Idealna włóczka do nauki dziergania

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Pamiętam włóczkę, na której uczyłam się pierwszych oczek. Uwierz mi, to był dla mnie prawdziwy horror! Dlatego tematem kolejnego artykułu z cyklu „Druty – od czego zacząć?” jest idealna włóczka do nauki dziergania.

Choć często powtarzam, że na najgorszej włóczce też nauczysz się robić na drutach, to zdecydowanie bardziej polecam Ci lekturę tego posta. O rodzajach włóczek można napisać solidny rozdział w książce. Dziś będą nas interesowały jedynie te, które ułatwią Ci opanowanie podstaw dziergania.

Idealna włóczka do nauki dziergania


Podczas live’a pokazałam, jaką włóczkę wybrać na początku przygody z drutami. W telegraficznym skrócie wygląda to następująco:

I to będą punkty zaczepienia w dalszej części artykułu. Jedziemy z tematem!

Równa włóczka, czyli strzeż się moheru!


To jedna z najważniejszych cech włóczki, jeśli oczywiście ma służyć do celów naukowych.

idealna włóczka do nauki dziergania
Jak sądzisz, na której włóczce łatwiej opanować podstawy dziergania?

Unikaj na początku włochatych włóczek, takich jak moher. Próbki z takich włóczek bardzo ciężko się pruje. Zrezygnuj też z nici, które w swoim przebiegu są raz grubsze, raz cieńsze. Nie zobaczysz, czy Twoje oczka wychodzą równo.

Niedroga


Nie kupuj na start najdroższej włóczki, bo nie ma takiej potrzeby i najzwyczajniej w świecie szkoda używać jej do nauki. Dlatego w dalszej części artykułu poznasz przykłady włóczek w cenie do 15 złotych. Możesz również odzyskać starą włóczkę, którą znalazłaś na strychu u babci lub kupiłaś w lumpeksie!

1-2 motki po 50 gram


Na dzień dobry wystarczy Ci jeden motek. Pod warunkiem, że od czasu do czasu będziesz pruła i robiła oczka od nowa.

Są włóczki, których nić szybko się rozdwaja. Dla niektórych jest to irytujące. Dlatego najbezpieczniej jest kupić 2 motki.

Dobrana do drutów


Każda włóczka jest zawsze opisana wg różnych parametrów, m. in. takich jak:

 • długość nici w jednym motku np. 100 m
 • waga motka (najczęściej jest to 50 g)
 • rozmiar zalecanych drutów

Pierwsze dwa parametry wyznaczają grubość włóczki. Nas najbardziej interesuje ten ostatni, czyli rozmiar zalecanych drutów (ang. needle). Do nauki kupujemy taką włóczkę i takie druty, które będą do siebie najbardziej pasować. Rozmiar zalecanych drutów jest najlepszym tego wskaźnikiem.

rozmiar drutów na banderoli
Needle/Hook na etykiecie włóczki oznacza rozmiar zalecanych drutów/szydełka.
Nas interesują druty – tutaj zalecono używanie 5 mm.

Załóżmy, że po przeczytaniu poprzedniego artykułu wybrałaś druty w rozmiarze 4,5 mm. Szukaj więc takiej włóczki, której producent zaleca użycie właśnie tego rozmiaru. Na początku zupełnie Ci to wystarczy! Reszta właściwie się nie liczy.

Twoje druty są o 0,5 mm większe lub mniejsze od zalecanych na etykiecie? Też będą pasować!

Pamiętaj! Nie przejmuj się informacjami o próbce, składzie, czy przeznaczeniu. To nie jest w tym momencie istotne.

Idealna włóczka do nauki dziergania – przykłady


Teraz czas na mięso, czyli konkrety! Oto nazwy włóczek, które dobrze sprawdzą się podczas nauki dziergania. Podam je razem z pasującymi rozmiarami drutów:

przykłady włóczek do nauki
Te włóczki świetnie nadają się do nauki dziergania!

Druty 4,0 LUB 4,5

Dla drutów 4,0 mm idealnie nada się włóczka Drops Merino Extra Fine. Można używać ją również razem z rozmiarem 4,5 mm, a nawet 5 mm (mówiłam, to nie nauka ścisła!).

W jednym motku tej włóczki (50 g) mieści się 105 m nici.

I właśnie na druty 4,0 mm najczęściej zaleca się włóczki, których długość oscyluje wokół 100 metrów w 50 g motku.

Druty 5,0

Dla drutów 5,0 mm do nauki sprawdzą się następujące włóczki o nazwie Drops:

 • Big Merino
 • Nepal
 • Alaska
 • Paris*

*Włóczka Drops Paris jest bardzo dobra do nauki, ale bawełna dość szybko się rozdwaja (a z niej wyprodukowano tę włóczkę). Zamiast w kółko ją pruć, lepiej kupić 2 motki zamiast jednego i po zrobieniu nowych oczek odcinać powstające próbki – wtedy na własne oczy zobaczysz postępy, jakie zrobiłaś podczas nauki.

W przypadku drutów 5,0 mm długość włóczki w 50g motku oscyluje wokół 75 metrów. Jak widzisz, im grubsze druty, tym grubsza włóczka.

Unikaj akrylu!


Wysoce prawdopodobne jest, że w tej chwili narażam się sporej części dziergających. Najważniejsze jednak być wiernej sobie. I partnerowi! 😉

Najzwyczajniej w świecie nie lubię akrylu. Z wielu powodów, o których kiedyś Ci opowiem. Jest to moja subiektywna opinia i mam prawo tak samo, jak Ty do swojej. Jednak to on na samym początku najbardziej zniechęcił mnie do robienia na drutach. Na myśl o skrzypieniu pod moimi palcami w trakcie nauki mam dreszcze na plecach i jeśli miałabym do dyspozycji włóczkę, o jakiej pisałam wcześniej, nauka dziergania byłaby o niebo łatwiejsza.

Ulubione włóczki


Wiedz, że w chwili pisania tego artykułu nie współpracuję z żadną z firm i nie otrzymuję za ich promowanie wynagrodzenia. Dzielę się wyłącznie swoim doświadczeniem. Pamiętaj również, że nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje zakupy.

idealna włóczka do nauki dziergania - ulubione włóczki

Dobra, lecimy z moją subiektywną listą ulubionych włóczek:

 • Drops
  To jedne z najpopularniejszych i stosunkowo tanich włóczek w Polsce. Na stronie ich norweskiego producenta (garnstudio.com) znajdziesz listę polskich sklepów z tymi włóczkami.

 • We Are Knitters (WAK)
  Eksluzywne – i drogie zarazem – włóczki z Hiszpanii. Uwaga! W wyróżnionych relacjach Instagrama znajdziesz mój kod rabatowy na pierwsze zakupy u nich!

 • Lana Grossa oraz Lamana
  Uwielbiam ich wełnę merynosa oraz kaszmir, jakościowo są co najmniej dwie półki wyżej od włóczek Dropsa. Producent obu włóczek pochodzi z Niemiec.

 • Lang Yarns
  Włóczki rodem ze Szwajcarii, od jednego z najstarszych producentów wełny w Europie.

 • Filcolana
  Na stronie ich duńskiego producenta można znaleźć piękne wzory w języku angielskim (aby je sprawnie przetłumaczyć, wykorzystaj słownik, jaki dla Ciebie przygotowałam).

Na live podawałam również nazwy producentów włóczek, które często wymieniają inne polskie dziewiarki w mediach społecznościowych, choć osobiście nigdy na nich nie pracowałam, a niektórzy z producentów specjalizują się głównie w produkcji akrylu.

Gdzie szukać wiedzy?


Podsumowując, mam nadzieję, że uda Ci się wybrać odpowiednie druty i włóczkę – koniecznie daj mi o tym znać!

Połowa sukcesu już za nami! W kolejnym artykule dowiesz się, gdzie szukać wiedzy i jak się nie zniechęcić.

Idealna włóczka do nauki dziergania

Ściskam, Ala.

Idealna włóczka o nauki dzierganiaAla Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *