Druty – od czego zacząć?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

„Chcę zrobić sweter na drutach!” – powiedziałam kiedyś mamie. Ta popukała się w czoło i mówi „Najpierw naucz się trzymać druty w rękach.” I miała rację.

Od czego powinnaś więc zacząć przygodę z drutami? Gdzie szukać wiedzy? Jak się nie zniechęcić? Po przeczytaniu tego artykułu wszystko będzie dla Ciebie proste jak… drut!

Wiedza, którą się z Tobą podzielę, jest jak stąd do Tokio (mam nadzieję, że nikt tego nie czyta w tym mieście…). Poniżej widzisz pełną listę artykułów, które pomogą Ci na początku Twojej przygody z drutami:

Jeśli jeszcze nie wiesz, czy warto nauczyć się robić na drutach, poznaj 5 powodów, dla których powinnaś dziergać (klik!).

Teraz skupimy się na najważniejszej kwestii – na drutach. Jedziemy z tym koksem!

Obejrzyj live’a!

Wystąpienia publiczne to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Jednak podjęłam to wyzwanie, zrobiłam własny live „Druty od czego zacząć?” i… było super!!! Kilkadziesiąt osób już obejrzało live’a, kilka dziewczyn na 100% działa i zaczęło dziergać. Dlatego już szykuję się na kolejny i wiem, że warto!

Jeśli nie miałaś okazji obejrzeć live’a, a chcesz się nauczyć robić na drutach, koniecznie musisz go zobaczyć!

Stres zżerał wszystkie części mojego ciała, ale zrobiłam to!!! 😉

Opublikowany przez Konturek Piątek, 2 sierpnia 2019

A teraz przygotuj się na ściągę z tego, co usłyszałaś ode mnie wcześniej. W artykule znajdziesz kwestie, których nie poruszyłam na live, bo zwyczajnie nie zdążyłam! Ten wpis to idealna okazja na uporządkowanie wiedzy. Zaglądaj do niego, kiedy tylko chcesz!

Dla ułatwienia zostawiam Ci spis treści:

Zanim zaczniesz…

Jeśli jesteś mocno zdeterminowana, nauczysz się robić na najgorszych drutach i na najgorszej włóczce. Jednak jestem tu po to, żeby Ci pomóc, a nie kopać leżącego!

W tym miejscu dzielę się z Tobą swoim doświadczeniem. Nie musisz się ze wszystkim zgadzać. Jednak wiedz, że ja nauczyłam się dziergać w taki sposób, jak opisałam. Obecnie idzie mi to całkiem nieźle.

Nie jestem super zaawansowaną dziewiarką i często to powtarzam. W kontekście tego wpisu to ogromna zaleta! Za kilka lat zapomnę, jak było na początku…

W tekście pojawią się nazwy producentów drutów i włóczek. Wiedz, że pisząc ten artykuł, nie współpracuję z żadną z firm i nie otrzymuję za ich promowanie żadnego wynagrodzenia.

Ok, ja się nagadałam, to teraz czas na konkrety!

Jakie druty na początek?

To najczęstsze pytanie, jakie słyszę. Pokażę Ci więc idealne druty do nauki oraz podam nazwy najlepszych producentów. Nie będziemy rozmawiać o rodzajach drutów ani wchodzić w szczegóły. Taka ilość wiedzy przytłoczy Cię i niewiele z tego wyniesiesz. Konkrety, pamiętaj, konkrety!

Jakie są idealne druty na początek?

 • 1 para drutów
 • drewniane (brzozowe)
 • proste / z żyłką 80 cm
 • dobrej jakości
 • rozmiar 4,0 – 4,5 – 5,0 mm

1 para drutów, czyli nie kupuj wszystkiego naraz!

Zanim wpadniesz w szał kupowania drutów i włóczek chcę, żebyś uniknęła kilku błędów. Moich błędów.

Na początku nie wiedziałam, jakie druty kupić. Kupowałam jak leciało. Była to ciekawa forma edukacji, ale niestety również świetny sposób na wydanie dużej ilości pieniędzy. Gdybym posiadała wiedzę o drutach, jaką teraz mam, w moim portfelu gościłoby kilkaset złotych.

Czy wiesz, że nie potrzebuję ani jednej pary drutów ze zdjęcia powyżej!?

Na potrzeby nauki wystarczy Ci jedna para drutów! Nie kupuj wszystkiego naraz, a w szczególności drogich zestawów, bo nie masz pewności, czy to zajęcie dla Ciebie! Daj sobie czas, na takie zakupy przyjdzie właściwy moment, obiecuję Ci.

Aktualnie jestem na etapie, gdzie ograniczam się do jednego zestawu drutów wymiennych i kilku dodatkowych o innych rozmiarach. Nie używam zdecydowanej większości tego, co kupiłam na początku, ponieważ ww. zestaw (o którym za chwilę opowiem) jest uniwersalny i zastępuje mi wiele innych rodzajów drutów.

Jaka więc powinna być ta pierwsza para drutów? Już mówię!

Drewno – szlachetny surowiec

Jest wiele rodzajów materiałów, z których wykonywane są druty. Każda z nas ma inne preferencje w tym temacie. Z czego jednak powinny być wykonane druty dla początkującego i jakie to ma znaczenie?

W skrócie ujęłabym to tak:

 • druty brzozowe – lekkie, ciepłe, plastyczne. To moje ulubione i je najbardziej polecam!
 • bambusowe – lubię mniej, ale są idealne dla początkujących, bo oczka trudniej z nich spadają.
 • metalowe – na początek zdecydowanie je odradzam, bo są cięższe i przez to ręce się szybciej męczą (a na początku męczą się najbardziej!).
Druty brzozowe, bambusowe, metalowe.

Chociaż uczyłam się dziergać na metalowych i plastikowych, to nie wyobrażam sobie życia bez drutów brzozowych. Takie Ci polecam z ręką na sercu!

To rodzaj drutów, jakie wybieram do 99% swoich projektów. Jeśli nie muszę, nie używam innych. Moja mama nazywa je „mercedesami”. Są lekkie, ciepłe, plastyczne w dłoni, ciche podczas pracy. Oczka przesuwają się po nich jak po maśle. Rzadko się zdarza, żeby robótka zsuwała z tych drutów, gdy odłożę ją na bok niezabezpieczoną.

A co z drutami bambusowymi? Będę szczera (a wiedz, że zawsze jestem szczera) i przyznam się, że ich nie lubię! Jednak to, co mi się w nich nie podoba, paradoksalnie może być dla Ciebie największą zaletą podczas nauki!

Otóż powierzchnia tarcia bambusa sprawia, że nabrane oczka nie zsuwają się tak łatwo z tych drutów, jak z metalowych czy brzozowych, co dla Ciebie może być na początku znacznym ułatwieniem!

To, na jakich drutach będziesz dziergać w przyszłości, jest kwestią indywidualną. Jednak na początek możesz zaufać mi w ciemno, z drewnianymi będzie łatwiej.

Druty metalowe wcale nie są złe! Ale patrząc z perspektywy początkującego, nauka na nich była frustrująca. Są one przede wszystkim cięższe od drewnianych, co na początku ma kolosalne znaczenie. Podczas nauki nasze ręce niesamowicie się męczą, a dodatkowy ciężar tylko przyspiesza te uczucie. Z drutów metalowych oczka łatwo spadają, co początkującej dziewiarce może nieźle uprzykrzyć życie.

Proste czy z żyłką?

Proste druty na pewno są pomocne w opanowaniu podstaw dziergania i spokojnie możesz kupić jedną parę na początek.

Prędzej czy później poznasz również druty z żyłką. Na początku wyda Ci się, że żyłka to problem, bo się majta. Ale po kilku dniach używania nie będziesz mogła bez nich żyć!

Zmiana z drutów prostych na druty z żyłką była dla mnie awansem na wyższy poziom!

Takie druty zastępują świetnie druty proste, a także pończosznicze (te zestawy pięciu krótkich drutów, na których można robić skarpetki lub rękawiczki). Wybierz więc takie, które zapewnią Ci swobodę ruchów podczas nauki i nie będą Ci się plątały. Optymalne druty z żyłką są długości 80 cm.

Będzie idealnie, gdy już na początku kupisz osobno jedną parę drutów wymiennych i do tego pasującą żyłkę. O drutach wymiennych poczytasz dalej.

Stawiaj na jakość!

Lepiej kupić jedną drogą, ale dobrą parę drutów niż kilka tańszych, złej jakości. Dbaj o komfort pracy i wybieraj najlepszy sprzęt!

Nie kupuj używanych drutów, których nie widzisz na żywo! Takie druty mogą być:

 • krzywe (szczególnie cienkie druty proste)
 • mieć stępione czubki lub
 • sztywną nylonową żyłkę

O ile krzywe druty nie są dramatem, to tępe czubki dla początkującego mogą być gwoździem do trumny. Nylonowe żyłki zaś pamiętają czasy PRL-u. Są sztywne i robienie na nich jest mniej wygodne. Dla mojej mamy nie jest to problem, ale po co się męczyć i zniechęcać na samym początku?

Moja mama przyznała, że nowe żyłki są miękkie w porównaniu z tymi, które dominowały na polskim rynku 30 lat temu.

Producenci

Druty jakich producentów używam? Jakie są polecane przez inne dziewiarki? Oto lista najlepiej ocenianych producentów:

 • Drops
 • KnitPro
 • HiyaHiya
 • Addi
 • ChiaoGoo
Znaki towarowe Drops Design (Garnstudio), KnitPro, HiyaHiya, Addi, ChiaoGoo

Ja od roku intensywnie używam drutów Dropsa, a konkretnie zestawu wymiennych drutów brzozowych Pro Romance (3,5 mm – 8 mm).

Jeśli chodzi o KnitPro, to druty te są kompatybilne z drutami wymiennymi Dropsa. Natomiast wiele osób ocenia HiyaHiya jeszcze lepiej niż Knit Pro (chodziło konkretnie o druty metalowe).

Z tego, co czytałam na grupach społecznościowych, druty wymienne Addi nie są kompatybilne z drutami Dropsa i Knit Pro (nie są wkręcane). Jednak potwierdzę tę tezę dopiero, gdy będę przygotowywać się do kolejnego live’a – o drutach właśnie. ChiaoGoo też mam zamiar dopiero przetestować.

Rozmiar ma znaczenie?

To jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii, jeśli mamy na myśli rozmiar drutów oczywiście. 😉

I choć jesteśmy w stanie nauczyć się na każdych, to mogę ze spokojem polecić rozmiar 4, 4,5 oraz 5 mm. To są druty średniej wielkości. Na takich rozmiarach uczyłam się dziergać.

Na takich rozmiarach drutów nauczyłam się dziergać.

Wiele osób poleca mniejsze druty. Jednak w tym wypadku narobisz się w nieskończoność, zanim zobaczysz efekty swojej nauki. A to nie motywuje do dalszej pracy.

Dodatkowo trudniej będzie Ci odróżnić oczka prawe – które na takich drutach będą małe – od przekręconych czy lewych (bo na początku nie będziesz odróżniać jednych od drugich i to jest normalne).

Dlatego jeśli jesteś wybitnie niecierpliwa, zacznij nawet od drutów 6,0 i grubszej włóczki.

Jeszcze większe druty? Na początku może być Ci trudniej trzymać je w rękach. Są osoby, które uwielbiają wyłącznie małe rozmiary drutów lub wielkie rozmiary (albo lubią wszystko). Ty też niedługo będziesz wiedziała, do jakiej grupy należysz, ale na potrzeby nauki wybierz jeden rozmiar, np. 5,0 mm.

Druty wymienne – dla kogo?

To szczególny rodzaj drutów, do których można dołączać żyłki o różnej długości. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy niezliczoną ilość kombinacji!

Druty wymienne można kupować pojedynczo lub w zestawach. Jak już wspominałam, na początek do nauki wystarczy Ci jedna para drutów wymiennych i pasująca do nich żyłka (np. druty wymienne 5,0 mm i żyłka 80 cm).

Druty wymienne i pasujące żyłki kupuje się osobno. Tu rozmiar 5,0 mm oraz żyłka 80 cm.

Cena dużego zestawu takich drutów oscyluje między 200 a 300 zł. To duży wydatek (choć wbrew pozorom najbardziej opłacalny) i nie zaczynaj swojej przygody z drutami od takiego zakupu!

Zestaw drutów wymiennych Drops Pro Romance

Kiedy kupić zestaw? Gdy masz pewność, że dzierganie jest właśnie dla Ciebie (opanowałaś podstawy i myślisz „tak! to jest to!”).

Więcej o drutach wymiennych poczytasz tutaj (klik!).

Zadanie domowe

To tyle w temacie, jakie druty wybrać na początek. A teraz zadanie domowe: wybierz w dowolnym sklepie swoją pierwszą parę drutów do nauki. Nie kupuj ich jeszcze, bo… w następnej części przeczytasz, jak dobrać do nich włóczkę!

Jak wyglądały Twoje początki z drutami?

Ściskam, Ala.


Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *