Wzór Prostej Siatki

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Wzór Prostej Siatki to z pewnością jeden z najprostszych ściegów ażurowych do zrobienia, jaki kiedykolwiek widziałam! Ten sam, który znajdziesz we wzorze na Siatkę Ali – bo siła tkwi w prostocie!

Zanim ostatecznie wybrałam go do Siatki Ali, przećwiczyłam kilkanaście innych ściegów ażurowych – żaden z nich nie był tak łatwy, wydajny i szybki w wykonaniu. Stwierdziłam więc, że nie będę komplikowała swojego i Waszego życia, dlatego wzór prostej siatki jednogłośnie wygrał ten ranking!

Jak go poprawnie wykonać? Już tłumaczę!

Sposób wykonania


Nabierz na druty parzystą liczbę oczek i przerabiaj:

Rząd 1: o. brzeg., * 1 narzut na prawo, 2 o. razem na prawo od przodu*, 1 o. brzeg.
Rząd 2: jak rząd 1

o. – oczko / oczka
o. brzeg. – oczko brzegowe

W całym wzorze przerabia się stale rząd 1.

Pamiętaj również, że ten wzór pracuje i dopiero po pewnym czasie widać, jak bardzo się zmienia. Aby Ci to pokazać, na zdjęciu widzisz próbkę wzoru, którą ledwo co zdjęłam z drutów. Porównaj ją więc ze zdjęciem tytułowym tego artykułu i zobacz różnicę – to wciąż ten sam ścieg!

Wzór Prostej Siatki – Video Tutorial


Dodatkowo możesz obejrzeć krótki filmik, który nagrałam – zwróć uwagę na narzuty na prawo i od której strony należy wbić drut podczas przerabiania 2 oczek razem na prawo.

Słowniczek dziewiarski


Podobnie jak ostatnio, zamieszczam listę pojęć według kolejności, w jakiej pojawiają się w filmie (obejrzyj tutorial i ucz się słówek na bieżąco!):

simple lace stitch – ścieg prostej siatki
lace stitch – ażur
cast on stitches – nabrać oczka
the odd number of stitches – nieparzysta liczba oczek
working yarn – nić wiodąca
slip (sl) – zdjąć oczko
edge stitch – oczko brzegowe
yarn over (yo) – narzut
knit two together (k2tog) – dwa oczka razem na prawo
knit – przerobić oczko na prawo
with the yarn in the back – nić z tyłu robótki
row – rządWzór prostej siatki – „ABC dziewiarstwa ręcznego”


Chciałabym, abyś poznała „ABC dziewiarstwa ręcznego” autorstwa Jadwigi Turskiej i Kamilli Wołoszyńskiej z 1972 roku. Okej, ale co ma piernik do wiatraka i dlaczego teraz o niej wspominam?

Po pierwsze, to jedna z moich ulubionych książek do nauki robienia na drutach! Po drugie i najważniejsze: wzór prostej siatki jest znany na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Właśnie w tej książce po raz pierwszy spotkałam się z tematem ażurów (czyli ściegów siatkowych).

Podsumowując, stare książki o robieniu na drutach naprawdę się przydają i warto z nich korzystać. A jeśli jeszcze nie znasz Siatki Ali, wszystkie niezbędne informacje na jej temat znajdziesz w tym artykule:
Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *