Siatka Ali nie tylko z Drops Paris!
Siatka Ali – jeśli nie z DROPS Paris, to z jakich innych włóczek możesz wykonać ten projekt? Czy każda z nich nadaje się do pracy ze wzorem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule!
Siatka Ali na drutach to wzór inspirowany popularnymi paryżankami, robionymi na szydełku. Tę torbę wykonasz zaledwie w kilka dni z bawełny DROPS Paris od Garnstudio. Choć sam projekt dedykowany jest przede wszystkim dla średnio zaawansowanych dziewiarek, to szczegółowy opis wzoru, dodatkowe zdjęcia i filmy sprawiają, że osoby początkujące również mogą podjąć się jego realizacji. Więcej szczegółów na temat wzoru przeczytasz w tym artykule:
Czas na recenzję pozostałych włóczek, z jakich robiłyście Siatkę Ali. Zajmiemy się:
- DROPS Muskat
- DROPS Bomull Lin
- Pima Cotton od We Are Knitters
- DROPS Safran
- YarnArt Macrame Cotton
- DROPS Love You #8
- DROPS Love You #9
Na końcu tego wpisu dowiesz się, które z tych włóczek polecam najbardziej!
DROPS Paris
(50 g = 75 m)
To podstawowa włóczka, z jakiej możesz zrobić Siatkę Ali. Ze swoją torbą nie rozstaję się latem! Zabieram ją niemal wszędzie: na plażę, zakupy do miasta czy na spacer do parku. Z kolei podczas wyjazdów wrzucam do niej czystą bieliznę – dzięki temu nie mam problemu z odnalezieniem gaci w walizce! Jak widzisz, tę torbę używa się cały rok!
Po tak długim czasie naprawdę intensywnego użytkowania (w tym kilkukrotnego prania torby w pralce) moja siatka minimalnie zmechaciła się na brzegach – czas więc na golarkę do ubrań! Warto również wiedzieć, że bawełna Drops Paris posiada certyfikat OEKO-TEX – to oznacza, że nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych, a więc niebezpiecznych dla człowieka.
DROPS Muskat
(50 g = 100 m)
Włóczka DROPS Muskat jest cieńsza od DROPS Paris, dlatego ażurowy wzór siatki wyjdzie nam nieco drobniejszy w porównaniu z pierwowzorem. Ponadto ta bawełniana nić jest śliska i choć pracuje się na niej znacznie szybciej (szczególnie przy wykończeniu), to podczas robienia siatki trzeba uważać, bo oczka i narzuty z łatwością spadają z drutów.
DROPS Muskat
Niestety nie mam ani jednego zdjęcia tej torby, ponieważ gotowa Siatka Ali z DROPS Muskat została wylicytowana na jednej z aukcji charytatywnych. Dlatego musicie uwierzyć na słowo – zużycie włóczki wyniosło ok. 2,5 motka. Podobnie jak Drops Paris, Drops Muskat również posiada certyfikat OEKO-TEX.
DROPS Bomull Lin
(50 g = 85 m)
Siatka Ali wykonana z tej włóczki jest lżejsza w porównaniu z wersją DROPS Paris – torba po zrobieniu mocno rozciąga się, dlatego w tym projekcie zużycie materiału wyniosło mnie tylko 2 motki. DROPS Bomull Lin podczas dziergania jest dość sztywna, jednak po blokowaniu torba nabiera niesamowitej miękkości. Choć praca z tą włóczką nie zawsze należy do przyjemnych, warto się poświęcić (tip: przerabiaj oczka drutami metalowymi)!
DROPS Bomull-Lin
Na szczęście lniana torba po zrobieniu staje się miękka i przyjemna w dotyku! Ponadto sama uprawa lnu jest bardziej ekologiczna w porównaniu z produkcją bawełny, dlatego warto rozważyć wybór tej włóczki na Siatkę Ali.
Pima Cotton od We Are Knitters
(100 g = 212 m)
Bardzo lubię tę włóczkę, a robienie z niej Siatki Ali było istną przyjemnością. Pima Cotton od We Are Knitters jest w dotyku znacznie delikatniejsza od Drops Paris. Dobra jakość bawełny Pima koreluje z wyższą ceną za 100-gramowy motek (39 zł), jednak warto inwestować w tę włóczkę – posłuży Ci znacznie dłużej niż inne.
Do swojej torby wykorzystałam resztki pozostałe po swetrze Silver Monk Sweater, zużywając niecały motek (ok. 70 gram, tj. 148 m). Przypominam również o moim kodzie rabatowym w ramach WAK Friends (to nie jest współpraca). Korzystając z niego, sprawisz dużo frajdy nie tylko sobie, ale również mi!
Kod rabatowy o wartości 50 zł
na pierwsze zakupy u We Are Knitters!
DROPS Safran
(50 g = 160 m)
Tę torbę robiła jedna z Was. Ponieważ włóczka DROPS Safran jest znacznie cieńsza (50 g = 160 m) od Paris, Siatkę Ali zrób z podwójnej nici. Wg właścicielki torby zużycie włóczki wyniosło 124 g, zaś wymiary siatki pozostały bez zmian. Ta włóczka również została objęta certyfikatem OEKO-TEX.
DROPS Safran
YarnArt Macrame Cotton
(250 g = 225 m)
Kilka z Was robiło torbę również z tej włóczki, a jej zużycie wyniosło ok. 1 motka. Włóczka ta jednak zawiera domieszkę poliestru, który jak wiadomo ulega biodegradacji nawet przez kilkaset lat i to jest zdecydowanie jego największa wada. Jeśli dostałaś tę włóczkę w prezencie, zdecydowanie lepiej zrobić z niej torbę niż bluzkę. Jeśli zaś rozważasz jej zakup – zrezygnuj z niego i wybierz włóczkę, która zawiera w 100% naturalne włókna, np. len.
DROPS Love You #8
(50 g = 85 m)
Na tej włóczce pracowała Kasia z @hello_love_by_katie. DROPS Love You #8 jest grubością zbliżona do wzorcowej włóczki (DROPS Paris) i wg Kasi bardzo dobrze się na niej pracuje.
DROPS Loves You 8
DROPS Love You #9
(50 g = 125 m)
Wg jednej z Was trudno współpracuje się z DROPS Love You #9. Jej nić jest dość cienka i sztywna, co powoduje, że ciężko zdejmuje się oczka z dużego drutu. Nie polecacie tej włóczki!
Siatka Ali – the best of!
Jak widzać, mamy całkiem spory wybór włóczek, z których możesz zrobić Siatkę Ali. Jednak z ręką na sercu polecam Ci – oprócz DROPS Paris – włóczki Pima Cotton i DROPS Muskat. Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia, a jeśli interesuje Cię inna włóczka, szukaj nici o grubości zbliżonej do DROPS Paris (niech 50 gram włóczki mierzy ok. 75-100 m). Pamiętaj, że lepiej wybierać włóczki o jak najbardziej naturalnym składzie. Weź również pod uwagę, że wtedy zużycie materiału i wymiary siatki mogą się zmienić.
Wiedz, że w chwili pisania tego artykułu nie współpracowałam z żadną z firm i nie otrzymywałam za ich promowanie wynagrodzenia. Podzieliłam się z Tobą wyłącznie swoim doświadczeniem i obserwacjami. Pamiętaj, że nie ponoszę odpowiedzialności za Twoje zakupy.
Jeśli zrobiłaś Siatkę Ali z włóczki, która nie została opisana w tym artykule, koniecznie napisz o tym w komentarzu! Na jakiej nici pracowałaś? Ile motków zużyłaś? Czy jesteś zadowolona?
1 komentarz
Ewa · 20 maja 2022 o 10:23
Dzień dobry. Chciałam się zapytać czy taką siatkę można zrobić z akrylu HiMALAYA Anti – Pilling EVERYDAY na druty nr 5, 100g – 250 metr. Pozdrawiam
Możliwość komentowania została wyłączona.