Jak robić na drutach, będąc leworęcznym?
Nie będę Cię oszukiwać – praktycznie wszystkie wzory i tutoriale związane z dzierganiem stworzono dla praworęcznych dziewiarek. Jak więc robić na drutach, będąc leworęcznym? O tym mowa w tym artykule!
Za chwilę dowiesz się, jak nauczyć się dziergać, w jaki sposób korzystać ze wzorów i gdzie szukać wiedzy dla leworęcznych dziewiarek. Zaczynamy!
Różnica między praworęczną a leworęczną dziewiarką
Tak naprawdę wszystkie czynności związane z robieniem na drutach u osób leworęcznych są lustrzanym odbiciem tego, co wykonuje osoba praworęczna. Praworęczni przerabiają oczka w rzędzie od jego prawego do lewego brzegu, zaś leworęczni – odwrotnie.
Żeby zrozumieć różnicę, zobacz, jak przerabia prawe oczko osoba prawo- i leworęczna:
Jak widać, nić wiodąca u osoby leworęcznej odchodzi od drutu trzymanego w lewej dłoni i to nim przerabia się kolejne oczka.
Zanim zaczniesz naukę dziergania…
Jeśli jeszcze nie zaczęłaś swojej przygody z drutami, a jesteś osobą leworęczną, naucz się robić na drutach jak osoba praworęczna! Dzięki temu poruszanie się w świecie wzorów i tutoriali będzie dla Ciebie znacznie prostsze.
Niemożliwe? No to Cię zaskoczę! Jestem osobą leworęczną i od początku dziergam jak praworęczna. Co więcej, nie jestem wyjątkiem od reguły.
Ok, co jeśli nie wyobrażasz sobie dziergać inaczej niż tą ręką, którą piszesz? Czytaj dalej!
Gdzie szukać wiedzy?
Jeśli chcesz się nauczyć robić na drutach i jesteś leworęczna, mam dla Ciebie niespodziankę! Na kanale na YouTube przygotowałam specjalną playlistę dla leworęcznych dziewiarek, w której znajdziesz podstawy dziergania!
Daj znać, czy przygotować kolejne tutoriale dla leworęcznych i koniecznie subskrybuj mój kanał na YT!
Jak znaleźć w sieci tutorial, którego nie ma na tej playliście? Wystarczy, że do nazwy danej techniki dopiszesz w wyszukiwarce frazę „leworęczni” (ang. left handed). Wujek Google w sekundę wypluje mnóstwo pomocnych wpisów i tutoriali!
Dodatkową pomocą w nauce robienia na drutach będzie dla Ciebie książka Ludmily Peškovej Nauka dziewiarstwa ręcznego również dla leworęcznych (kliknij w link i zobacz, jak wygląda książka w środku).
Co zrobić w sytuacji, gdy przekopałaś cały internet w poszukiwaniu tutoriali dla osób leworęcznych i nie ma ani jednego? Z pomocą przyjdzie lusterko!
Lusterko
Włącz dowolny film z tutorialem dla osób praworęcznych i obejrzyj go w lusterku! To patent pożyczony od Patrycji @patricia.zdz, leworęcznej dziewiarki, która podzieliła się nim w ramach wyzwania Z Druta Wzięte.
Dzięki lusterku będziesz mogła poznać nawet najbardziej skomplikowane techniki – wykorzystaj ten patent również w szydełkowaniu.
Jak czytać wzory, będąc leworęcznym?
Teoretycznie jako leworęczna dziewiarka nie będziesz miała problemu ze zrozumieniem wzorów. Musisz jednak wiedzieć, że każda zrobiona przez Ciebie rzecz (sweter, czapka) to lustrzane odbicie tego, co zrobi osoba praworęczna.
Jeśli masz więc do czynienia z projektem, który jest asymetryczny (jak na przykład sweter ze zdjęcia poniżej, gdzie na lewym ramieniu mamy plisę z guzikami), postępując wg instrukcji i dziergając jak osoba leworęczna, stworzysz jego lustrzane odbicie (plisa znajdzie się na prawym ramieniu).
Być może nie stanowi to dla Ciebie problemu – nie mamy więc o czym mówić. Jeśli zaś zależy Ci na wiernym odwzorowaniu modelu wg wzoru, wykonuj instrukcje na odwrót. Nie jest to trudne, ale wymaga większej uwagi w trakcie pracy.
Przykład: we wzorze napisano „przerób 5 oczek na lewo, zrób narzut i przerób 10 oczek na prawo”. Osoba leworęczna powinna przerobić 10 oczek na prawo, następnie zrobić narzut* i na końcu przerobić 5 oczek na lewo.
*jeśli w instrukcji zalecono wykonanie narzutu na prawo, osoba leworęczna powinna wykonać narzut na lewo – mowa o tym w dalszej części artykułu
Jak czytać schematy, będąc leworęcznym?
Część wzorów posiada dodatkowe schematy – tablice, które objaśniają sposób wykonania danego ściegu we wzorze. Jak się już domyślasz, osoba leworęczna powinna czytać schematy jako ich lustrzane odbicie.
Spójrz na legendę i schematy poniżej:
No więc osoba leworęczna zacznie pracę od zdjęcia oczka na lewo (\), a praworęczna przerobi prawe oczko (▀). Ponadto, osoba leworęczna nigdy nie zdejmie oczka na prawo.
Jak wykonywać poszczególne techniki?
Zasada lustrzanego odbicia dotyczy również technik dziewiarskich, co tłumaczy Wiola @knittingpear:
Przykład: M1R (make one right) to technika dodawania oczka, które w wykonaniu osoby praworęcznej pochyli się w robótce na prawo:
Jeśli powyższą instrukcję wykona osoba leworęczna (korzystając z lusterka), wówczas dodane oczko pochyli się na lewo.
Dlatego aby uzyskać efekt pochylenia oczka na prawo, leworęczna dziewiarka musi zastosować inną technikę dodawania oczek, będącą lustrzanym odbiciem M1R. W tym wypadku będzie to M1L (make one left):
Mała ściąga dla osób leworęcznych:
M1R – M1L
k2tog – ssk
narzut na prawo – narzut na lewo
Uwaga!
We wspominanej playliście tutoriale M1R i M1L dla osób leworęcznych zostały tak przygotowane, że nie trzeba stosować powyższych zasad.
Przykład: jeśli we wzorze napisano M1R, korzystasz z tutorialu M1R dla leworęcznych. Z kolei jeśli autor wzoru zaleca wykonanie M1L, korzystasz z tutorialu M1L dla leworęcznych.
Słownik dla dziewiarek
Jeśli nie rozumiesz powyższych skrótów, znajdziesz je w bezpłatnym słowniku do pobrania:
Jak widać, leworęczne dziewiarki mają nieco utrudnione zadanie na start. Jednak mam nadzieję, że ten wpis nie zniechęci Cię do zrobienia wymarzonego swetra na drutach. Trzymam za Ciebie kciuki!
Ściskam, Ala!
2 komentarze
Magda · 1 marca 2021 o 22:47
Jestem leworęczna ale dziergam jak prawo 😀 nawet nie potrafiłabym inaczej, to chyba zasługa babci 🙂
Ala Szyntor · 7 kwietnia 2021 o 09:30
Miałam dylemat na początku, jak się nauczyć robić na drutach i trzymać je w rękach, ale z perspektywy czasu wiem, że jest łatwiej poruszać się w świecie tutoriali i wzorów, dziergając jak praworęczni.
Możliwość komentowania została wyłączona.