Wzór Prostej Siatki

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Siatka Ali nie tylko z Drops Paris! DROPS Bomull Lin

Wzór Prostej Siatki to z pewnością jeden z najprostszych ściegów ażurowych do zrobienia, jaki kiedykolwiek widziałam! Ten sam, który znajdziesz we wzorze na Siatkę Ali – bo siła tkwi w prostocie!

Zanim ostatecznie wybrałam go do Siatki Ali, przećwiczyłam kilkanaście innych ściegów ażurowych – żaden z nich nie był tak łatwy, wydajny ani szybki w wykonaniu. Stwierdziłam więc, że nie będę komplikowała swojego życia i postawiłam na wzór prostej siatki. To był najlepszy wybór!

Jak go poprawnie wykonać? Już tłumaczę!

Sposób wykonania


Nabierz na druty parzystą liczbę oczek i przerabiaj:

Rząd 1: o. brzeg., * 1 narzut na prawo, 2 o. razem na prawo od przodu*, 1 o. brzeg.
Rząd 2: jak rząd 1

o. – oczko / oczka
o. brzeg. – oczko brzegowe

W całym wzorze przerabia się stale rząd 1.

Pamiętaj, że ten wzór mocno pracuje i dopiero po pewnym czasie rozciąga się.

Siatka Ali Konturek - we wpisach i na stronie ze wzorem

Wzór Prostej Siatki – Video Tutorial


Dodatkowo możesz obejrzeć krótki filmik, który nagrałam – zwróć uwagę na narzuty na prawo i od której strony należy wbić drut podczas przerabiania 2 oczek razem na prawo.

Słowniczek dziewiarski


Podobnie jak ostatnio, zamieszczam listę pojęć według kolejności, w jakiej pojawiają się w filmie (obejrzyj tutorial i ucz się słówek na bieżąco!):

simple lace stitch – ścieg prostej siatki
lace stitch – ażur
cast on stitches – nabrać oczka
the odd number of stitches – nieparzysta liczba oczek
working yarn – nić wiodąca
slip (sl) – zdjąć oczko
edge stitch – oczko brzegowe
yarn over (yo) – narzut
knit two together (k2tog) – dwa oczka razem na prawo
knit – przerobić oczko na prawo
with the yarn in the back – nić z tyłu robótki
row – rząd

Ostatnio pokazywałam Ci podstawową wersję 'Słownika dla dziewiarek’, którą możesz pobrać zupełnie za darmo (tutaj!). Czas, byś poznała wersję rozszerzoną, dzięki której przetłumaczysz i zrozumiesz nawet najtrudniejsze anglojęzyczne skróty z dziewiarstwa.

Wzór prostej siatki – „ABC dziewiarstwa ręcznego”


Chciałabym, abyś poznała „ABC dziewiarstwa ręcznego” autorstwa Jadwigi Turskiej i Kamilli Wołoszyńskiej z 1972 roku. Ale dlaczego teraz o niej wspominam?

Po pierwsze, to jedna z moich ulubionych książek do nauki robienia na drutach! Po drugie i najważniejsze: wzór prostej siatki jest znany na całym świecie od kilkudziesięciu lat i to właśnie w tej książce po raz pierwszy spotkałam się z tematem ażurów (czyli ściegów siatkowych).

Podsumowując, stare książki o robieniu na drutach naprawdę się przydają i warto z nich korzystać. A jeśli jeszcze nie znasz Siatki Ali, wszystkie niezbędne informacje na jej temat znajdziesz w tym artykule:




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!