Idealna włóczka do nauki dziergania

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Idealna włóczka do nauki dziergania

Pamiętam włóczkę, na której uczyłam się przerabiania pierwszych oczek. To był istny horror! Dlatego dziś tematem nr 1 będzie idealna włóczka do nauki dziergania.

Choć często powtarzam, że na najgorszej włóczce też nauczysz się robić na drutach, to bardziej polecam Ci lekturę tego wpisu. O rodzajach włóczek można napisać solidny rozdział w książce. Dziś będą nas interesowały jedynie te, które ułatwią Ci opanowanie podstaw dziergania.

Idealna włóczka do nauki dziergania


Podczas jednego z ostatnich live’ów na Instagramie pokazałam, jaką włóczkę wybrać na początku przygody z drutami. W telegraficznym skrócie wygląda to następująco:

I to będą punkty zaczepienia w dalszej części artykułu. Jeśli jednak nie masz ochoty czytać całego wpisu, zapoznaj się z poniższą karuzelą i od razu wybierz włóczkę do swoich drutów!

Równa włóczka, czyli strzeż się moheru!


To jedna z najważniejszych cech włóczki, jeśli oczywiście ma służyć do celów naukowych.

Unikaj na początku włochatych włóczek, takich jak moher. Próbki z takich włóczek bardzo ciężko się pruje (dlatego mówi się „włóczka, która nie wybacza”). Zrezygnuj też z nici, które w swoim przebiegu są raz grubsze, raz cieńsze. Nie zobaczysz, czy Twoje oczka wychodzą równo.

Włochate włóczki są piękne, ale nie na początku Twojej przygody z dzierganiem!

Niedroga


Nie kupuj na start najdroższej włóczki, bo nie ma takiej potrzeby i najzwyczajniej w świecie szkoda używać jej do nauki. Dlatego w dalszej części wpisu poznasz przykłady włóczek w cenie do 15 złotych. Możesz również odzyskać starą włóczkę, którą znalazłaś na strychu u babci lub kupiłaś w lumpeksie!

Jasny kolor


Bardzo trudno pracuje się na włóczce w ciemnym kolorze (szczególnie przy sztucznym świetle), dlatego żeby nie stracić wzroku do nauki wybieraj te w jasnych odcieniach.

1-2 motki po 50 gram


Na dzień dobry wystarczy Ci jeden motek. Pod warunkiem, że od czasu do czasu będziesz pruła i nabierała oczka od nowa. Są również włóczki, których nić szybko się rozdwaja po spruciu. Dla niektórych jest to irytujące. Dlatego najbezpieczniej jest kupić 2 motki.

Dobrana do drutów


Każda włóczka jest zawsze opisana wg różnych parametrów, m. in. takich jak:

  • długość nici w jednym motku np. 100 m
  • waga motka (najczęściej jest to 50 g)
  • rozmiar zalecanych drutów

Pierwsze dwa parametry wyznaczają grubość włóczki. Nas jednak najbardziej interesuje ten ostatni, czyli rozmiar zalecanych drutów (ang. needle). Do nauki wybierzmy więc taką włóczkę i druty, które będą do siebie najbardziej pasować. Rozmiar zalecanych drutów to najlepszy wskaźnik dla początkujących.

rozmiar drutów na banderoli
Needle/Hook na etykiecie włóczki oznacza rozmiar zalecanych drutów/szydełka. Nas interesują druty – tutaj zalecono używanie 5 mm.

Załóżmy, że po przeczytaniu poprzedniego artykułu wybrałaś druty w rozmiarze 5 mm. Szukaj więc takiej włóczki, której producent zaleca użycie właśnie tego rozmiaru. Na początku zupełnie Ci to wystarczy! Reszta właściwie się nie liczy.


Na tym etapie nie przejmuj się informacjami o próbce, składzie, czy przeznaczeniu danej włóczki.


Twoje druty są o 0,5 mm większe lub mniejsze od zalecanych na etykiecie? Też będą pasować!

Idealna włóczka do nauki dziergania – przykłady


Teraz czas na mięso, czyli konkrety! Oto włóczki DROPS, które dobrze sprawdzą się podczas nauki dziergania. Dla ułatwienia zestawiłam je razem z pasującymi rozmiarami drutów:


Włóczka DROPS Big Merino + druty 5 mm



Włóczka DROPS Merino Extra Fine + druty 4 mm


Choć nie jest to ścisła reguła, to ogólna zasada dobierania włóczki do drutów brzmi:

„im grubsze druty, tym grubsza włóczka”

Dla drutów 5 mm do nauki świetnie sprawdzą się włóczki DROPS Big Merino lub DROPS Paris*. Z kolei włóczka DROPS Merino Extra Fine, która jest cieńsza od poprzednich, będzie idealnie pasować do drutów 4 mm. Można używać ją również razem z rozmiarem 4,5 mm, a nawet 5 mm (mówiłam, to nie nauka ścisła!).


*Włóczka DROPS Paris jest bardzo dobra do nauki, ale bawełna dość szybko się rozdwaja (a z niej wyprodukowano tę włóczkę). Zamiast w kółko ją pruć, lepiej kupić 2 motki zamiast jednego i po zrobieniu nowych oczek odcinać powstające próbki – wtedy na własne oczy zobaczysz postępy, jakie zrobiłaś podczas nauki.


Unikaj akrylu. I poliestru!


Powiem krótko. Ziemię mamy tylko jedną. Akryl rozkłada się w środowisku przez 200 lat, poliester – 500.

Nie lubię akrylu – z chęcią Ci kiedyś o nim opowiem. To on na samym początku najbardziej zniechęcił mnie do robienia na drutach. Na myśl o jego skrzypieniu pod moimi palcami mam dreszcze na plecach. Jeśli miałabym do dyspozycji włóczkę, o jakiej pisałam wcześniej, nauka dziergania byłaby o niebo łatwiejsza.


Jeśli nie chcesz marznąć zimą i pocić się latem w swoich ubraniach, unikaj akrylu i poliestru.


Poza tym, nie po to uczysz się robić na drutach, żeby nosić coś, co nie spełnia właściwie funkcji termicznej. Jeżeli z jakiś powodów nie chcesz kupować wełny, wybierz bawełnę.

Ulubione włóczki


Wiedz, że w chwili pisania tego artykułu nie współpracowałam z żadną z firm i nie otrzymywałam za ich promowanie wynagrodzenia. Dzielę się wyłącznie swoim doświadczeniem. Pamiętaj również, że nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje zakupy.

Obecnie prowadzę sklep z włóczkami i akcesoriami do dziergania (tutaj!), dlatego wiedz, że ten wpis zawiera elementy autopromocji.

idealna włóczka do nauki dziergania - ulubione włóczki

Lecimy więc z moją subiektywną listą ulubionych włóczek.

DROPS


DROPS to jedne z najpopularniejszych i stosunkowo niedrogich włóczek w Polsce. Tym bardziej się cieszę, że jako pierwsze znalazły się w moim sklepie!

Większość włóczek tego producenta jest oznaczona certyfikatem OEKO-TEX, to znaczy że nie są one niebezpieczne dla człowieka. Ponadto „wszystkie włóczki DROPS mające w składzie wełnę merynosa pochodzą z Ameryki Południowej od zwierząt, które nie były strzyżone techniką ’Mulesing'” (źródło: https://www.garnstudio.com/faq.php?cid=5).

We Are Knitters (WAK)


Ekskluzywne, ale zarazem drogie włóczki z Hiszpanii (lepsze jakościowo zamienniki znajdziesz w Wool And The Gang). Po latach użytkowania uwielbiam ich bawełnę The Pima Cotton, ale na wełnę The Wool drugi raz raczej się nie zdecyduję (chyba że do zrobienia z niej ciepłego, wielkiego koca!).

Uwaga! Przypominam również o moim kodzie rabatowym o wartości 50 zł MGMP2D9NK w ramach programu WAK Friends. Korzystając z niego, sprawisz dużo frajdy nie tylko sobie, ale również mi!

Lana Grossa oraz Lamana


Polubiłam ich wełnę merynosa oraz kaszmir, jakościowo są co najmniej dwie półki wyżej od włóczek Dropsa. Wg mnie mają też lepszą paletę kolorów. Producent obu włóczek pochodzi z Niemiec. Mam nadzieję w przyszłości sprowadzać te włóczki, ale to zależy od obecnej sprzedaży w moim sklepie (a w obecnym kryzysie nie jest lekko).

Filcolana


Na stronie ich duńskiego producenta można znaleźć piękne wzory w języku angielskim (aby je sprawnie przetłumaczyć, wykorzystaj słownik, jaki dla Ciebie przygotowałam).

Katia


To producent włóczki, którą bardzo często mi polecacie! Świetny zamiennik DROPSA.

Sandnes garn


To Wasze polecenie! Mam nadzieję, że mój sklep rozwinie się na tyle, by móc sprowadzać tę włóczkę dla Was do Polski.

Gdzie szukać wiedzy?


Mam nadzieję, że teraz uda Ci się wybrać odpowiednie druty i włóczkę – koniecznie daj mi o tym znać! Połowa sukcesu już za nami! W kolejnym artykule dowiesz się, gdzie szukać wiedzy i jak się nie zniechęcić.