Candy Wool Sweater – nowy wzór na drutach!

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Candy Wool Sweater – nowy wzór na drutach!

Candy Wool Sweater to przede wszystkim spełnienie moich dziewczęcych marzeń o ogromnych, bufiastych rękawach, jak u Ani z Zielonego Wzgórza. Choć bardzo długo czekał na swoją premierę, to dzięki niemu wiele się nauczyłam. Mam nadzieję, że bufiaste rękawy były również Twoim pragnieniem, a kończąc ten projekt powiesz „Warto było na niego czekać!”.

Z tego wpisu dowiesz się:

Candy Wool Sweater nowy wzór na drutach

Czy ten projekt jest dla mnie?


Podstawowym ściegiem wykorzystanym we wzorze na Candy Wool Sweater jest brioszka – jeśli jej nie znasz, nauczysz się dzięki temu tutorialowi:

Candy Wool Sweater dedykowany jest przede wszystkim dla zaawansowanych dziewiarek. Jednak szczegółowy opis wzoru, dodatkowe zdjęcia i filmy sprawiają, że osoby średnio zaawansowane również mogą podjąć się jego realizacji.

Candy Wool Sweater - wzór na drutach

Przewodnik po rozmiarach


Candy Wool Sweater to model typu oversize. Dostępne są cztery rozmiary swetra, od XS do L.


Candy Wool Sweater – tabela rozmiarów


XSSML
obwód biustu (cm)76-8383-9090-9898-104
obwód modelu (cm)105112123133
długość tyłu (cm)55565862

Zmierz taśmą centymetrową obwód swego biustu i wybierz z tabeli odpowiadający mu rozmiar. Weź również pod uwagę, że brioszka jest elastycznym ściegiem i pod wpływem użytkowania oraz prania sweter rozciągnie się. Robiąc sweter masz oczywiście możliwość dopasowania długości tyłu i jego rękawów.

Candy Wool Sweater - wzór na drutach

Candy Wool Sweater – materiały


Ten sweter możesz wykonać z następujących włóczek:

  • 350 (350) 400 (450) g Drops Air (50 g = 150 m) lub Drops Melody (50 g = 140 m), sweter wykonujemy w całości pojedynczą nicią
    lub
  • 350 (350) 400 (450) g Drops Brushed Alpaca Silk (50 g = 150 m), sweter wykonujemy w całości podwójnie złożoną nicią

Praca na włóczce z długim włosem, jak Drops Melody czy Drops Brushed Alpaca Silk, jest bardzo trudna. Jeśli nie masz z nią żadnego z doświadczenia, wybierz na początek Drops Air. Dzięki temu dzierganie Candy Wool Sweater będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Ponadto, do tego projektu zalecam użycie następujących drutów:

  • krótkie druty 3 mm z żyłką 50 cm
  • krótkie druty 4 mm z żyłką 50 cm
  • krótkie lub długie druty 4 mm z żyłką 100 cm
  • druty w rozmiarze 5 mm (dla Drops Melody lub Drops Brushed Alpaca Silk) lub 5,5 mm (dla Drops Air) lub w innym rozmiarze, niezbędnym do uzyskania próbki:
    • krótkie druty 5 mm / 5,5 mm z żyłką 50 cm,
    • standardowe druty (długie) 5 mm / 5,5 mm z żyłką 60 cm, 80 cm, 100 cm, ewentualnie dłuższą
  • druty pończosznicze 3 mm lub druty 3 mm (krótkie lub długie) z żyłką 100 cm do wykończenia rękawów techniką magic loop

Jeśli korzystasz z drutów wymiennych, pamiętaj, że żyłki 60 cm, 80 cm, 100 cm itd. możesz łączyć również z krótkimi drutami.

Wszystkie druty i żyłki znajdziesz tutaj:

Candy Wool Sweater wzór

Candy Wool Sweater – próbka


Zanim zaczniesz sweter, koniecznie wykonaj próbkę zalecanymi przeze mnie drutami – to bardzo ważne, by uzyskać wymiary jak niżej:

10 x 10 cm = 11 o. x 36 rz. brioszką na drutach nr 5 mm (pojedynczą nicią Drops Melody lub podwójną nicią Drops Brushed Alpaca Silk) lub 5,5 mm (pojedynczą nicią Drops Air), po blokowaniu (namoczeniu i pozostawieniu do wyschnięcia).

Wartość 11 oczek odpowiada 11 oczkom brioszki (tj. jej kolumnom), ponieważ narzuty jako spójna część oczka brioszki nie wliczają się do liczby oczek podanych we wzorze. Natomiast podana liczba rzędów jest ich bezwzględną liczbą, jaką należy wykonać (36 wykonanych rzędów odpowiada liczbie 18 oczek prawych w jednej kolumnie brioszki).

Jeśli Twoja próbka jest za duża w porównaniu ze wzorcową, użyj mniejszych drutów lub przerabiaj ciaśniej oczka. Jeśli jest za mała, użyj większych drutów lub rób oczka luźniej.

Więcej o tym, jak liczyć oczka i rzędy brioszki, dowiesz się również z tego wpisu:

Candy Wool Sweater

Gdzie znajdę wzór?


Wzór dostępny jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Możesz kupić go w Sklepie lub na Ravelry.

Poświęciłam temu projektowi mnóstwo czasu, oddając mu tym samym cząstkę siebie. Dlatego mam ogromną nadzieję, że będziesz nosiła go dumnie tak samo jak ja!




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

1 komentarz

Marta · 19 września 2020 o 12:19

Candy wool zauroczył mnie jeszcze kiedy był w trakcie przygotowania a pracę nad nim obserwowałam w mediach społecznościowych. Od razu wiedziałam że będę chciała wydziergać ten piękny sweter. Nie rozczarowałam się gdy zakupiłam wzór u Ali, który jest przejrzysty, świetnie napisany. Na jego podstawie stworzyłam małe arcydzieło, puchate, miękkie, ciepłe i różowe. Czekam na przyjście jesienno-zimowych dni i czas w którym będę go mogła nosić bez końca. Samej autorce gratuluję pomysłu ciężkiej pracy i dokładności oby więcej takich projektów 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.