Wzór Prostej Siatki

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Wzór Prostej Siatki to z pewnością jeden z najprostszych ściegów ażurowych do zrobienia, jaki kiedykolwiek widziałam! Ten sam, który znajdziesz we wzorze na Siatkę Ali – bo siła tkwi w prostocie!

Zanim ostatecznie wybrałam go do Siatki Ali, przećwiczyłam kilkanaście innych ściegów ażurowych – żaden z nich nie był tak łatwy, wydajny i szybki w wykonaniu. Stwierdziłam więc, że nie będę komplikowała swojego i Waszego życia, dlatego wzór prostej siatki jednogłośnie wygrał ten ranking!

Jak go poprawnie wykonać? Już tłumaczę!

Sposób wykonania


wzór prostej siatki - Ścieg prostej siatki (simple lace stitch)

Nabierz na druty parzystą liczbę oczek i przerabiaj:

Rząd 1: o. brzeg., * 1 narzut na prawo, 2 o. razem na prawo od przodu*, 1 o. brzeg.
Rząd 2: jak rząd 1

o. – oczko / oczka
o. brzeg. – oczko brzegowe

W całym wzorze przerabia się stale rząd 1.

Pamiętaj również, że ten wzór pracuje i dopiero po pewnym czasie widać, jak bardzo się zmienia. Aby Ci to pokazać, na zdjęciu widzisz próbkę wzoru, którą ledwo co zdjęłam z drutów. Porównaj ją więc ze zdjęciem tytułowym tego artykułu i zobacz różnicę – to wciąż ten sam ścieg!

Wzór Prostej Siatki – Video Tutorial


Dodatkowo możesz obejrzeć krótki filmik, który nagrałam – zwróć uwagę na narzuty na prawo i od której strony należy wbić drut podczas przerabiania 2 oczek razem na prawo.

SIMPLE LACE STITCH – WZÓR PROSTEJ SIATKI (ENGLISH version below! ⬇⬇⬇): Ten sam, który znajdziesz we wzorze #siatkaali Wykorzystaj go również w innych projektach! Jak go poprawnie wykonać? Nabierz na druty parzystą liczbę oczek i przerabiaj: Rząd 1: 1 o.brzeg., * 1 narzut na prawo, 2 o. razem na prawo od przodu*, 1 o. brzeg. Kolejne rzędy: jak rząd 1. Przygotowane tutoriale to idealna okazja do nauki angielskiego – poznaj nowe słówka, oglądając te filmy! Jeśli spodobał Ci się ten filmik, udostępnij go proszę innym dziewiarkom, niech uczą się razem z nami! SIMPLE LACE STITCH (ENGLISH VERSION): Use this stitch in #alicenetbag or in others projects! Cast on the odd number of stitches and work the lace stitch in all rows as follows: slip the edge stitch, * 1 yo, k2tog *, repeat instructions between asterisks until the lasy stitch and knit it. Remember not to yo before the edge stitch! If you like this, please share my tutorial with the others knitters! Ala.

Opublikowany przez Konturek Czwartek, 25 lipca 2019

Słowniczek dziewiarski


Podobnie jak ostatnio, zamieszczam listę pojęć według kolejności, w jakiej pojawiają się w filmie (obejrzyj tutorial i ucz się słówek na bieżąco!):

simple lace stitch – ścieg prostej siatki
lace stitch – ażur
cast on stitches – nabrać oczka
the odd number of stitches – nieparzysta liczba oczek
working yarn – nić wiodąca
slip (sl) – zdjąć oczko
edge stitch – oczko brzegowe
yarn over (yo) – narzut
knit two together (k2tog) – dwa oczka razem na prawo
knit – przerobić oczko na prawo
with the yarn in the back – nić z tyłu robótki
row – rząd

Wzór prostej siatki – „ABC dziewiarstwa ręcznego”


Chciałabym, abyś poznała „ABC dziewiarstwa ręcznego” autorstwa Jadwigi Turskiej i Kamilli Wołoszyńskiej z 1972 roku. Okej, ale co ma piernik do wiatraka i dlaczego teraz o niej wspominam?

abc dziewiarstwa ręcznego

Po pierwsze, to jedna z moich ulubionych książek do nauki robienia na drutach! Po drugie i najważniejsze: wzór prostej siatki jest znany na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Właśnie w tej książce po raz pierwszy spotkałam się z tematem ażurów (czyli ściegów siatkowych).

abc dziewiarstwa ręcznego jadwiga turska

Podsumowując, stare książki o robieniu na drutach naprawdę się przydają i warto z nich korzystać.

A jeśli jeszcze nie znasz Siatki Ali, wszystkie niezbędne informacje na jej temat znajdziesz w tym artykule:

Ściskam, Ala.Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *