Druty czy szydełko? Oto jest pytanie!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Druty czy szydełko?

„Druty czy szydełko? Co polecasz bardziej? Co jest łatwiejsze? A co wybrać na początku?” Takie pytania często dostaję na twarz, a odpowiedź wcale nie jest łatwa.


To, czy polubisz się z drutami lub szydełkiem,
zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od Ciebie!


Na starcie mocno Cię rozczaruję. Na to pytanie nie ma i nie będzie dobrej odpowiedzi! To, czy polubisz się z drutami lub szydełkiem (albo nie polubisz się wcale) jest po prostu kwestią indywidualną. Koniec kropka! Jednak nie zostawię Cię z tym samej i pokażę Ci świetny sposób na sprawdzenie, czy bliżej Ci do jednego czy do drugiego.

Druty czy szydełko? Jakie są statystyki?


Są osoby, które kochają robić na drutach, a nienawidzą szydełkować i odwrotnie. Są też tacy, którzy cenią sobie jedno i drugie.

Statystycznie zdecydowana większość z pytanych osób opanowała obie czynności (przeprowadziłam ankietę w grupie na Facebooku, w której wzięło udział ponad 2 tysiące osób). W końcu jedno nie wyklucza drugiego.

Twoje potrzeby są najważniejsze!


O czym marzysz najbardziej? O ciepłym wełnianym swetrze, który ogrzeje Cię w zimowe wieczory czy raczej o letnim bralecie, w którym będziesz opalać się na egzotycznej plaży? Mmm, trochę się rozmarzyłam…

Ale nie czarujmy się. Znacznie łatwiej jest znaleźć projekt swetra zrobionego na drutach oraz wzór na szydełkowy bralet niż odwrotnie (czy bralet na drutach w ogóle istnieje?). Dlatego Twoje potrzeby będą mocno determinowały to, co wybierzesz. Trudniej będzie Ci znaleźć projekty na drutach, których domeną jest szydełko i odwrotnie.

I choć zimą dominują wzory na dwóch patykach, a lato jest bardziej łaskawe dla szydełka, nie jest to ścisła reguła! Absolutnie nie musisz żegnać się z drutami wraz z nadejściem lata czy odkładać szydełko, gdy pojawią się pierwsze mrozy.

Pomieszanie z poplątaniem!


Ciekawym jest, że o ile w robotach szydełkowych nie musisz znać podstaw dziergania (a przynajmniej nigdy się z tym nie spotkałam), to w przypadku robótek na drutach wykorzystanie szydełka pojawia się w wielu projektach.

Nie muszę daleko szukać – Siatka Ali jest tego świetnym przykładem (choć we wzorze znajdziesz wskazówki, jak obejść się bez szydełka). Dlatego jeśli bardziej podobają Ci się projekty robione na drutach i chcesz nauczyć się dziergania, opanuj również podstawy szydełkowania.

Siatka Ali Konturek

Co wybrałam, druty czy szydełko?


Dobra, ja tu się wymądrzam, a czas powiedzieć, jak to było ze mną…

Szydełkować nauczyłam się już w podstawówce, na drutach zaś regularnie dziergam od kilku lat. Nie mam problemu ani z jednym, ani z drugim zajęciem! Jednak w praktyce zdecydowanie częściej wybieram projekty robione na drutach. Dlaczego?

Po pierwsze:

To na swetrach, czapkach i szalikach zależy mi najbardziej. W 99% za wybieranymi przeze mnie wzorami kryły się dwa patyki. Dlatego już teraz szukam letnich bluzek i topów wyłącznie na drutach, mimo że wciąż są to głównie szydełkowe projekty. Tak jest mi łatwiej – chcę znać dobrze jedną technikę. Uznajmy też, że jest po prostu to kwestia przyzwyczajenia i moje wygodnictwo (czy lenistwo, zwał jak zwał).

Po drugie:

Obserwacje i doświadczenie podpowiadają mi, że szydełkowanie jest bardziej pracochłonne i wciąga dużo więcej włóczki (choć nie jest to reguła!). Szybciej zrobię koc na drutach niż obrus tej samej wielkości na szydełku. Choć oba projekty wymagają sporo czasu, to wybieram koc. Szczególnie, że szydełkowe obrusy są domeną mojej mamy!

Po trzecie:

Po prostu bardziej podobają mi się wzory na drutach! Tak, to gust zadecydował o mojej miłości do dwóch patyków. Dżersej, ścieg francuski – mmm… Nieustannie rozpływam się nad prostotą oczka prawego.

Jak widzisz, podzieliłam się z Tobą zupełnie subiektywnymi odczuciami, z którym wcale nie trzeba się zgadzać!

Co wybierzesz?


Musisz sama się o tym przekonać, ale zanim do tego dojdzie, mam dla Ciebie fajny sposób, który pomoże znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: „Druty czy szydełko?”.

Obejrzyj w internecie projekty robione na szydełku i na drutach. Gdzie je najłatwiej znaleźć? Wybierz na początku jedno miejsce ze wzorami, np.:

Zestawy na druty od We Are Knitters

Następnie wybierz te projekty, które najbardziej Ci się podobają i chciałabyś je rzeczywiście zrobić. Czy robi się je na drutach, czy na szydełku? Których jest więcej? Masz już pierwszą podpowiedź 🙂

Testuj przez tydzień tę technikę, która wygrała w tym rankingu. Opanuj jej podstawy, poczuj się pewnie i zacznij pierwsze projekty lub… przejdź do testowania drugiej opcji!

Tak więc nie zabieram Ci więcej czasu, a jeśli zdecydujesz się zacząć swoją przygodę z drutami, tutaj znajdziesz bezpłatny kurs dziergania!

Co wybierasz?
Druty czy szydełko?
A może jedno i drugie?




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

4 komentarze

Anka · 18 października 2019 o 08:54

bardzo fajnie napisane i zgadzam się w 100 procentach, podobnie jak Ty robię trochę jedno i trochę drugie. Najgorsze jest to, że nie wiem co jednak wolę i tak się bujam, a to czapka i szalik na drutach, to znów teraz bombki szydełkowe na choinkę, ale w myślach już sweterek na drutach hi hi hi. po prostu doba jest zbyt krótka. Ot co! Pozdrawiam ciepło.

Ala Szyntor · 22 października 2019 o 09:49

Ania, po prostu czerpiesz przyjemność z jednego i drugiego 🙂

Monia · 21 stycznia 2022 o 12:58

Bardzo fajny artykuł! Nauczyłam się szydełkować, ALE bardzo mnie ciągnie do swetrów i sukni na drutach, jak wspomniałaś – podobają mi się takie projekty. Wiem już dziś, że druty będą moją kolejną pasją 🙂 Doradzisz jeszcze jakie dla poczatkujących???

Ala Szyntor · 31 stycznia 2022 o 12:54

Na blogu znajdziesz wpis na ten temat – wejdź w zakładkę „kurs dziergania”.

Możliwość komentowania została wyłączona.