg wygląda nijako i dopiero potem widać jego fakturę. Dlatego czasem lepiej jest rzadziej pruć nasze próbki z oczkami.

Jesteś w gorącej wodzie kąpana

Druty nauczyły mnie cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Pokazały, że mogę ukończyć zadanie metodą drobnych kroków. Nie oczekuj efektu na już. Trochę pokory. Każda z nas zaczynała swoją przygodę od zera. Ja również.

Źle dobrałaś druty i włóczkę

O tym, jakie druty i włóczkę wybrać do nauki, dowiesz z poprzednich artykułów. Przynajmniej to nie będzie problemem na starcie!

Idź dalej!

Kiedy opanujesz oczka prawe i lewe, jesteś w stanie wykonywać najprostsze ściegi, takie jak:

Teraz jesteś na prostej drodze do pierwszego projektu, takich jak szalik lub czapka (np. Czapka Klasyczna, która jest mini kursem dla początkujących). A potem poznaj listę prostych swetrów dla początkujących, która śmiga już na blogu!

Na razie to wszystko. Pamiętaj, że w międzyczasie znajdziesz mnie na Instagramie!

Ściskam, Ala!


Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

10 Komentarzy

Sylwia · 15 października 2019 o 11:38

Nawet nie wiesz , jak długo czekałam na ten post, szukam od dawna źródeł w których można dowiedzieć się od A do Z na temat dziergania, niby jest tego dużo ale wszystko po łepkach albo napisane tak że laik nie wie o co chodzi.
Dziękuje:)

  Ala Szyntor · 15 października 2019 o 18:17

  Bardzo się cieszę, że tak mówisz! Dziękuję, niedługo kolejne wpisy i aż trzy live’y, mam nadzieję na Stories Instagrama i Facebooka zdradzić tematy 🙂

Anka · 18 października 2019 o 08:59

Hej, czekam na prosty sweter, mimo, ze trochę robię robótek to wciąż sweter (obojętnie jaki) zostaje w sferze marzeń…. Działaj więc Kochana

  Ala Szyntor · 22 października 2019 o 09:47

  Haha, znam to uczucie, na szczęście to jest naprawdę proste i nie taki diabeł straszny! 🙂

   Ptt · 29 stycznia 2020 o 21:10

   Dzięki Tobie zrobiłam pierwszy krok, kupiłam druty i włóczkę! Nauczyłam się nabierać oczek i szczerze mówiąc brakuje mi odpowiedzi na pytanie co dalej? Prawe oczka? Ale jak ze swiezo nabranych oczek na dwa druty przejść do prawych oczek? Ciemna początkująca masa zupełnie nie wie😁

    Ala Szyntor · 30 stycznia 2020 o 09:17

    Tak, teraz rób prawe oczka. Dużo prawych oczek. I pruj, nabieraj i oczka prawe.

    Na początku będą Ci wychodziły różnie, nie odróżnisz np. prawych od przekręconych, ale tym się nie przejmuj, po czasie zaskoczysz ruch i będzie coraz lepiej!

    Jak już będziesz kumała prawe, możesz nawet zrobić prosty szalik! Albo przejść do lewych 🙂

    Ala Szyntor · 30 stycznia 2020 o 09:18

    Daj znać, jak Ci idzie!

    Ala Szyntor · 30 stycznia 2020 o 09:20

    Pamiętaj, że kolorem pomarańczowym są podlinkowane ścieżki do różnych stron i tutoriali. Zobacz np. ścieg francuski https://www.garnstudio.com/video.php?id=17&lang=pl 🙂

Ewa · 27 marca 2020 o 08:42

Witam czy polecisz cos dla os leworecznych albo os co trzymaja prowadzaca nic w prawej rece?
Wieki temu babcia uczyla mnie robic na drutach ale probuje sobie przypomniec i wychodzi mi to srednio. jakies filmy na youtube? Strony internetowe?
Plata mi sie wszystko, mysle ze uczyla mnie babcia na prawa reke ale ja i tak przekladalam do lewej 🙈🙈i teraz mam metlik w glowie, pomocy, please 🙏

  Ala Szyntor · 28 marca 2020 o 15:20

  Jeśli dziergasz jak osoba leworęczna (tj. drut wiodący trzymasz nie w prawej, a w lewej dłoni), to jedyne, co mogę poradzić jest książka „Nauka dziewiarstwa ręcznego również dla leworęcznych”, o której wspominałam w artykule i wpisywanie w Google frazy „left-handed” do poszukiwanych technik (np. „how to knit left-handed”).

  Jeśli zaś dziergasz jak praworęczna i trzymasz nić w prawej dłoni – to jest tzw. English method (metoda angielska), ale to chyba nie o to Ci chodziło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *