Z czego robi się druty? Na jakich dzierga się najszybciej?

Opublikowane przez Ala Szyntor w dniu

druty bambusowe

Możesz mi wierzyć na słowo, że to najnudniejszy artykuł w historii Konturka! Jednak to, z czego robi się druty ma ogromny wpływ na komfort Twojej pracy i szybkość dziergania. Dlatego dziś skupimy się wyłącznie na surowcach, wykorzystywanych do produkcji drutów.

Kiedyś człowiek wykonywał druty z kości czy patyków, niedawno zaś robiły za nie nawet szprychy od rowerów. Dziś producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, aby tylko ułatwić nam dzierganie i wyciągnąć trochę pieniędzy z naszych portfeli. 😉


Jeśli nie wiesz, jakie mamy rodzaje drutów,
koniecznie przeczytaj ten artykuł (klik)!


Druty metalowe – dziergaj najszybciej!


Na drutach metalowych dzierga się najszybciej, ale oczka spadają z nich najłatwiej. Zimne w dotyku, cięższe od pozostałych rodzajów oraz niezbyt elastyczne podczas pracy – to przede wszystkim problem dla osób ze zwyrodnieniem stawów.

Jeżeli szukamy cienkich drutów (np. 2 mm), najlepiej wybrać metalowe, gdyż takie łamią się najrzadziej.

cienkie druty najlepiej wybierać z metalu
Wśród cienkich drutów najchętniej sięgam po metalowe.

Aluminium

Druty te są tańsze i lżejsze od stalowych czy niklowanych. Ponadto rzadko rdzewieją, co wcale nie znaczy, że tak się nie dzieje. Ich powierzchnia jest bardzo podatna na uszkodzenia (zarysowania), w efekcie czego mogą haczyć włóczkę. Niektóre rodzaje drutów aluminiowych ścierają się w pracy i brudzą oczka, dlatego nie zaleca się ich do jasnych włóczek. Niestety łatwo się wyginają i jeśli przypadkiem na nich usiądziesz, już po ptakach!

Stal nierdzewna i druty niklowane

Te poleca się do cięższych i grubszych dzianin. Są trwalsze, sztywniejsze i gładsze od aluminiowych.

Jednak osoby z uczuleniem na nikiel powinny unikać tych z dodatkiem tego metalu. Mimo że są bardzo wytrzymałe i rzadko ulegają korozji, to zdarza się, że zewnętrzna powłoka niklowanych ulega starciu już przy pierwszym użyciu, co może obniżać komfort pracy.

Druty plastikowe – niebiodegradowalne


Są one niedrogie i najlżejsze ze wszystkich rodzajów. Są mniej śliskie jak metalowe, bardziej niż drewniane czy bambusowe, a to przekłada się na szybkość dziergania. W USA tzw. jumbo sizes, czyli ogromne rozmiary drutów, wykonuje się m. in. z tego tworzywa.

Często posiadają one stalowy rdzeń dla wzmocnienia i ochrony przed złamaniem.

plastikowe nie są już tak popularne, jak kiedyś
Jedyna para drutów plastikowych, jakie znalazłam. Od mamy.

Dobre jakościowo druty powinny być elastyczne, co stanowi dobrą opcję dla osób ze zwyrodnieniem stawów (dodatkowo są ciepłe w dłoniach). Niestety tańsze zamienniki są sztywniejsze i częściej łamią się. Ponadto pod wpływem ciepła lub zimna plastik ulega wypaczeniu.

No i najistotniejsza ich wada w kontekście środowiska – druty plastikowe są niebiodegradowalne.

Druty bambusowe – idealny rodzaj drutów dla początkujących!


Mają tyle samo zwolenników co przeciwników! Wg Vogue Knitting stworzone dla początkujących (z czym osobiście się nie zgadzam tutaj) oraz dla bardzo śliskich włóczek. Oczka na tych drutach mają wysokie tarcie i nie zsuwają się z nich tak łatwo. Dlatego też dzierga się na nich najwolniej i z tego powodu nie są zbyt lubiane przez użytkowników.

Są one lekkie, ciepłe i elastyczne, ale niestety pod wpływem ciepła dłoni mogą ulec wygięciu!

Z czego robi się druty? Na jakich dzierga się najszybciej?
Nie jestem fanką drutów bambusowych, ale świetnie nadają się do zdjęć…

Dla połysku często pokrywa się je lakierem, co nie zmniejsza znacząco tarcia. Dla większej gładkości przeciera się je i woskuje woskiem pszczelim. Zrównoważona i ekologiczna produkcja najczęściej ma związek z ceną. O to, w jakich warunkach je przygotowano, najlepiej zapytać samego producenta.

Mogą one zaciągać włóczkę (szczególnie włochatą), znacznie spowalniają pracę, łamią się i odpryskują (drzazgi). Podobnie jak drewniane, druty bambusowe tępią się po dłuższym czasie.

Druty drewniane


Drewno jest wspaniałym materiałem na druty! Brzoza (najpopularniejsza), heban, palisander, czy drzewo oliwne… Można wymieniać bez końca.

druty drewniane
Mój faworyt – druty z drewna brzozowego, najtańsze i najpopularniejsze wśród drewnianych.

Druty drewniane to przede wszystkim lekkie, ciepłe i plastyczne narzędzia w naszych dłoniach (polecane dla osób z problemami ze stawami rąk). Robi na nich nieco wolniej aniżeli na metalowych lub plastikowych. Niestety mogą się one zarówno tępić, jak i łamać. Dlatego powinniśmy wybierać te cięte prosto, a nie skośnie (co oczywiście nie jest żelazną regułą!).

Druty z włókna węglowego


Co łączy ze sobą druty i Formułę 1? Włókno węglowe! Poznaj jeden z najbardziej wytrzymałych surowców na świecie!

druty karbonowe
Szczerze to nie do końca przekonały mnie druty z włókna węglowego.

Lżejsze niż drewniane, cieplejsze od metalowych, tarcie mają zbliżone do bambusowych. Druty z włókna węglowego łączą ze sobą cechy ww. rodzajów, ponadto są elastyczne, a ze względu na ich wytrzymałość dedykuje się je najmniejszym rozmiarom.

Cena – też jak w Formule 1.

Rodzaje drutów – przyszłość


Świat drutów cały czas się zmienia. W Polsce wiele rodzajów jest wciąż niedostępne, za granicą coraz bardziej popularne. Druty z kazeiny zasługują na uwagę ze względu na ich biodegradowalność, ale trzeba o nie niesamowicie dbać. Drutom ze szkła nie wróżę świetlanej przyszłości, są kruche i delikatne niczym pantofelek Kopciuszka. Mimo wszystko druty metalowe i drewniane są wybierane najczęściej spośród wszystkich rodzajów.

To koniec drugiej części serii Druty od A do Z. W trzeciej i ostatniej poznasz najpopularniejszych producentów, dostępnych w Polsce i dowiesz się, na co zwracać uwagę przy zakupie drutów.




Ala Szyntor

Cześć! Jestem zapaloną fanką dziergania. Pokażę Ci, że robienie na drutach nie jest wcale takie trudne... Wystarczy tylko chcieć!