Siatka Ali nie tylko z Drops Paris!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Siatka Ali – jeśli nie z DROPS Paris, to z jakich innych włóczek możesz wykonać ten projekt? Czy każda z nich nadaje się do pracy ze wzorem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule!

Siatka Ali na drutach to wzór inspirowany popularnymi paryżankami, robionymi na szydełku. Tę torbę wykonasz zaledwie w kilka dni z bawełny DROPS Paris od Garnstudio. Choć sam projekt dedykowany jest przede wszystkim dla średnio zaawansowanych dziewiarek, to szczegółowy opis wzoru, dodatkowe zdjęcia i filmy sprawiają, że osoby początkujące również mogą podjąć się jego realizacji. Więcej szczegółów na temat wzoru przeczytasz w tym artykule:

Siatka Ali Drops Paris

Czas na recenzję pozostałych włóczek, z jakich robiłyście Siatkę Ali. Zajmiemy się:

Na końcu tego wpisu dowiesz się, które z tych włóczek polecam najbardziej!

DROPS Paris
(50 g = 75 m)


To podstawowa włóczka, z jakiej możesz zrobić Siatkę Ali. Ze swoją torbą nie rozstaję się latem! Zabieram ją niemal wszędzie: na plażę, zakupy do miasta czy na spacer do parku. Z kolei podczas wyjazdów wrzucam do niej czystą bieliznę – dzięki temu nie mam problemu z odnalezieniem gaci w walizce! Jak widzisz, tę torbę używa się cały rok!

Po tak długim czasie naprawdę intensywnego użytkowania (w tym kilkukrotnego prania torby w pralce) moja siatka minimalnie zmechaciła się na brzegach – czas więc na golarkę do ubrań! Warto również wiedzieć, że bawełna Drops Paris posiada certyfikat OEKO-TEX – to oznacza, że nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych, a więc niebezpiecznych dla człowieka.

DROPS Muskat
(50 g = 100 m)


Włóczka DROPS Muskat jest cieńsza od DROPS Paris, dlatego ażurowy wzór siatki wyjdzie nam nieco drobniejszy w porównaniu z pierwowzorem. Ponadto ta bawełniana nić jest śliska i choć pracuje się na niej znacznie szybciej (szczególnie przy wykończeniu), to podczas robienia siatki trzeba uważać, bo oczka i narzuty z łatwością spadają z drutów.

Niestety nie mam ani jednego zdjęcia tej torby, ponieważ gotowa Siatka Ali z DROPS Muskat została wylicytowana na jednej z aukcji charytatywnych. Dlatego musicie uwierzyć na słowo – zużycie włóczki wyniosło ok. 2,5 motka. Podobnie jak Drops Paris, Drops Muskat również posiada certyfikat OEKO-TEX.

DROPS Bomull Lin
(50 g = 85 m)


Siatka Ali wykonana z tej włóczki jest lżejsza w porównaniu z wersją DROPS Paris – torba po zrobieniu mocno rozciąga się, dlatego w tym projekcie zużycie materiału wyniosło mnie tylko 2 motki. Niestety DROPS Bomull Lin podczas dziergania jest dość sztywna, a oczka ciężko zsuwają się z dużego drutu. Dlatego praca z tą włóczką nie należy do przyjemnych.

Na szczęście lniana torba po zrobieniu staje się miękka i przyjemna w dotyku! Ponadto sama uprawa lnu jest bardziej ekologiczna w porównaniu z produkcją bawełny, dlatego warto rozważyć wybór tej włóczki na Siatkę Ali.

Siatka Ali Alice Net Bag Drops Bomull Lin

Pima Cotton od We Are Knitters
(100 g = 212 m)


Bardzo lubię tę włóczkę, a robienie z niej Siatki Ali było istną przyjemnością. Pima Cotton od We Are Knitters jest w dotyku znacznie delikatniejsza od Drops Paris. Dobra jakość bawełny Pima koreluje z wyższą ceną za 100-gramowy motek (39 zł), jednak warto inwestować w tę włóczkę – posłuży Ci znacznie dłużej niż inne.

Do swojej torby wykorzystałam resztki pozostałe po swetrze Silver Monk Sweater, zużywając niecały motek (ok. 70 gram, tj. 148 m). Przypominam również o moim kodzie rabatowym w ramach WAK Friends. Korzystając z niego, sprawisz dużo frajdy nie tylko sobie, ale również mi! Enjoy!Kod rabatowy o wartości 50 zł
na pierwsze zakupy u We Are Knitters!

MGMP2D9NK


Pima Cotton We Are Knitters

DROPS Safran
(50 g = 160 m)


Tę torbę robiła jedna z Was. Ponieważ włóczka DROPS Safran jest znacznie cieńsza (50 g = 160 m) od Paris, Siatkę Ali zrób z podwójnej nici. Wg właścicielki torby zużycie włóczki wyniosło 124 g, zaś wymiary siatki pozostały bez zmian. Ta włóczka również została objęta certyfikatem OEKO-TEX.

YarnArt Macrame Cotton
(250 g = 225 m)


Kilka z Was robiło torbę również z tej włóczki, a jej zużycie wyniosło ok. 1 motka. Włóczka ta jednak zawiera domieszkę poliestru, który jak wiadomo ulega biodegradacji nawet przez kilkaset lat i to jest zdecydowanie jego największa wada. Jeśli dostałaś tę włóczkę w prezencie, zdecydowanie lepiej zrobić z niej torbę niż bluzkę. Jeśli zaś rozważasz jej zakup – zrezygnuj z niego i wybierz włóczkę, która zawiera w 100% naturalne włókna, np. len.

DROPS Love You #8
(50 g = 85 m)


Na tej włóczce pracowała Kasia z @hello_love_by_katie. DROPS Love You #8 jest grubością zbliżona do wzorcowej włóczki (DROPS Paris) i wg Kasi bardzo dobrze się na niej pracuje.

DROPS Love You #9
(50 g = 125 m)


Wg jednej z Was trudno współpracuje się z DROPS Love You #9. Jej nić jest dość cienka i sztywna, co powoduje, że ciężko zdejmuje się oczka z dużego drutu. Nie polecacie tej włóczki!

Siatka Ali – the best of!


Jak widzać, mamy całkiem spory wybór włóczek, z których możesz zrobić Siatkę Ali. Jednak z ręką na sercu polecam Ci – oprócz DROPS Paris – włóczki Pima Cotton i DROPS Muskat. Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia, a jeśli interesuje Cię inna włóczka, szukaj nici o grubości zbliżonej do DROPS Paris (niech 50 gram włóczki mierzy ok. 75-100 m). Pamiętaj, że lepiej wybierać włóczki o jak najbardziej naturalnym składzie. Weź również pod uwagę, że wtedy zużycie materiału i wymiary siatki mogą się zmienić.

Jeśli zrobiłaś Siatkę Ali z włóczki, która nie została opisana w tym artykule, koniecznie napisz o tym w komentarzu! Na jakiej nici pracowałaś? Ile motków zużyłaś? Czy jesteś zadowolona?

Ściskam, Ala.
Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *