Wyzwania dla dziewiarek

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

Wyzwania dla dziewiarek

Po wyzwaniu „Z Druta Wzięte” z pewnością już wiesz, że warto brać udział w takich imprezach. Jakie więc mamy jeszcze wyzwania dla dziewiarek? O tym mowa w dzisiejszym artykule!

Zgodnie z definicją wyzwanie to „zgromadzenie określonej grupy odbiorców w jednym miejscu i przeprowadzenie jej przez wyznaczoną ścieżkę”*. Świetnie! Jednak co to oznacza w praktyce? Ano to, że uczestnik takiego wyzwania po prostu realizuje konkretne zadanie. Możesz to prześledzić na przykładzie wyzwania „Z Druta Wzięte”:

Ponieważ ten blog kręci się wokół drutów (a ostatnio również wokół szydełka), poznaj listę najpopularniejszych polskich wyzwań organizowanych dla dziewiarek:

Wszystkie te wyzwania odbywają się na łamach Instagrama. Mamy też akcje niezwiązane bezpośrednio z dzierganiem, które zasługują również na Twoją uwagę, bo osoby je organizujące zajmują się rękodziełem:

Z kolei wśród zagranicznych wyzwań dla dziewiarek najczęściej wymieniałyście:

*cytuję tutaj E-booka „Promocja i sprzedaż biznesie online” Aleksandry Budzyńskiej, czyli Pani Swojego Czasu

Raz, dwa i po krzyku!


Jako laik myślałam, że organizacja wyzwania to raz, dwa i po krzyku, ale nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom trzeba się do tego porządnie przygotować!

Potrzebny jest nam oczywiście dobry pomysł, a dalej ustalenie zasad wyzwania, przygotowanie grafik i treści na bloga oraz do mediów społecznościowych. Wisienką na torcie będzie zaś wysyłka newslettera.

Czy po ogarnięciu tego tematu organizatorowi wyzwania pozostaje już tylko leżeć i pachnieć? Nie! To on jest najbardziej aktywnym członkiem podczas takiej imprezy! Przyznasz, że trzeba się trochę napracować!

Co z tego masz, czyli o zaletach udziału w wyzwaniach


Cele wyzwania są różne. Przykładowo, ideą akcji „Z Druta Wzięte” jest poznanie nowych osób, których łączy jedna pasja – druty i szydełko.

wyzwania dla dziewiarek

Zdjęcia z wyzwania „Z Druta Wzięte” (od lewej): 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

Dlaczego jeszcze warto brać udział w wyzwaniach? Po pierwsze, dzięki nim możesz pozyskać wiedzę i nabyć nowe umiejętności. Po drugie, gdy organizator, skupiający wokół siebie dużą społeczność, udostępni Twoją pracę związaną z wyzwaniem (czyli post na Instagramie), masz większą szansę na dotarcie do nowej grupy odbiorców.

Czas więc na mięcho, czyli polskie i zagraniczne wyzwania dla dziewiarek.

Włóczkowa Niedziela


To wyzwanie organizowane w ostatnią niedzielę każdego miesiąca przez Gosię z @dreamingyarn. Tego dnia dodajemy post na Instagramie związany z rękodziełem. Przykładowo może to być projekt, który aktualnie zajmuje Twoją głowę. Jeśli masz problem z drutami lub szydełkiem, to świetna okazja, by poprosić o pomoc inne dziewczyny.

W tej zabawie chodzi o to, by dzielić się wiedzą, inspirować się i wzajemnie motywować do działania. Nie zapomnij również o dodaniu hashtagu #WłóczkowaNiedziela, a także o odwiedzaniu i komentowaniu w tym dniu wpisów innych dziewczyn. Dzięki temu Gosia być może udostępni Twój wpis.

Jestem Zamotana


Być może słyszałaś o akcji Weroniki z @zamotana.pl, a jeśli nie, to idealna okazja, by to nadrobić! #jestemzamotana to comiesięczne wyzwanie dla wszystkich osób, które lubią plątać nitki (a więc dziergać, szydełkować czy też haftować i wyplatać). Celem tej zabawy jest oczywiście dzielenie się pasją i poznawanie nowych osób.

Do wyzwania możesz dołączyć w każdej chwili, zapisując się do newslettera Weroniki. Ponadto, masz cały miesiąc na dodawanie postów związanych z podanym przez organizatorkę tematem. Wiąże się to z wykonaniem danego projektu, np. swetra czy też dodatków do domu. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

W ramach podsumowania akcji każdego miesiąca Weronika udostępnia najciekawsze zdjęcia z wyzwania, dlatego pamiętaj o hashtagu #jestemzamotana.

Zrób koc razem z Gosią!


#dreamingyarnsquare to drugie wyzwanie – obok Włóczkowej Niedzieli – organizowane przez Gosię z @dreaminyarn. Ta akcja jest wprost stworzona dla początkujących dziewiarek, choć do zabawy może dołączyć każdy, kto lubi robić na drutach!

Celem tego wyzwania jest przede wszystkim samodzielne zrobienie koca z kwadratów. Tego, jak je wykonać, nauczysz się oczywiście od samej Gosi. W piątki pojawia się wzór na nowy kwadrat, zaś z kwadratów specjalnych można zrobić poszewkę na poduszkę.

KAL, czyli Knit-Along


KAL to nic innego, jak akronim dla angielskiego terminu Knit-Along (pisanego również w innych formach, takich jak Knit-A-Long lub po prostu Knit Along). To rodzaj wyzwania, w którym grupa osób dzierga jeden projekt w tym samym czasie, a następnie dzieli się swoimi pracami również w mediach społecznościowych. Takich wyzwań jest naprawdę sporo, a jednym z nich jest SkarpetKAL.

SkarpetKAL


To całoroczne wyzwanie organizowane wspólnie przez Natalię @nbielinka oraz Wiolę @knittingpear i jak się już domyślasz, chodzi w nim przede wszystkim o wspólne dzierganie skarpet! Co ciekawsze, w zabawie przewidziano również nagrody m.in. pod postacią wzorów czy też ręcznie farbowanych włóczek.

Zasady wyzwania są bardzo proste – co miesiąc dziergasz nową parę skarpet i relacjonujesz efekty swoich działań, publikując posty z hashtagiem #skarpetkal. Oczywiście nie musisz uczestniczyć w wyzwaniu każdego miesiąca. Jeśli nie masz zielonego pojęcia, jak się robi skarpety na drutach, z pomocą Wioli i Natalii nauczysz się tego od postaw. Szczegóły zabawy na Instagramie u obu dziewczyn!

Przy okazji poznaj pozytywne efekty wyzwania „Z Druta Wzięte” – Natalia zmotywowana tym wydarzeniem opublikowała swój pierwszy wzór na drutach! W roli głównej oczywiście… skarpetki!

Wyzwania nie tylko dla dziewiarek


Mamy już za sobą najpopularniejsze polskie wyzwania dla dziewiarek. Czas więc na te niezwiązane bezpośrednio z dzierganiem, a które pobudzają naszą kreatywność, pozwalają poznać nowe osoby i dotrzeć do większej grupy odbiorców. Wyzwania te znajdziecie również na Instagramie.

Kreatywna Środa


Kreatywna Środa to cotygodniowe wyzwanie organizowane przez Karolinę, znaną nam przede wszystkim jako Inu @inuinka. Aby dołączyć do zabawy należy dodać – oczywiście w środę – ciekawe zdjęcie, grafikę lub film (wybór techniki dowolny) na zadany wcześniej temat i oznaczyć je hashtagiem #kreatywnaśroda.

Następnego dnia autorka wyzwania udostępni najciekawsze wpisy. To świetna okazja by podzielić się swoją pracą (w tym również rękodziełem) i tym samym dołączyć do kolorowego świata Inu…

Kobiecy Poniedziałek


Całkowicie zmieniamy klimat (i dzień tygodnia), bo przechodzimy do poniedziałkowego wyzwania organizowanego przez Iwonę z @szydelkowe_zacisze, którego tematem wiodącym jest po prostu kobiecość!

Iwona zachęca, by na łamach wyzwania podzielić się również swoją pasją, „tak by początek nowego tygodnia zacząć z dużą dawką uśmiechu”. Do dodawanego wpisu koniecznie dopisz hashtag #kobiecyponiedzialek i nie zapomnij odwiedzić inne inspirujące osoby!

Zagraniczne wyzwania dla dziewiarek


Czas na ostatnią część tego wpisu, czyli przechodzimy do tematu zagranicznych wyzwań dla dziewiarek. Oczywiście w sieci mamy takich wydarzeń kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset, jednak najczęściej wymieniane przez Was to Yarnuary, Amiguru May i 5 Shawls, 5 Days Challenge, w których brałyście udział. Dlatego dziś zajmiemy się wyłącznie nimi.

Yarnuary


Yarnuary to organizowane przez Melanie @mairlynd całomiesięczne wyzwanie, swoją nazwą nawiązujące do miesiąca, w którym się odbywa (january – styczeń, przyp. aut.). Każdego dnia dodajemy wpisy związane z robieniem na drutach. Przyznasz, że tu trzeba być niesamowicie wytrwałym uczestnikiem tego wydarzenia!

Specjalnie na potrzeby wyzwania powstało nawet osobne konto na Instagramie – @yarnuary, gdzie możesz prześledzić przebieg tegorocznej edycji wyzwania i z pewnością poznasz tam nowe, inspirujące dziewiarki.

AmiguruMAY, czyli coś dla fanów szydełkowych maskotek


Amigurumi to japońska technika szydełkowania wypychanych zabawek, zaś #amigurumay to wyzwanie skupiające fanów tej sztuki, organizowane przez Ilarię @airali_gray.

Wyzwanie trwa przez cały maj, a każdego dnia poruszany jest inny temat, związany oczywiście z amigurumi (nareszcie udało mi się nauczyć i zapamiętać tę trudną nazwę!). Jeśli kochasz robić szydełkowe maskotki, koniecznie zapisz sobie to wydarzenie w kalendarzu!

5 Shawls, 5 Days Challenge

To wyzwanie dedykowane przede wszystkim miłośnikom chust na drutach oraz tym, którzy chcą nauczyć się je robić. Organizuje je Māori z @arohaknits, a dołączyć do wyzwania można poprzez stronę www.arohaknits.com.

Każdego dnia wyzwania autorka wysyła do uczestników mail m. in. z gotowym „przepisem” na chustę, natomiast na grupie na Facebooku odpowiada na dodatkowe pytania, organizując live’y. Ponadto, rozdanie z nagrodami to ostateczny argument przekonujący do tego, by wziąć udział w tej zabawie.

To nie wszystko…


Wyzwań dla dziewiarek jest całe multum i podejrzewam, że ten wpis będę jeszcze wielokrotnie aktualizować – jeśli chciałabyś polecić jakieś wyzwanie od siebie, koniecznie napisz o tym w komentarzu!

Ściskam, Ala!

W artykule Wyzwania dla dziewiarek wykorzystano zdjęcia z wyzwania #zdrutawziete (od lewej):

1. Anna @awkwardknits
2. Kinga @amegra_dodziergania
3. i 6. ja, czyli @konturek
4. Asia @jo.dzielorak
5. i 7. Asia @joannaodnitek
8. i 9. Zuzia @krzywe_druty
10. Magda @lena_wanderlust
11. Paulina @maffinka.handmade
12. Maria @szytenadrutach
13. Marlena @m.zabielska
14. Agnieszka @agasanigorska
15. Paula @paulaluczak
Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!