Dopamine Sweater – najczęściej zadawane pytania
Zastanawiasz się, czy Dopamine Sweater to projekt dla Ciebie? Nie znasz technik zastosowanych we wzorze? Chcesz wydłużyć korpus i rękawy, ale nie wiesz jak? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze wzorem!
Dopamine Sweater to instrukcja krok po kroku, dzięki której zrobisz kolorowy sweter w pasy. Wzór jest opisany bardzo szczegółowo – w trakcie dziergania poczujesz się tak, jakbym prowadziła Cię za rękę!
Wszelkie niezbędne informacje (zalecane druty, włóczka itp.) znajdziesz na stronie wzoru (klik!). Dowiesz się o Dopamine Sweater niemal wszystkiego – zobaczysz nawet, jak wygląda wzór od środka.
Jeśli jednak spotykamy się w tym miejscu, z pewnością pojawiły się pytania, które powstrzymują Cię przed zrobieniem tego swetra. Czas więc rozwiać Twoje wątpliwości!
Dopamine Sweater to świetny basic, który możesz w przyszłości modyfikować na wiele różnych sposobów.
Ten artykuł to dobry punkt wyjścia zarówno dla osób, które już pracują ze wzorem oraz dla tych niezdecydowanych. Nie wszyscy jednak muszą czytać wpis od deski do deski, dlatego tradycyjnie zostawiam pomocny spis treści wraz z linkami do poszczególnych sekcji artykułu.
Zaczynamy!
- Jakie kolory wybrać do tego projektu?
- Dla kogo jest ten wzór? Czy osoba początkująca sobie z nim poradzi?
- Czy mogę zastąpić krótkie druty wymienne długimi i odwrotnie?
- Jak wydłużyć korpus i rękawy swetra?
- Czy mogę zrobić sweter, używając pojedynczej nici DROPS Merino Extra Fine?
Jakie kolory wybrać do tego projektu?
Ten sweter możesz zrobić w wielu różnych wersjach kolorystycznych. Dwie znajdziesz bezpośrednio we wzorze. Resztę zestawień poznasz w tym artykule (poznasz też zapotrzebowanie na włóczkę dla swetra robionego w dwóch lub jednym kolorze):
Dla kogo jest ten wzór? Czy osoba początkująca sobie z nim poradzi?
Dopamine Sweater to wzór dla zaawansowanych dziewiarek – tak przynajmniej napisałam na stronie. Czy to jednak przekreśla Twoje szanse na zrobienie swetra, jeśli jesteś początkująca? Nie.
We wzorze znajdziesz kilkanaście video tutoriali, przydatnych podczas pracy z tym projektem. Nagrałam je po to, byś mogła uczyć się nowych technik od zera, równocześnie robiąc coś praktycznego. Nie do końca jest więc prawdą, że tylko zaawansowane dziewiarki mogą się podjąć zrobienia tego swetra.
Dodatkowo w poniższej tabeli zestawiłam niektóre techniki wykorzystane we wzorze wraz alternatywnymi rozwiązaniami. Dzięki nim dzierganie Dopamine Sweater stanie się znacznie łatwiejsze:
Techniki zastosowane we wzorze | Prostsze rozwiązania |
---|---|
Nabieranie oczek metodą Tubular Cast-On ze ściegiem podwójnym | Nabierz oczka metodą klasyczną (klik!) |
Zmiana koloru włóczki (paski) | Zrób sweter w jednym kolorze |
Zamykanie oczek metodą Tubular bind off | Zamknij oczka metodą klasyczną (klik!) |
Rzędy skrócone | Zrezygnuj z rzędów skróconych |
Mimo wszystko zachęcam Cię do uczenia się i poznawania nowych technik razem ze mną. Przykład? Zmiana koloru włóczki jest bardzo prosta – obejrzyj ten tutorial:
Jeśli chodzi o rzędy skrócone, ta technika pojawia się w Dopamine Sweater dwukrotnie – na ramionach i przy rękawach. Ze wzoru dowiesz się oczywiście, jak wykonać takie rzędy krok po kroku. Możesz jednak całkowicie z nich zrezygnować. Pamiętaj tylko, że odstępując od przerabiania rzędów skróconych na ramionach, będziesz musiała nabrać więcej oczek na rękawy niż podano w instrukcji.
Dopamine Sweater możesz zrobić tylko w jednym kolorze i tym samym zmniejszyć zużycie włóczki!
Ten wzór nie jest jednak dla Ciebie, jeśli:
- nie umiesz robić na drutach
- nie wiesz, czym jest praca w rzędach i w okrążeniach
- nie opanowałaś ściegu gładkiego prawego
Chcesz się nauczyć robić na drutach? Nic straconego! Weź udział w bezpłatnym kursie dziergania i zacznij spełniać marzenia o ciepłych, wełnianych swetrach!
Czy mogę zastąpić krótkie druty wymienne długimi i odwrotnie?
Oczywiście! Jeśli znasz i lubisz technikę magic loop, jesteś w stanie zrobić cały sweter, posiadając jedynie druty (krótkie lub długie) z żyłką 100 cm. Jest to jednak mniej wygodne rozwiązanie, dlatego w opisie wzoru podałam najbardziej optymalne dopasowanie drutów do poszczególnych etapów prac.
Pamiętaj jednak, że dla Dopamine Sweater wymagane są dwa różne rozmiary drutów. Mniejszym rozmiarem zrobisz ściągacze, większym korpus i rękawy. Używaj takich rozmiarów, które pozwolą Ci osiągnąć podane wymiary próbki.
A jeśli powyższe terminy sprawiają Ci trudność, więcej o rodzajach drutów wymiennych przeczytasz w tym artykule.
Jak wydłużyć korpus i rękawy swetra?
Sam wzór nie przewiduje modyfikacji długości korpusu i rękawów swetra. Jednak za chwilę podpowiem Ci, jak to zrobić. Potrzebna jest tutaj znajomość matematyki, dlatego odpalamy szare komórki!
Wydłużenie korpusu swetra
Zajrzyj do tabeli rozmiarów i oceń, o ile cm chcesz wydłużyć korpus swetra (długość tyłu zmierzono na środku):
Następnie na podstawie próbki i w oparciu o proporcje oblicz, ile łącznie okrążeń / rzędów musisz dodatkowo przerobić.
Przykład: chcę wydłużyć korpus swetra o 2 cm. 10 cm w próbce Dopamine Sweater to 23 przerobione okrążenia. Obliczenia wyglądają następująco:
10 cm – 23 okrążenia (rzędy)
2 cm – x
x = (2*23):10 = 4,6 okrążeń (rzędów)
Podziel tę wartość przez 4, tak by móc przerobić każdym kolorem tę samą liczbę okrążeń (rzędów – to, czy pracujesz w rzędach lub okrążeniach zależy od etapu prac ze wzorem). Przybliż wynik do całości.
4,6:4 = 1,15 ≈ 1 okrążenie (rząd)
Z moich obliczeń wynika, że aby wydłużyć korpus o 2 cm, muszę przerobić o 1 okrążenie (rząd) więcej dla każdego z 4-ech kolorów swetra.
Rękawy
Jeśli zdecydowałaś się wydłużyć korpus, rozważ również zwiększenie liczby okrążeń koloru A, B, C na rękawie. Dla wersji rękawa z rzędami skróconymi pozostaw bez zmian część w kolorze D. Jeśli zdecydowałaś się na rękaw bez rzędów skróconych, powiększ całkowitą liczbę okrążeń dla części rękawa w kolorze D.
O czym jeszcze należy tu pamiętać?
Po pierwsze, w przypadku wprowadzanych modyfikacji w wymiarach swetra, zmieni się zapotrzebowanie na włóczkę. Dla niewielkich zmian zużycie włóczki nie powinno wzrosnąć drastycznie i nie musisz jej dokupywać.
Po drugie, miejsce rozdziału korpusu na przód i tył podniesie się o połowę wartości sumy dodanych okrążeń i rzędów na korpus. Jeśli chcę wydłużyć korpus o 4 okrążenia (rzędy), podział na przód i tył powinien nastąpić o 2 okrążenia wyżej niż podano w instrukcji dla koloru C.
Po trzecie, miejsce rozpoczęcia dekoltu swetra znajduje się o tyle rzędów wyżej (w tej części pracujemy w rzędach), o ile wydłużysz część w kolorze D. Podobnie rzecz ma się dla rzędów skróconych. Pamiętaj jednak, że jeśli jest to liczba nieparzysta (dla mojego przykładu 1), rozpocznij pracę kolorem D na lewej stronie swetra, by potem bez problemu odejmować oczka na dekolt wg instrukcji.
Po uwzględnieniu tych uwag liczba oczek nabranych na rękaw nie ulegnie zmianie.
Czy mogę zrobić sweter, używając jedynie nici DROPS Merino Extra Fine?
Ponieważ nie mam wiedzy, jak dokładnie zachowa się po blokowaniu dzianina wykonana wyłącznie z nici DROPS Merino Extra Fine, na ten moment nie zalecam Ci robienia takiego swetra.
Jedyne, co mogę Ci podpowiedzieć, to wykonanie dwóch identycznych próbek (Merino Extra Fine i Merino Extra Fine + Kid-Silk) i porównanie ich ze sobą po blokowaniu.
Jeśli uda mi się wykonać sweter z pojedynczej nici DROPS Merino Extra Fine, poinformuję Cię o tym jak najszybciej.
To wszystko na dziś. Jeśli czujesz, że ten kolorowy projekt jest właśnie dla Ciebie, bierz się do dzieła!
Ściskam, Ala!